Premier Autonomii Palestyńskiej, Mohammad Sztajjeh, powiedział, że “nie ma związku między Izraelczykami a Żydami”. Powiedział, że współcześni Izraelczycy nie są potomkami Jakuba, ale są „chazarskimi Żydami”, którzy nawrócili się na judaizm w szóstym wieku naszej ery. Wypowiedział te uwagi w publicznym wystąpieniu nadanym przez palestyńską telewizję 29 czerwca 2021 r. Sztajjeh powiedział następnie, że Izrael „stanowi raczej funkcję niż państwo”. Przeszedł do twierdzenia, że Oliver Cromwell, Napoleon Bonaparte, amerykański konsul w Jerozolimie i Balfour wszyscy powiedzieli, że chcą „funkcyjnego państwa” w regionie, by służyło ich interesom.
Aby zobaczyć klip z premierem Autonomii Palestyńskiej, Sztajjehem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.
„Nie ma związku między Izraelczykami a Żydami”
Mohammad Sztajjeh: Ważne jest, z którego miejsca zaczynamy wojnę narracji. Hebrajczycy, Żydzi i Izraelczycy nie są tym samym.

[…]
Ponadto Izraelczycy… Izrael jest Jakubem. Izraelici są synami Jakuba. 1300 lat oddzielało Jakuba i Proroka Mojżesza. Dlatego 1300 lat oddzielało Izraelczyków od judaizmu. Nie ma więc żadnego związku między Izraelczykami a Żydami.

[…]
Drugim kluczem do badań są Żydzi dzisiaj. Kim oni są? Bez wchodzenia w szczegóły – oni są chazarskimi Żydami, którzy nawrócili się na judaizm w szóstym wieku naszej ery. Ta sprawa wymaga badań. Jest wiele źródeł i książek o chazarskich Żydach.

Izrael „stanowi raczej funkcję niż państwo”; tego chcieli Oliver Cromwell, Napoleon Bonaparte i Balfour
Teraz chciałbym powiedzieć coś ważnego. Dzisiaj Izrael – jako syjonistyczne przedsięwzięcie – stanowi raczej funkcję niż państwo.

Skupcie się na tym zdaniu: stanowi raczej funkcję niż państwo”. „Funkcyjne państwo”… To powiedział i pragnął Oliver Cromwell w 1652 r., Napoleon Bonaparte w 1799 r., amerykański konsul w Jerozolimie i Balfour. Co Herzl napisał do Balfoura? Powiedział: “Czy chcecie, byśmy byli funkcyjnym państwem dla ochrony brytyjskich interesów na Bliskim Wschodzie i w Kanale Sueskim? Jesteśmy gotowi być funkcyjnym państwem”.