Niedawno w Arabii Saudyjskiej dwie siostry zostały zamordowane przez swoich bracipo zatrzymaniu przez saudyjską policję religijną pod zarzutem spotykania się z chłopcami[1] . Wydarzenie to wzburzyło prasę saudyjską, szczególnie dlatego, że bracia zabili je bezpośrednio po tym, jak ich ojciec przybył, by odebrać je z posterunku policji. W artykule w saudyjskiej gazecie „Al-Watan” liberalna publicystka saudyjska Maliha Al-Shahhab napisała, że społeczeństwo saudyjskie powraca na złą drogę i że morderstwa honorowe są jak zwyczaj grzebania dziewcząt żywcem, który panował podczas Dżahilijja[2] – co było jednym ze zwyczajów, które islam zwalczał.

Poniżej podajemy tłumaczenie jej artykułu, którego tytuł brzmi: „[Obyczaj] grzebania dziewcząt żywcem jest nadal z nami”:[3]

„Na początku zeszłego miesiąca katastrofa zaszokowała nasze społeczeństwo. Publikacja tej wiadomości w prasie spowodowała powódź [reakcji] od ludzi piszących. Jeśli o mnie chodzi, nie byłam tylko zaszokowana; po prostu nie mogłam tego pojąć i zabrało mi nieco czasu zrozumienie tego, co się stało.

Dwie dziewczyny u zarania młodości, w wieku 15 i 16 lat… jeszcze nie w pełni wyłonione z kokonu niewinności, były podejrzewane [o spotykanie się z chłopcami] i zatrzymane [przez policję religijną]. Funkcjonariusze, którzy je aresztowali, pochodzą z tego społeczeństwa i wiedzieli lepiej niż ktokolwiek inny, jak reaguje rodzina na informację o takim incydencie dotyczącym jednej z jej córek, jak również, na co jest narażona dziewczyna ze strony rodziny i społeczeństwa po zaaresztowaniu. Ale nie mieli litości dla tych dziewcząt i mimo bijącej od nich aury dziewczęcości i zadzwonili do ich ojca.

Wyobrażam sobie te dwie dziewczyny, Rim i Nouf, czekające na ojca, z młodymi sercami przepełnionymi radością, że zostaną uratowane, mimo strachu, jaki je napełniał… Kiedy ojciec je odebrał… nie zrobiły jeszcze pierwszego kroku… a przywitały je strzały śmierci, grzebiąc je żywcem. O co modliły się w tym momencie ich dusze? Brat morduje swoje dwie siostry!

Kto wpoił młodemu chłopcu koncepcję oczyszczenia honoru [rodziny]? Kto zaprogramował go, by był bombą zegarową, ustawioną do wybuchu o określonym czasie – nie wyposażywszy go w narzędzia rozumowania – co dałoby mu trochę samokontroli? Kto jest odpowiedzialny za tę zbrodnię, za to bezsensowne pogrzebanie [ich] żywcem, za pogardę dla życia i losu innych?

Musimy odpowiedzieć na te bolesne pytania, żeby zatrzymać ześlizgiwanie się na złą drogę społeczeństwa, które uważa się za część ludzkiej cywilizacji… Byłoby stosowne, gdybyśmy przygotowali się na uczestniczenie w rozwoju ludzkości wszystkimi wartościami, którymi chełpimy się przed narodami.

Myśleliśmy, że należymy [do ludzkiej cywilizacji] – ale nagle odkryliśmy, że nie tylko jesteśmy poza nią, ale że idziemy do tyłu, do Dżahilijji i przyjmujemy jej pojęcia – pojęcia, których zakazał islam”.


[1] „Okaz”(Arabia Saudyjska), 7 września 2009.

[2] Epoka przed-islamska lub epoka ignorancji na Półwyspie Arabskim.

[3] “Al-Watan, Arabia Saudyjska, 7 września 2009.