Świątynia mistyka sufi Khwaji Moinuddina Chishtiego w Ajmer w Indiach

W niedawnym wywiadzie udzielonym podczas wizyty w Indiach Abdul Rahman Abdulla Al-Gilani, strażnik świątyni w Bagdadzie XII-wiecznego mistyka sufi, szejka Abdula Kadira Jilaniego, wyraził pogląd sufich na nieżyjącego przywódcę Al-Kaidy, Osamę bin Ladena. Odrzucając przesłanie bin Ladena do muzułmanów w sprawie dżihadu i antyamerykanizmu, Abdul Rahman Abdulla Al-Gilani powiedział, że sufizm nie pozwala na zemstę i uczy swoich wyznawców, by szukali sprawiedliwości w sądzie bożym. Wywiad został przeprowadzony po zabiciu bin Ladena 2 maja w operacji USA w Pakistanie.

Abdul Rahman Abdulla Al-Gilani twierdził: „Sufizm, który jest inną nazwą umiarkowanego islamu, nie udziela miejsca na zemstę. Możesz tylko modlić się i nauczać. Przywilej karania należy do Boga, nie do człowieka. Bóg jest synonimem sprawiedliwości”.

Poniżej podajemy fragmenty tego wywiadu [1] :

„My, sufi, całkowicie odrzucamy islam, którego nauczał [bin] Laden…; w islamie nie ma miejsca dla ekstremizmu; wojujący islam nie jest islamem”

P: Przez dziesięć lat Osama bin Laden był uosobieniem rodzaju islamu, który jest nietolerancyjny i antyamerykański. Czy aprobuje pan to, czego on nauczał?

Abdul Rahman Abdulla Al-Gilani: My, sufi całkowicie odrzucamy islam, którego nauczał [Osama bin] Laden i który wielu jego wyznawców nadal naucza i praktykuje. Nie ma miejsca dla ekstremizmu w islamie. Wojujący islam nie jest islamem; jest herezją. Wojujący islam jest rażącym niezrozumieniem i złą interpretacją przykazów Boga do Proroka i jego towarzyszy.

Szejk Abdul Kadir Jilani, założyciel Kadiriya silsila (zakonu) sufizmu, głosił miłość do wszystkich, włącznie z ateistami. Nic dziwnego, że drzwi jego świątyni są otwarte dla wszystkich [społeczności religijnych]. Ponieważ Allah nie stosuje dyskryminacji wobec Swoich poddanych, kim jesteśmy my, by wybierać jednostki lub społeczności do siania nienawiści?

P: Osama uzasadniał antyamerykanizm wieloma “niesprawiedliwościami” uczynionymi muzułmanom, które USA albo sankcjonowały, albo ignorowały. Czy więc muzułmanie nie powinni pomścić ich „ucisku”?

Abdul Rahman Abdulla Al-Gilani: Sufizm, który jest inną nazwą umiarkowanego islamu, nie udziela miejsca na zemstę. Możesz się tylko modlić i nauczać. Przywilej karania należy do Boga, nie do człowieka. Bóg jest synonimem sprawiedliwości.

Wierzymy, że jeśli ktoś cię skrzywdził, to Bóg zdecyduje o karze, nie istota ludzka. Mówimy więc naszym ludziom, by zanosili swoje zażalenia do sądu bożego i starali się o boże błogosławieństwo. Oczywiście, inaczej niż talibowie, wierzymy, że święci sufich [tj. mistycy] mogą być pośrednikami między człowiekiem a Bogiem.

„Osama głosił i praktykował pełen przemocy islam i nie okazywał tolerancji nawet dla innych muzułmanów”

P: Wielu muzułmanów ofiarowało modlitwy pogrzebowe za Osamę i opłakiwało jego śmierć.

Abdul Rahman Abdulla Al-Gilani: Współczucie nie powinno być selektywne. Osama głosił i praktykował pełen przemocy islam i nie okazywał tolerancji nawet dla innych muzułmanów, którzy odmawiali podporządkowania się linii Al-Kaidy. Talibowie atakują świątynie sufich w Pakistanie. Można tylko modlić się do Boga, by pokazał takim ludziom słuszną drogę.

P: Ale Al-Kaida i jej wiele odgałęzień są przeciwko umiarkowanej interpretacji wiary.

Abdul Rahman Abdulla Al-Gilani: Al-Kaida lub jakakolwiek taka organizacja nie jest naszym przewodnikiem. Naszym przewodnikiem jest Prorok [Mahomet] i jego czcigodni wyznawcy, jak szejk Adbul Kadir, który nigdy nie głosił nienawiści. Świątynia szejka Abdula Kadira i kilka innych nieruchomości należących do świątyni, których jestem głównym powiernikiem, także były atakowanie. Nigdy nie braliśmy odwetu.

Przemoc, jak wiemy, rodzi przemoc, a to nie jest nasza metoda. Mimo ataków i gróźb pielgrzymi nadal przychodzą złożyć hołd świątyni szejka Abdula Kadira.

P: Dlaczego kult Osamy zdobył zwolenników wśród części muzułmanów?

Abdul Rahman Abdulla Al-Gilani: Tak jest głównie ze względu na brak porządnej edukacji wśród muzułmanów. Oblężona społeczność zawsze szuka alibi. Wojna, którą prowadził Osama, nie była o prawdziwy islam, ale o polityczny islam.

Polityczny islam opowiada się za naprawianiem krzywd wyrządzonych w przeszłości. I nie wzdragają się przed używaniem przemocy dla spełnienia swoich celów. Islam mówi wyraźnie, że zabijanie niewinnych jest haram (grzeszne). A losem grzesznika jest żyć w piekle…

P: Co sprowadza pana do tego kraju?

Abdul Rahman Abdulla Al-Gilani: Jest wielka liczba wyznawców szejka Abdula Kadira Jilaniego w Indiach. To jest moja trzecia wizyta w Indiach. Przez 10 dni podróży odwiedziłem Hyderabad, Chennei, Mumbau i pojadę do Kochi zanim polecę do Omanu, skąd powrócę do domu w Bagdadzie.

Ze swoją bogatą tradycją sufizmu Indie zaliczają się do najlepszych miejsc dla wyznawców zakonu Kadirija. Powiedziano mi, że 80 procent sunnitów w Indiach wyznaje ten zakon. Wielokulturowość Indii pozwoliła zakonom sufich na rozkwit.


[1] www.timesofindia.com, Indie, 15 maja 2011. Tekst wywiadu został nieznacznie zredagowany dla większej jasności.