Według gazety w języku urdu, w południowym stanie Indii, Karnataka, Kolegium Sri Venkatarama Swamy (SVS) w Bantwal i Rządowe Kolegium w rejonie Appanagri zakazały noszenia islamskich chust i burek na kampusie.

Rządowe Kolegium nie pozwoliło 50 muzułmańskim dziewczętom w burkach na uczestnictwo w wykładach, zaś kolegium SVS zawiesiło 19-letnią studentkę wydziału handlu do czasu, kiedy podporządkuje się regułom kolegium – tj. nie pokazywania religijnej tożsamości, w tym wypadku, noszenia chusty.

Według informacji z gazety w języku urdu, „Roznama Rashtriya Sahara”, po protestach ze strony studentów administracja kolegium SVS oznajmiła Ajszy Asmin, że ma przestać nosić chustę.

Poniżej podajemy reakcje dwóch indyjskich uczonych w islamie: [1]

Uczony Maulana Wahiduddin Khan: „Burka nie jest częścią islamu – jest częścią kultury”

Wybitny indyjski uczony w islamie Maulana Wahiduddin Khan (powyżej), który napisał ponad 200 książek o islamie, powiedział: “Burka nie jest częścią islamu. Jest to część kultury, którą ludzie na tym subkontynencie kierowali się przez wieki. Nikt nie może narzucić przepisowego ubioru w imię islamu. Jest to zdecydowanie nie-islamskie”.

Dodał on, „Jeśli kolegium ma regułę, że dziewczętom nie wolno nosić burki lub chusty, to ta reguła powinna być przestrzegana i szanowana. Jeśli się nie zgadzasz, zrezygnuj z kolegium”.

UczonaFareeda Khan: „Burka stała się symbolem surowości – i nie ma nic wspólnego z islamem „

Fareeda Khan, uczona w islamie, która wykłada na uniwersytecie Jamia Millia Islamia w New Delhi, zgadza się z poglądem Maulana Wahiduddin Khana, stwierdzając: „Burka stała się symbolem surowości i nie ma nic wspólnego z islamem”.

Dodała ona: „Trzeba przyznać, że burka, część kultury subkontynentu, została nadużyta w morderstwach-samobójstwach. Dlaczego nie zrezygnować z burki? Burka nie jest częścią żadnego islamskiego nakazu dotyczącego ubioru… Ja także sugeruję moim studentkom, żeby nie nosiły burki na uniwersytecie”.


[1] www.theindian.com, India, 20 sierpnia 2009; „Roznama Rashtriya Sahara, India, 19 sierpnia 2009.