Po wyborze przez FIFA Kataru jako miejsca mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 r., czyniąc go pierwszym krajem arabskim, który otrzymał taką nominację, publicyści saudyjscy opłakiwali zacofanie swojego kraju w porównaniu do postępu pokazanego przez Katar. Wskazując, że te dwa kraje mają zasadniczo takie same warunki, wezwali Arabię Saudyjską, by wyciągnęła naukę z sukcesu Kataru i otrząsnęła się z religijnej sztywności, która ich zdaniem hamuje postęp kraju.
Poniżej podajemy fragmenty dwóch artykułów w tej sprawie:
Arabia Saudyjska musi uczyć się od Kataru we wszystkich dziedzinach
W artykule w saudyjskiej gazecie “Al-Watan” publicysta Abd Al-Aziz Muhammad Qassem twierdził, że Arabia Saudyjska powinna w wielu dziedzinach wyciągnąć naukę z doświadczenia Kataru: „… Powiedzenie, że ‘kraj nie tworzy swojej geografii, ale tworzy swoją historię’ jest całkowicie odpowiednie do tego co widzimy w Katarze, naszym drogim sąsiedzie, który z powodzeniem załatwił [goszczenie] mistrzostw świata w piłce nożnej, zaskakując [cały] świat, a szczególnie [świat] arabski, który nie sądził, że uda mu się to w obecnej sytuacji międzynarodowej. Reflektory są skierowane na ten mały kraj, który graniczy z nami na wschodzie i który jeszcze piętnaście lat temu był krajem, o którym niemal żaden [kraj] arabski, a tym mniej reszta krajów świata wiedziała lub choćby słyszała. Dzisiaj jednak jego imię jest na wszystkich ustach na całym globie…
Gdyby sukces Kataru był ograniczony do dziedziny sportu, być może mniej nam by to imponowało, ale [odnosił] kolejne sukcesy we wszystkich dziedzinach… W ostatnim roku Katar zajął pierwsze miejsce wśród państw Zatoki we współzawodnictwie międzynarodowym, a 17 miejsce wśród 139 krajów świata [ocenione w World Economic Forum’s 2010-2011 Global Competitiveness Report]. Dziedziny współzawodnictwa są podzielone na 12 głównych kategorii: instytucje, infrastruktura, środowisko [makro]ekonomiczne, zdrowie i edukacja podstawowa, edukacja wyższa i szkolenia, wydajność runku dóbr, wydajność rynku pracy, rozwój rynku finansowego, gotowość technologiczna, rozmiar rynku, zaawansowanie biznesu i innowacje.
Wzywam naszych badaczy, by wzięli pod uwagę doświadczenie Kataru i skorzystali z niego, co może naprowadzić nas na [właściwą] drogę w kategoriach rozwoju międzynarodowego i współzawodnictwa. Byłoby mądrze skorzystać z doświadczeń innych, szczególnie biorąc pod uwagę, że [Katar jest podobny do Arabii Saudyjskiej] w kategoriach środowiska, cech społecznych i geografii” [1] .
W porównaniu z Katarem Arabia Saudyjska jest zacofana na wiele sposobów
W sarkastycznym artykule w saudyjskiej gazecie „Okaz” publicysta Khalaf Al-Harbi lamentuje nad faktem, że Arabia Saudyjska zostaje w tyle, podczas gdy Katar ciągle czyni postępy, i wyraził nadzieję, że do roku 2022 Arabia Saudyjska rozwiąże niektóre przynajmniej ze swoich problemów społecznych:
“Od teraz do mistrzostw świata w 2022 r. powinniśmy mieć mnóstwo czasu, żeby osiągnąć wszechstronne rozwiązanie [takich spraw jak pozwolenie] kobietom na pracę jako kasjerki … [2]
Od teraz do mistrzostw świata mamy 12 lat na rozwiązanie problem kanalizacji i kiedy nasi katarscy bracia są zajęci budowaniem stadionów, hoteli i sieci transportowych na to historyczne [zdarzenie], mogłoby się nam udać wyrównanie dziur w naszych drogach i zbudowanie lotniska odpowiedniego do XXI wieku.
Od teraz do mistrzostw świata w Katarze powinniśmy mieć mnóstwo czasu na zrozumienie, że duma z naszej tożsamości nie oznacza na zawsze kurczowego trzymania się kultury kutab [tj. tradycyjnej islamskiej szkoły uczenia się Koranu]. Podczas gdy nasi katarscy bracia zwracają się do świata po angielsku, francusku i hiszpańsku, jak to zrobili we wspaniałej prezentacji swojej oferty [mistrzostw świata], my moglibyśmy znaleźć oparte o szariat rozwiązanie, które pozwoli nam używać ‘języków niewiernych’. Ponadto moglibyśmy odnieść sukces w przekonaniu samych siebie, że nauczenie naszych dzieci angielskiego jest czymś, co wzmocni naszą komunikację z [resztą] świata, nie zaś częścią amerykańsko-syjonistycznego planu narzucenia kultury Zachodu, która zepsuje [islamską] ummah.
Od teraz do mistrzostw świata nasze firmy energetyczne mogłyby uczynić znaczny postęp ku rozwiązaniu problemów przerw w dostawach elektryczności w szczycie lata w domach ludzi, którzy regularnie płacą rachunki [za elektryczność]. Podczas gdy nasi katarscy bracia wykonują obietnicę zbudowania stadionów z klimatyzacją, która będzie utrzymywać chłodne powietrze bez szkodzenia środowisku, my zaadaptujemy zanieczyszczenie powietrza. Nasze [płuca] staną się uzależnione od trujących gazów i będziemy jak ryby oddychające przez skrzela…
Katarczycy są tacy sami jak my. Ich nazwiska są jak nasze nazwiska, ich ubrania są jak nasze ubrania, ich ropa jest jak nasza ropa, ich wielbłądy są jak nasze wielbłądy, ich obyczaje są jak nasze obyczaje, ich kawa jest jak nasza, są jak my pod każdym względem… Naszym prawdziwym problemem jest, że my nie jesteśmy [już dłużej] jak my” [3] .
[1] “Al-Watan” (Arabia Saudyjska), 13 grudnia 2010.
[2] Niedawno odbyła sie publiczna debata w Arabii Saudyjskiej z powodu inicjatywy ministerstwa pracy, zachęcającej kobiety do pracy jako kasjerki. Inicjatywę odrzucił Stały Komitet Fatwy, który wydał fatwę przeciwko niej. To z kolei wywołało ostrą krytykę dziennikarzy saudyjskich, z których wielu uważało sprawę za wskaźnik niższego statusu społecznego kobiet w Arabii Saudyjskiej.
[3] „Okaz” (Arabia Saudyjska), 4 grudnia 2010.