Yigal Carmon, prezes Middle East Media Research Institute (MEMRI) powiedział 5 grudnia 2021 r. w wywiadzie dla sieci Al-Dżazira (Katar), że każda militarna akcja Izraela przeciwko Iranowi będzie stanowiła samoobronę, że Zachód nie przyjdzie Izraelowi z pomocą, jeśli Izrael będzie słaby. Omawiając zamiary Iranu zbudowania broni jądrowej, Carmon cytował irańskiego politologa, Emada Abszenasa, który powiedział, że Iran może zestawić bombę jądrową w ciągu minut lub godzin (patrz klip MEMRI TV Nr 9177). Cytował także profesora Ferejdoona Abbasi-Davaniego, byłego szefa Organizacji Energii Atomowej Iranu, który powiedział, że szef irańskiego program nuklearnego, Mohsen Fachrizadeh, który został zabity w 2020 r., pracował nad wyprodukowaniem bomby jądrowej (patrz MEMRI Specjalny komunikat Nr 9663).

Ponadto Carmon powiedział, że jedynym sposobem na powstrzymanie Iranu przed realizowaniem doktryny unicestwienia Izraela jest ustanowienie w Iranie nowego, demokratycznego systemu i krytykował Al-Dżazirę za ignorowanie demonstracji, jakie obecnie odbywają się w Iranie. Carmon wskazał, że w odróżnieniu od tego, podczas Wiosny Arabskiej, Al-Dżazira odegrała rolę w propagowaniu zmiany reżimu w krajach arabskich. Inne wystąpienie Carmona w Al-Dżazira, patrz klip MEMRI TV Nr 6134, w którym oskarża on Al-Dżazirę o podżeganie do terroryzmu.

Aby zobaczyć klip z prezesem MEMRI, Yigalem Carmonem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Najwyższy przywódca Chamenei niedawno dał Izraelowi 20 lat na przetrwanie… dowódcy IRGC konkurują ze sobą, który wcześniej unicestwi Izrael”

Prowadząca wywiad: Jest z nami, z Jerozolimy, Yigal Carmon, prezes Middle East Media Research Institute. Panie Carmon, jakie są środki nacisku wywierane przez Izrael w sprawie negocjacji nuklearnych? Dyrektor Mosadu pojechał do Waszyngtonu, a po nim minister obrony.

Yigal Carmon: Nie ma zbyt wielu opcji. Iran groził Izraelowi przez ostatnie 40 lat. Najwyższy przywódca Chamenei niedawno dał Izraelowi 20 lat na przetrwanie, a po nich wystąpili dowódcy IRGC, którzy konkurują ze sobą o to, kto wcześniej unicestwi Izrael. Sytuacja jest bardzo trudna i rzeczywistość mówi sama za siebie. Wasz gość z Teheranu, dr Abszenas, powiedział niedawno, że Iran ma możliwość zestawienia bomby jądrowej w kilka minut lub godzin. Powiedział, że Izrael jest mały i że Iran może go unicestwić.

[…]

„Zachód nie pomoże nam, jeśli będziemy słabi; wybory Izraela są wyborem samoobrony”

Prowadząca wywiad: Czy Izrael może przetrwać wybranie się na militarną awanturę?

Carmon: Nie byłaby to awantura. Raczej byłaby to samoobrona. Profesor Ferejdoon Abbasi-Davani, były szef Organizacji Energii Atomowej Iranu, powiedział w wywiadzie, że generał i profesor Fachrizadeh pracował nad wyprodukowaniem bomby jądrowej. Irański reżim pomaga terrorystycznym organizacjom, które działają przeciwko Izraelowi, jak Hezbollah, a także Huti na drugim końcu Półwyspu Arabskiego…

[…]

Zachód nie pomoże nam, jeśli będziemy słabi. Wybory Izraela są wyborami samoobrony. Nikt nie pomaga słabym.

[…]

Nawiasem mówiąc, angażowanie się w przemocowe kroki jako uprawnione środki nie jest ograniczone do Izraela. Kilka dni temu irański ekspert o nazwisku Choszcheszm, powiedział, że Iran powinien wyprodukować pociski o dalekim zasięgu 3 do 4 tysięcy kilometrów, żeby zagrozić Europie. Wyjaśnienie tego Zachodowi może mieć niejakie korzyści, ale nie jest to pewne. Jak powiedziałem, nikt nie pomaga słabemu.

[…]

Jerdynym sposobem powstrzymania irańskiej doktryny unicestwienia Izraela jest “[ustanowienie] nowego i demokratycznego systemu w Iranie”

Jak dotąd [operacje sabotażu] nie opóźniły program nuklearnego Iranu. Nie ma sposobu na powstrzymanie Iranu od zatwierdzania jego doktryny unicestwienia Izraela. Nie ma magicznego sposobu na zapobieżenie jego unicestwieniu. Jedynym sposobem, jaki mamy, jest [ustanowienie] nowego i demokratycznego systemu w Iranie. Nawiasem mówiąc, mówię to w Al-Dżazirze, która jest dumna ze swojej roli w Wiośnie Arabskiej. Al-Dżazira pomogła arabskim narodom, które zwróciły się przeciwko dyktatorskim władcom.

Prowadząca wywiad: Panie Yigal, to nie jest nasz temat…

Carmon: Jak może Al-Dżazira ignorować demonstracje w Iranie? Ludzie tam krzyczą z głodu i pragnienia.

Prowadząca wywiad: W każdym razie, nasz czas skończył się. Dziękuję.  To był z Jerozolimy Yigal Carmon, prezes Middle East Media Research Institute.

Carmon: Dziekuję.