Po podpisaniu umowy o wymianie izraelskiego żołnierza Gilada Szalita na 1027 palestyńskich więźniów, wiele artykułów na związanych z Hamasem witrynach internetowych nazywało to zwycięstwem i stwierdzało, że dowodzi to skuteczności strategii oporu. Nakłaniały one do porwania dalszych żołnierzy izraelskich w celu uwolnienia pozostałych więźniów palestyńskich.

Witryna internetowa związana z Fatahem opublikowała zjadliwy artykuł o Szalicie, opisując go jako mordercę i potwora, który “kontynuuje dziedzictwo swoich przodków, małp i świń”.

Z drugiej strony artykuł redakcyjny w egipskiej gazecie rządowej “Al-Ahram” wezwał Palestyńczyków do honorowania umowy i jej pozytywnych wyników, ale do powstrzymania się od nakłaniania i angażowania w kolejne porwania. Wezwał także Izraelczyków do honorowania umowy i powstrzymania się od ponownego aresztowania uwolnionych więźniów lub szukania na nich zemsty[1] .

Witryna internetowa związana z Fatahem: Szalit spędzał czas w barach i burdelach i zajmował się grabieżą, mordem i gwałtem

W artykule opublikowanym na związanej z Fatahem witrynie internetowej dziennikarz Sami Foda napisał: „[Gilad Szalit] jest młodym mężczyzną, który spędzał czas w barach i burdelach, grając w gry i dogadzając sobie. Cieszył się przyjemnościami kraju, nie [będącego] jego [krajem]. Rabował, kradł, palił, gwałcił, deptał i bezcześcił ziemię tego kraju, który nie jest jego. Złośliwie dążył do rozlewu krwi męczenników, zabijał niewinnych ludzi, ostrzeliwał domy niewinnych ludzi z czołgów, niszczył je bez wstydu, miłosierdzia lub wyrzutów sumienia, głupi morderca, któremu nie przeszkadza zabijanie naszych starców, naszych mężczyzn, naszej młodzieży i naszych kobiet, a nawet naszych biednych dzieci, czystych i niewinnych.

Ten żołnierz był ulicznikiem urodzonym w schronie w wyniku upadku i dezintegracji społeczeństwa izraelskiego. Syjonistyczny żołnierz, przesiąknął syjonizmem do kości… [Jest on] łatwowiernym, genetycznym wnukiem przywódców syjonistycznych z powodu związku i lojalności do swoich nazistowskich przywódców. Ten potwór dołączył do armii syjonistycznych band, żeby kontynuować dziedzictwo swoich przodków, małp i świń z organizacji Hagany, Irgunu, Stern i Palmach, w celu wykonania rozkazów swoich faszystowskich panów. To był syjonistyczny żołnierz Gilad Szalit, 19-letni, kiedy został schwytany przez palestyński [ruch] oporu.

Ten niekompetentny żołnierz stał się najbardziej cenionym żołnierzem ze wszystkich armii świata. Wszedł do annałów historii najszerszą bramą i jego nazwisko weszło do Książki Rekordów Guinnessa… Świat wrzał, kiedy przywódcy arabscy, Zachód i potworne mini państwo [Izrael] rozpoczęli pięcioletnią kampanię propagandy i marketingu na całym świecie w próbie uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilada Szalita… Był ogniskiem zainteresowania dziennikarzy i analityków politycznych i wojskowych we wszystkich mediach elektronicznych i drukowanych, podczas gdy sumienie tych sflaczałych przywódców pozostawało niewzruszone [losem] odważnych bohaterów i wspaniałych więźniów, ukrytych w lochach bastionów wroga [2] .

Przedstawiciel Hamasu: Żegnaj Szalit, witaj nowy więźniu

W artykule zamieszczonym na witrynie internetowej Al-Aqsa TV, dr Mustafa Jousef Al-Liddawi, były przedstawiciel Hamasu w Syrii i Libanie, wyraził nadzieję, że wkrótce zostanie porwanych więcej żołnierzy izraelskich, żeby zastąpić Szalita: “Dzisiaj, kiedy mówimy Szalitowi ‘żegnaj’, mamy nadzieję powitać wszystkich naszych więźniów, uwolnić wszystkich naszych więźniów, zakończyć okres ich zamknięcia w [więzieniach] okupanta i zapobiec aresztowaniu wielu innych oraz powrotowi [uwolnionych więźniów] w kajdany niewoli. Kiedy mówimy Szalitowi ‘żegnaj’, mamy nadzieję powitać nowego gościa, schwytać nowego żołnierza, zranić wroga w sposób, który go upokorzy i [doprowadzi do] rozpaczy, wyciągać jego żołnierzy z ich czołgów, a także zestrzeliwać ich samoloty, niszczyć ich pojazdy i prowadzić ich w kajdanach do naszych więzień. To w celu… wyzwolenia tych, których wróg [nadal] trzyma w swoich więzieniach, i których uwolnienia odmawia, ponieważ rozlali jego krew, poniżyli go, zabili jego najlepszych żołnierzy, wtarli w błoto nosy jego oddziałów wyborowych i zmusili jego przywódców do poddania się i zaakceptowania naszych warunków. Żegnaj, Szalit i witaj nowy więźniu, który cię zastąpi i dzięki któremu upokorzymy waszą armię i wasze kierownictwo. Nie poddamy się, nie zrezygnujemy ani nie zlekceważymy [naszego obowiązku], aż dostaniemy z powrotem naszych więźniów i zniszczymy ostatnie wiezienie, które wróg zbudował na naszej ziemi…”[3]

