Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammad Sztayyeh powiedział w wywiadzie dla telewizji France 24 26 stycznia 2023 r., że Palestyńczycy cieszyli się, gdy prezydent USA Joe Biden został wybrany na miejsce Trumpa, ale jedyną obietnicą, którą USA dotrzymały, jest ponowne rozpoczęcie finansowania UNRWA. Powiedział, że rozwiązanie w postaci dwóch państw wciąż jest możliwe, że Palestyńczycy i świat w to wierzą, a izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu można usunąć. Ostrzegł jednak, że rozwiązanie w postaci dwóch państw może nie być realne ze względów demograficznych.

Aby zobaczyć klip z premierem Autonomii Palestyńskiej Mohammadem Sztayyehem, kliknij tutaj lub poniżej:

„Istnieje zestaw obietnic, których Stany Zjednoczone nie dotrzymały; jest jeden wyjątek – wznowienie finansowania UNRWA”

Mohammad Sztayyeh: Cieszyliśmy się, kiedy wybrano prezydenta Bidena, zwłaszcza odkąd zastąpił prezydenta Donalda Trumpa, który brutalizował kwestię palestyńską, jak również kwestie pokoju na świecie, globalnego bezpieczeństwa i tak dalej.

[…]

Istnieje zestaw obietnic, których Stany Zjednoczone nie dotrzymały. Jest jeden wyjątek – wznowienie finansowania UNRWA.

[…]

„Istnieje palestyńska, arabska i międzynarodowa wiara w rozwiązanie w postaci dwóch państw… ale może nie być to [możliwe] w najbliższej przyszłości”

Rozwiązanie w postaci dwóch państw wciąż jest możliwe. Istnieje palestyńska, arabska i międzynarodowa wiara w rozwiązanie w postaci dwóch państw, które wciąż może zostać wdrożone, ponieważ wszystkie osiedla na Zachodnim Brzegu można usunąć. Jednak szczerze mówiąc , jeśli rozwiązanie w postaci dwóch państw jest nadal możliwe dzisiaj, może nie być w najbliższej przyszłości, a powodem jest demografia.