Podczas obecnej fali zamachów terrorystycznych w Izraelu media społecznościowe odgrywają wielką rolę jako platform skrajnego podżegania do przeprowadzania dalszych zamachów.[1] Po zamachu wieczorem 25 maja 2022 r. w mieście Elad, gdzie palestyńscy terroryści uzbrojeni w siekiery zamordowali trzech Izraelczyków, media społecznościowe pełne były wyrazów poparcia i pochwał dla zamachów, jak również podżegania do kolejnych, podobnych zamachów.  

Na Twitterze pojawiły się liczne hashtagi, takie jak „#Operacja Siekiera”, „#Wspaniała Siekiera”, „#Operacja Elad” i podobne. Pod tymi hashtagami wielu użytkowników tweetowało pochwały i wyrazy podziwu dla zamachowców z Elad, nazywając ich „bohaterami” i wyrażając złośliwą satysfakcję. Pod tymi hashtagami tweetowano także wiele plakatów i karykatur z pochwałami używania siekier i tasaków do mięsa w zamachach na Izraelczyków, przedstawiając tę broń jako skuteczny środek zarąbania Izraela i jego niepodległości, oraz przerażenia Izraelczyków i spowodowania, że uciekną.  

Wielu użytkowników Twittera powoływało się na przemówienie przywódcy Hamasu w Gazie, Jahji Sinwara, z 30 kwietnia, w którym wzywał Palestyńczyków do dokonywania zamachów samotnych wilków, i nawoływał izraelskich Arabów do zamachów z użyciem broni palnej, siekier i noży[2].

Aby zobaczyć klip z przemówieniem Sinwara w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej:

Poniżej przedstawiamy przykłady tweetów, plakatów i karykatur, jakie krążą w Twitterze po zamachu w Elad. 

Wezwania do zamachów siekierami i nożami 

Użytkownik @ malakhreish tweetował: „Chwyć za nóż i dźgnij wroga. O, moc Boga w Palestynie”. Do tweetu było dołączone zdjęcie ze sceny zamachu.[3]

Twitter.com/malakhreish, 5 maja 2022.

Użytkownik @ Abotagoog tweetował: „Odrąbujcie ich głowy siekierą, strzelajcie do nich z karabiny i nie bójcie się ich”[4]. Dołączył drastyczne zdjęcie ze sceny zamachu i zakrwawioną siekierę. 

Twitter.com/Abotagoog, 6 maja 2022.

Użytkownik Jasser Al-Bahri tweetował pod hashtagiem #Bohaterska Operacja w Elad”: „Dźganie, taranowanie samochodami, siekiera. Operacja Eldad w Palestynie ćwiartuje wroga i wstrząsa tworem. O, rewolucyjny Al-Akso, tęskinimy do wielu więcej [takich operacji]. Heroizm.”[5]

Twitter.com/albhry_yasr, May 6, 2022.

Użytkowniczka „Bint Al-Hassan” tweetowała plakat z zakrwawioną siekierą reprezentująca Palestynę, wbitą w hełm izraelskiej armii i cytowała z przemówienia Sinwara: „Nie czekajcie na niczyją decyzję. Kto nie ma karabinu, powinien przygotować swój tasak…”[6]

Twitter.com/a__Alhasan_M, 6 maja 2022.

Użytkownik z Gazy, Muhammad Abu 'Aid tweetował wideo z przemówieniem Sinwara wzywającym Palestyńczyków i izraelskich Arabów do dokonywania ataków karabinami, siekierami i nożami, i napisał: „O Hadż [Sinwar, zamach został dokonany] tasakiem do mięsa, zgodnie z [twoim] rozkazem”[7].

Twitter.com/mohfirwana86, 5 maja 2022.

Użytkowniczka Eliane Haddad tweetowała zdjęcie ze sceny zamachu i napisała: “Pomnóżcie wasze operacje w głębi plądrującego tworu, żeby kultura oporu zatriumfowała w naszym arabskim świecie”[8]

Twitter.com/WHITE_HEARTLADY, 6 maja 2022.

Użytkownik Salem Abo Ghalieh tweetował rysunek palestyńskiej flagi powiewającej od rękojeści siekiery i dawał do zrozumienia, że będzie więcej zamachów oraz cytował z przemówienia Sinwara: „Nie czekajcie na niczyją decyzję”[9].

Plakaty, karykatury i tweety: pochwały dla mordowania Izraelczyków siekierami, złośliwa satysfakcja z zamachu w Dzień Niepodległości Izraela 

Dziennikarz z Gazy, Ahmad Abu Nasser, tweetował karykaturę przedstawiającą zakrwawiony tasak do mięsa, który goni ortodoksyjnego Żyda i izraelskiego żołnierza. Tasak mówi: „Tylko nie Al-Aksa, o synowie Żydówki”. Abu Nasser dodał: „Chwała tasakowi”[10].

Twitter.com/ahmadnser1, 6 maja 2022.