Publicysta Hamasu: Szalit nie będzie ostatnim zakładnikiem

Wielu autorów związanych z Hamasem także wzywało do porwania kolejnych żołnierzy izraelskich, stwierdzając, że wymiana Szalita nie będzie ostatnia i że dowiodła skuteczności drogi oporu.

Ijad Al-Kara, publicysta związanej z Hamasem gazety “Falastin”, napisał: “Po rychłym sfinalizowaniu umowy ‘Lojalność dla wolnych’ [nazwa Hamasu dla umowy o wymianie], ruch oporu będzie mógł dokonać dalszych ataków … i powtórzyć ‘Operację Zanikające Iluzje’ [nazwa Hamasu na porwanie Szalita], żeby porwać więcej żołnierzy i osadników dla wyzwolenia więźniów z więzień okupanta. To [jest skuteczna strategia] szczególnie biorąc pod uwagę, że każde nowe porwanie będzie przeprowadzone i sfinalizowane szybko, ponieważ [obecna] umowa wykreśliła podstawy negocjacji z okupantem dla wyzwolenia wszystkich więźniów z jego więzień”.

Publicysta “Falastin”,Hiszam Munawwar, napisał: „’Lojalność dla wolnych’, w której za jednego żołnierza największa kiedykolwiek liczba więźniów palestyńskich ma być uwolniona z więzień okupanta, nie jest pierwszą w historii umów o wymianie i, jak obiecują frakcje oporu, nie będzie ostatnią, z wolą Allaha, aż wszyscy więźniowie palestyńscy zostaną uwolnieni… Ta umowa dowodzi, że opór jest jedynym sposobem przywrócenia praw palestyńskich i wyzwolenia więźniów…”[4]

Kamal Jaber napisał na związanej z Hamasem witrynie internetowej: “To prawda, Gilad miał wielu przyjaciół, którzy szli przed nim tą samą drogą i doznali tego samego doświadczenia z rąk [Brygad] Al-Kassam: Avi Sasportas, Ilan Sa’adon, Nissim Toledano, Jaron Chen, Szaron Edri, i wielu innych. Każdy z nich próbował napisać zwycięski rozdział w historii Al-Kassam, ale Szalit miał niesłychane szczęście [że został tym, który] opowiedział tę wspaniałą historię. Błogosławione niech będą [Brygady] Al-Kassam. Niechaj bohaterscy więźniowie cieszą się [wolnością] i obyśmy mieli nowego Szalita co roku”[5] .

Dziennikarz Tamer Al-Szarif napisał w artykule w “Falastin”: “Ta wymiana nie będzie ostatnia i wywoła wiele aktywności oraz intensywne współzawodnictwo między frakcjami palestyńskimi, próbującymi to powtórzyć”[6] .

Artykuł w jordańskiej gazecie Bractwa Muzułmańskiego: Hamas musi porwać nowego zakładnika

Jamal Al-Szawahin, stały publicysta “Al-Sabil”, gazety jordańskiego Bractwa Muzułmańskiego, napisał: “Ruch Hamsu musi zdobyć nowego zakładnika, żeby uwolnić dodatkowych więźniów [palestyńskich] z więzień okupanta, ponieważ ci, którzy nie zostaną uwolnieni jako część wymiany za Szalita, czują i rozumieją teraz, że ich zbawienie zależy od [porwania] nowego więźnia. Ten wielki obowiązek narodowy musi zostać spełniony, jeśli nie przez Hamas, to przez jakąś inną organizację…

Ta najnowsza wymiana [więźniów] była wielka i wspaniała… zwycięstwo ruchu Hamasu i całego ludu palestyńskiego. Potwierdza to, że kontynuowanie oporu jest [słuszną] drogą i opcją, aż prawa palestyńskie zostaną w pełni przywrócone, bez wyjątku…

Uwolnieni więźniowie będą ptakami wolności i pochodniami, które rozpalą ogień oporu i są oni niepodważalnym dowodem, że prawa Palestyńczyków zostaną przywrócone tylko poprzez opór…”[7]

[1] Al-Ahram (Egypt), October 16, 2011.

[2] Alaahd.com, October 16, 2011.

[3] Aqsatv.ps, October 16, 2011.

[4] Falastin (Gaza), October 15, 2011.

[5] Palestine-info.info, October 13, 2011.

[6] Falastin (Gaza), October 14, 2011.

[7] Al-Sabil (Jordan), October 14, 2011.