Prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas powiedział w wywiadzie wyemitowanym 26 grudnia 2023 r. w ON TV (Egipt), że obecne wydarzenia na ziemiach palestyńskich są gorszą i bardziej nikczemną katastrofą niż Nakba z 1948 r. Powiedział, że Autonomia Palestyńska jest gotowa wypełnić swoje obowiązki w Gazie, jeśli Izrael wycofa się ze Strefy, i że wypełni swoje obowiązki w Gazie, na Zachodnim Brzegu i Jerozolimie „jako jedno państwo palestyńskie”. Potępił Stany Zjednoczone za zawetowanie inicjatyw o zawieszeniu broni w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Abbas powiedział, że izraelski premier Netanjahu, a także jego rząd i poprzednie rządy mają plan pozbycia się Palestyńczyków. Powiedział, że Rosja stoi po stronie Palestyńczyków i jest gotowa być partnerem w rozmowach na temat rozwiązania w postaci dwóch państw. 

Aby zobaczyć klip z udziałem prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, kliknij tutaj:

 „To, co dzieje się obecnie na ziemiach palestyńskich, jest gorsze niż ludobójcza wojna… Jest o wiele bardziej nikczemne niż to, co wydarzyło się [w 1948 r.], a może w jakimkolwiek innym kraju”

Prezydent Mahmoud Abbas: To, co dzieje się obecnie na ziemiach palestyńskich, jest gorsze niż katastrofa, gorsze niż ludobójcza wojna. Nasz naród nie był świadkiem takiej wojny nawet w Nakbie w 1948 r. Kiedy miała miejsce Nakba w 1948 r., były wysiedlenia i zniszczenia, ale to, co dzieje się teraz jest znacznie bardziej nikczemne niż to, co działo się wtedy, a może w jakimkolwiek innym kraju. To, co dziej się teraz jest naprawdę ohydne i jest robione, podczas gdy świat obserwuje, a przede wszystkim Stany Zjednoczone. Niestety, ilekroć świat – Rada Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzenie Ogólne – próbuje zatrzymać tę wojnę, Stany Zjednoczone wetują [uchwałę] i sprzeciwiają się zakończeniu walk.

[…]

„Izraelski plan polega na wyeliminowaniu istnienia Palestyny… Jeśli [izraelska armia] wycofa się [z Gazy], jesteśmy gotowi… wypełnić obowiązki Autonomii Palestyńskiej w Gazie, na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie, jako jedno państwo palestyńskie”

Izraelski plan polega na wyeliminowaniu istnienia Palestyńczyków. Osobisty plan Netanjahu i jego obecnego rządu…

Prowadząca wywiad: Netanjahu…

Abbas: Nie twierdzę, że poprzednie rządy były niewinne. Wszystkie. Ich plan polega na pozbyciu się Palestyńczyków. Jeśli [armia izraelska] wycofa się [z Gazy], będziemy gotowi wypełnić naszą odpowiedzialność, którą już wypełniamy, ale wypełnimy obowiązki Autonomii Palestyńskiej w Gazie, na Zachodnim Brzegu i Jerozolimie, jako jedno państwo palestyńskie. Rosja jest całkowicie po naszej stronie. Nie ma co do tego wątpliwości.

Prowadząca wywiad: Czy Rosjanie mogą być partnerami w przyszłych rozmowach na temat rozwiązania w postaci dwóch państw?

Abbas: Tak, mogą. Są gotowi przyjąć delegacje i zrobić, co chcemy.

Prowadząca wywiad: Na całym Zachodnim Brzegu znajdują się osiedla. 

Abbas: Tak, ale te osiedla są „nielegalne” i nikt ich nie uznaje.

Prowadząca wywiad: Ale oni tam są, Panie Prezydencie.

Abbas: Ale nikt ich nie uznaje. Stanowią one fakty w terenie. Kiedy Ariel Szaron chciał pewnego dnia pozbyć się Gazy, co powiedział? Powiedział, że wszystkie osiedla powinny zniknąć i wszystkie osiedla w Gazie zniknęły z dnia na dzień, jakby nigdy nie istniały. Musi nadejść dzień, w którym wszystkie nielegalne osiedla założone na naszej ziemi odejdą lub znikną.