Strzelanina z 27 stycznia 2023 r. w pobliżu synagogi w jerozolimskiej dzielnicy Neve Ja’akov, w której palestyński terrorysta Chairi Alkam zamordował sześciu Izraelczyków i jedną obywatelkę Ukrainy, wywołała wiele reakcji w Jordanii. Jordańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie potępiające „wszelkie formy przemocy wobec ludności cywilnej” i wzywające do poszanowania świętości domów modlitwy. [1] Jednak mimo tego oficjalnego potępienia w kilku rejonach kraju, w tym w stolicy Ammanie, odbyły się demonstracje poparcia dla palestyńskiego ruchu oporu, podczas których uczestnicy świętowali atak i chwalili palestyńskie organizacje terrorystyczne. [2] Niektórzy ostro krytykowali także „haniebne” potępienie zamachu wydane przez ministerstwo spraw zagranicznych [3].

Podobny pogląd prezentowały artykuły w prasie jordańskiej, usprawiedliwiające atak i chwalące jego sprawcę. Wśród nich rzucał się w oczy artykuł dziennikarza Abd Al-Hadi Radżi Al-Madżalego w rządowej gazecie „Al-Rai”, w którym stwierdzono, że terrorysta tą akcją odcisnął większy ślad w historii niż osiągnęły Stany Zjednoczone wysłaniem promu kosmicznego lub Izrael bogactwem wynalazków technologicznych i militarnych. Największym atutem Palestyńczyków, napisał autor artykułu, jest palestyńskie łono, „które rodzi bohaterów z silną miłością do Palestyny”, bohaterów, którzy „ rozumieją znaczenie wiary w Palestynę jako cenną ojczyznę, godną krwi i męczeństwa”. [4]

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty artykułu Abd Al-Hadi Radżi Al-Madżalego: [5]

Aby wejść do annałów historii w Palestynie, nie trzeba być właścicielem firmy takiej jak Tesla; nie trzeba zakładać sieci mediów społecznościowych i pokazywać jej światu; nie trzeba wymyślić mieszanki przypraw do kurczaka, która stanie się [popularna] na całym świecie i otworzyć sieć restauracji z oddziałami w każdym kraju. Nie trzeba zakładać start-upu z płytą kompaktową ani odwiedzać różnych stolic, aby otrzymać jakąś bezwartościową nagrodę, ani nie potrzebujesz kamer telewizyjnych, które będą Cię śledzić i dokumentować Twoją historię sukcesu. Nie musisz nawet opowiadać sprośnych dowcipów na TikTok i stać się tematem rozmów każdego nastolatka.

Historia w Palestynie różni się od naszej, a celebryci palestyńscy różnią się od naszych celebrytów. Wszystko, co trzeba zrobić, aby zapisać się w annałach historii Palestyny, to poświęcić 20 minut swojego życia na przeprowadzenie operacji oporu przeciwko okupantowi w imię Jerozolimy lub w imię męczenników, ziemi, historii, arabskości lub wiary. W takim razie musisz zdecydować się umrzeć jako męczennik. Będziesz tym, który podejmie tę decyzję po przeprowadzeniu wstrząsającej ziemią [akcji] i po tym, jak spojrzysz na szczyty gór i uśmiechniesz się.

Wczoraj oczy całego świata zwróciły się na Jerozolimę. Pamiętam, jak oczy świata zwróciły się na prom kosmiczny Discovery, kiedy Amerykanie wystrzelili go po wieloletniej przerwie w [wyścigu] podboju kosmosu. Mówiono wówczas, że koszt promu kosmicznego i całego projektu wynosił 100 miliardów dolarów. I odwrotnie, kiedy naród palestyński wysyła męczennika w kosmos, powoduje, że oczy świata zwracają się na Jerozolimę bez żadnych kosztów. I wiedzcie, że palestyński [męczennik] nie tylko wznosi się do pierwszego [poziomu] nieba lub do przestrzeni bliskiej ziemi, ale dociera do Raju, daleko ponad promem kosmicznym. Palestyńczycy nie dają [światu] badań naukowych, ale raczej lekcje historii i wieczne sposoby działania. Prezentują bohaterstwo, samopoświęcenie i honor jako fakty, a nie tylko abstrakcyjne pojęcia.