Użytkownik z Gazy, Muhammad Al-Dajja, tweetował grafikę pokazującą karabin maszynowy i zakrwawiony tasak do mięsa na tle meczetu Al-Aksa i sceny z zamachu w Eldad, i napisał: „Elad: przyszliśmy do ciebie z karabinem maszynowym i tasakiem w zemście za Al-Aksę”[11].

Twitter.com/mohammedddaya2, 6 maja 2022.

Użytkownik Ali Walid Kanaan tweetował: „Choć broń rozwija się, tasak do mięsa nadal ma szczególny efekt na serca syjonistów… Tasak zaspokaja pragnienie [zemsty] bardziej niż kamienie i kule”[12].

Twitter.com/aliwalidkanaan, 5 maja 2022.

Dziennikarz z Gazy, Jousef Al-Husni, tweetował obraz rakiety i noża z tekstem “Nóż błyszczy”[13].

Zwolennik Hezbollahu tweetował: „Pokrojony nożem, o arbuzie” wraz z plakatem z napisem „Pokrojony nożem, o Syjonie”[14].

Twitter.com/RoroSw3, 5 maja 2022.

Mohamed Al-Szinkiti, wykładowca na uniwersytecie Kataru i członek Międzynarodowego Związku Muzułmańskich Uczonych (IUMS), tweetował: „Ojczyzna, która jest w kawałkach dzięki zwykłej siekierze w dzień, w którym świętuje swoją fałszywą niepodległość, nie jest ojczyzną, ale siecią pajęczą: A przecież dom pająka jest najnędzniejszym z domów. Gdyby oni byli wiedzieli!’ (Koran 29:41).”[15]

Twitter.com/mshinqiti, 6 maja 2022.

Żyjący w Szwecji palestyński karykaturzysta, Ahmad Qaddura, tweetował karykaturę przedstawiającą siekierę odrąbującą izraelską flagę.[16]

Twitter.com/qadduracartoon, 6 maja 2022.

Rysownik Raid Al-Katanani tweetował swój plakat pokazujący siekierę jako część roku „2022” po arabsku. Dodał część koranicznego wersetu (12:49) o roku, w którym ludzie będą zbawieni[17].

Użytkownik z Gazy, Muhammad Abu 'Aid, tweetował plakat ze słowem “Palestyna” i siekierą stanowiącą literę “P” i dodał „Palestyna” z serduszkiem[18].

Twitter.com/mohfirwana86, 6 maja 2022


[1] On the role played by social media as a platform for incitement to Palestinian terror attacks, see: MEMRI Special Dispatch No. 6185, Social Media As A Platform For Palestinian Incitement – Praise For Stabbing Attackers, Threats Of Further Attacks, October 14, 2015; Special Dispatch No. 6186, Social Media As A Platform For Palestinian Incitement – Part II: Video Tutorials, Tips For Achieving More 'Effective’ Attacks, October 14, 2015; Special Dispatch No. 6197, Social Media As A Platform For Incitement – Part III: Posting Pictures Of Small Children Wielding Knives As Praise, Encouragement For Terrorism, October 22, 2015; MEMRI Special Dispatch No. 6237, Social Media As A Platform For Incitement – Part IV: Hashtag 'Stab’ On Twitter, Facebook, December 10, 2015.

[2] See also MEMRI TV clip No. 8828, Senior Hamas Official Fathi Hammad To Palestinians In Jerusalem: Buy 5-Shekel Knives And Cut Off The Heads Of The Jews, May 7, 2021;  MEMRI Special Dispatch No. 9943, Hamas Gaza Leader Yahya Sinwar: We Will Desecrate Synagogues Throughout The World If Al-Aqsa Is Desecrated; Israel Wants A Religious War – We Accept The Challenge; This Will Scorch The Earth, Change The Planet; Palestinians Should Carry Out Lone Wolf Attacks; Israeli-Arabs Should Prepare Their Guns, Cleavers, Axes, Knives, May 2, 2022.

[3] Twitter.com/malakhreish, May 5, 2022.

[4] Twitter.com/Abotagoog, May 6, 2022.

[5] Twitter.com/albhry_yasr, May 6, 2022.

[6] Twitter.com/a__Alhasan_M, May 6, 2022.

[7] Twitter.com/mohfirwana86, May 5, 2022.

[8] Twitter.com/WHITE_HEARTLADY, May 6, 2022.

[9] Twitter.com/salem1948, May 6, 2022.

[10] Twitter.com/ahmadnser1, May 6, 2022.

[11] Twitter.com/mohammedddaya2, May 6, 2022.

[12] Twitter.com/aliwalidkanaan, May 5, 2022.

[13] Twitter.com/elhasani_yousef, May 6, 2022.

[14] Twitter.com/RoroSw3, May 5, 2022.

[15] Twitter.com/mshinqiti, May 6, 2022.

[16] Twitter.com/qadduracartoon, May 6, 2022.

[17] Twitter.com/qatanani73/with_replies, May 5, 2022.

[18] Twitter.com/mohfirwana86, May 6, 2022.