Po spaleniu Koranu w Sztokholmie pod koniec czerwca 2023 roku przez uchodźcę urodzonego w Iraku, egipski dziennikarz Ahmad Rif’at, publicysta niezależnego egipskiego tygodnika „Veto”, wezwał Arabów mieszkających w Szwecji, by nie odpowiadali paleniem pism innych religii, ale raczej okazywali szacunek wszystkim religiom. Zamiast tego poradził im, aby wystawili na próbę tolerancję Szwecji, organizując protesty „przeciw syjonistycznym kłamstwom o krematoriach” lub obchodząc rocznicę śmierci Hitlera.

Ahmad Rif’at (Zdjęcie: Vetogate.com)

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty jego artykułu: [1]

Do Arabów w Szwecji!

Bez względu na to, jak szalone są zbrodnie lub wypaczenia [popełnione] przez tę czy inną stronę – czy [ta strona] pomaga lub wspiera [spalenie Koranu], czy też milczy [na ten temat] – jest nie do pomyślenia, żeby muzułmanin, nawet ekstremista, prosił o pozwolenie na spalenie bożych pism jakiejś innej religii, a nawet rozważał [taką możliwość]! To byłby powód do wydalenia [tego muzułmanina] z owczarni samego islamu.

Ten kraj [Szwecja] ma własne prawa i standardy – zwłaszcza jeśli chodzi o stosunek do religii – które sformułował lata temu w oparciu o [swój] odmienny stosunek do norm religijnych… i które stopniowo się nagromadziły. Dlatego nie byłoby właściwe pójście w tym kierunku [spalania pism innych religii]. 

Co więcej, [powstrzymując się od takiej odpowiedzi] możemy podkreślić miłość i szacunek muzułmanów do wszystkich religii oraz nasze absolutne przekonanie, że poniżanie jakiejkolwiek religii [jest aktem] poniżającym nas wszystkich. To może pomóc zmienić błędne wrażenie [jakie ludzie mają ] o islamie i muzułmanach!

[Zamiast tego] powinniśmy wystawić szwedzkie władze na prawdziwą próbę, organizując protest przeciwko syjonistycznym historycznym kłamstwom o krematoriach [w Holokauście] i o innych kwestiach, [kłamstwach], które spowodowały, że intelektualista kalibru francuskiego filozofa Rogera Garaudy’ego był ścigany bez litości, mimo że miał ponad 90 lat [2]

Więc zażądajcie zorganizowania demonstracji na przykład z okazji rocznicy śmierci Hitlera, a wtedy możemy zakończyć tę rozmowę!


[1] Vetogate.com, July 7, 2023.

[2] Roger Garaudy (1913-2012) was an antisemitic French intellectual and Holocaust denier who converted to Islam. In 1998, he was prosecuted for Holocaust denial under French law.