To prawda, Izrael wyprodukował Merkawę, najlepszy na świecie czołg, jak również Żelazną Kopułę, najlepszy na świecie [system obrony powietrznej]. Zmodernizował odrzutowiec F16 i wyprodukował najlepszy na świecie system dronów szpiegowskich oraz znaczącą łączność i szpiegującego satelitę Amos. Stworzył najlepszy karabin snajperski, najlepsze bomby fosforowe, pierwszy system broni naprowadzanej laserowo i najlepsze systemy zakłócające komunikację.

Ale Palestyńczycy stworzyli łono, które rodzi bohaterów z silną miłością do Palestyny. Technologia i zakres przemysłu nie są [prawdziwą] kwestią. Kwestią jest palestyńskie łono, to jest wiara, to jest mleko, które Palestyńczycy piją z piersi swoich matek. Kwestią jest siła woli. Izrael nie jest producentem łon ani wiary. Nie rozumie znaczenia faktu, że palestyńskie niemowlę słyszy imię Allaha po każdym łyku, jaki bierze z piersi matki, ani nie rozumie sensu wiary w Palestynę jako cenną ojczyznę, godną krwi i męczeństwa. Dlatego Izrael będzie musiał zostać pokonany, ponieważ różnica [między nim a Palestyńczykami] pozostaje ogromna. Jest to różnica między tymi, którzy wchodzą do annałów historii z największą dumą [tj. męczennicy palestyńscy] i tymi, którzy próbują wymazać historię [tj. Izraelem].   


[1] “Al-Rai” (Jordania), 29 stycznia 2023.

[2]Na przykład podczas demonstracji w dzielnicy Al-Nazzal w Ammanie uczestnicy świętowali zamach okrzykami „Allah Akbar”. Moussa Al-Wahsz, były poseł jordańskiego Bractwa Muzułmańskiego, który uczestniczył w demonstracji, przemawiał przeciwko „tym, którzy potępili operację i stanęli po stronie wrogów narodu [islamskiego], podczas gdy sam naród jest zadowolony z tego bohaterskiego ataku”. Dodał, że „radość [z zamachu], która jest wielka i odczuwana przez wszystkich członków tego narodu, jest wyraźnym referendum [wskazującym], że naród chce zmieść tę okupację z ziemi Palestyny”. Na podobnej demonstracji w Irbid Mourad Al-’Adaila, sekretarz generalny partii Islamski Front Akcji, politycznej gałęzi jordańskiego Bractwa Muzułmańskiego i największej partii opozycyjnej w Jordanii, powiedział, że strzelanina w Jerozolimie „świadczy o zwycięstwie, wielkości i dumie Palestyny”. Mieszkańcy palestyńskiego obozu uchodźców Al-Baqa’a rozdawali słodycze i wzywali do kontynuowania akcji operacji fida’i (Assabeel.net, albosala.com, 28 stycznia 2023 r.). 

[3] Na przykład jordański poseł, Chalil 'Atijja, powiedział, że „haniebne” potępienie „podważa stanowisko Jordanii w sprawie poparcia narodu palestyńskiego” i „nie reprezentuje honorowego ludu Jordanii” (albosala.com, 29 stycznia, 2023). Komitet sądowniczy partii Islamski Front Akcji również sprzeciwił się potępieniu i stwierdził, że z prawnego punktu widzenia oznacza to zrzeczenie się prawa do sprzeciwu wobec okupacji, które jest uznawane „przez wszystkie religie monoteistyczne i konwencje międzynarodowe” (Albosala.com, styczeń 28, 2023).

[4] Artykuły celebrujące atak zostały również opublikowane w jordańskiej gazecie „Al-Dustour”. Publicysta Ibrahim Abd Al-Madżid Al-Kaisi, na przykład, napisał 29 stycznia, że ​​terrorysta „przeniknął do osady, gdzie złodzieje przejęli palestyńską ziemię… z których każdy jest uzasadnionym celem dla tego młodego palestyńskiego bohatera i dla wszystkich Palestyńczyków którzy szukają zemsty i chcą dochodzić swoich praw w swojej ojczyźnie”. Dodał: „Wczoraj oglądałem materiał filmowy, na którym młodzi Jordańczycy rozdawali słodycze na jednej z ulic stolicy Ammanu, aby uczcić akcję palestyńskiego bohatera… Te uczucia nie ograniczają się do tych młodych ludzi, którzy rozdawali słodycze. Podziela je ponad dwa miliardy muzułmanów i wielu arabskich chrześcijan…” Zakończył mówiąc: „Niech Allah zlituje się nad męczennikami; i śmierć każdemu rasistowskiemu i morderczemu okupantowi…”   

[5] „Al-Rai” (Jordania), 29 stycznia 2023 r.