7 listopada 2014 MEMRI opublikowało raport związanej z nim Cyber & Jihad Lab (CJL) zatytułowany SoundCloud, drugi na świecie największy serwis muzyczny z plikami opanowany przez dżihadystów dzielących się treściami Al-Qaedy i Państwa Islamskiego (ISIS): od nagrań Al-Awlakiego, Bin Ladena i kazań, do naszidów Al-Baghdadiego nierozerwalnie łączących dżihad i męczeństwo. Raport był pierwszym, który ujawnił powszechne wykorzystanie przez dżihadystów i grupy terrorystyczne, posiadającego siedzibę w Berlinie serwisu, na którym można udostępniać pliki dźwiękowe, znanego jako „YouTube plików audio”.

Po opublikowaniu raportu, 19 z 26 kont i postów w nim wymienionych nie jest już dostępnych. Nie jest pewne, czy zostały zamknięte przez ich użytkowników, czy przez administratorów SoundCloud.

Częścią misji MEMRI Cyber & Jihad Lab jest badanie aktywności dżihadu w mediach społecznościowych oraz sprawdzanie możliwości ułatwienia walki z dżihadem w sieci. CJL współpracuje również z liderami branży technologicznej, aby tworzyć i wspierać wysiłki na rzecz jego zwalczania, aby o nim edukować oraz ułatwić tworzenie odpowiednich dla tego celu rozwiązań. Zadaniem CJL jest również wspieranie zaangażowania ustawodawców, mediów, środowisk akademickich oraz środowisk biznesu w walce z wykorzystaniem mediów społecznościowych przez grupy dżihadystyczne i terrorystyczne.

Misja ta rozpoczęła się inauguracyjnym projektem MEMRI, który miał na celu wymazanie dżihadu z Internetu – inicjatywę, która wyrosła z badań MEMRI. W dniu 19 lipca 2007 roku odbył się ponadpartyjny briefing MEMRI na Kapitolu koncentrujący się na dżihadzie na stronach internetowych utrzymywanych przez firmy ISP w USA. W tygodniach które nastąpiły po spotkaniu, 32 z 50 firm ISP, do których skierowano się w tej sprawie, usunęły witryny związane z dżihadem. Wydarzenie to spowodowało również powstanie inicjatywy Obywatelskiej akcja MEMRI dla wolnego od dżihadu internetu (CAJFI), ponadpartyjnej grupy obejmującą obecnych i byłych członków Kongresu, byłych wyższych urzędników administracji, laureatów Nagrody Nobla i naukowców. Dzięki tej inicjatywie, MEMRI poinformowało ISP na temat materiałów dotyczących dżihadu, które znajdują się na stronach utrzymywanych i promowanych przez nich, a komisja wybitnych osób doradziła im ich usunięcie. Doświadczenie pokazuje, że dostawcy usług internetowych – którzy nie mają pojęcia, jakie strony i o czym utrzymują – są chętni do usuwania stron internetowych po uzyskaniu informacji o ich treści; bez znaczenia są również zachęty finansowe za utrzymywanie takich stron.

W 2009 MEMRI opublikowało pierwszą z sześciu części serii na temat wykorzystania YouTube przez grupy dżihadystyczne, pojedyncze osoby i ich zwolenników (patrz: Usuwanie Dżihadu z sieci i przypadek Anwara al-Awlakiego: prawie trzy miliony odsłon filmów z Al-Awlakim na YouTube – w tym Would-Be Christmas Airplane Bomber, Fort Hood Shooter, 7/7 London Bomber i Would-Be Fort Dix Bombers). W 2012 roku MEMRI po raz pierwszy opublikowało analizę działań podjętych w celu usunięcia treści związanych z dżihadem przez serwisy społecznościowe, z testem MEMRI plików wideo z wystąpieniami jemeńsko – amerykańskiego przywódcy Al-Kaidy Anwara Al-Awlakiego, rok po jego śmierci – wyniki: 111 z 127 pozostają aktywne.

Należy zauważyć, że poprzez utrzymywanie dżihadystycznych i terrorystycznych treści, że właściciele mediów społecznościowych naruszają nie tylko prawo USA, które zabrania „[zapewnianie] materiałów wspierających i źródeł dla zagranicznych organizacji terrorystycznych, ani próbować lub spiskować, aby to zrobić „, ale także własne Warunki Użytkowania (TOS). Na przykład, SoundCloud w TOS wyraźnie stwierdza, że użytkownicy „nie mogą korzystając z platformy: przesyłać pocztą, przechowywać, przesyłać, wyświetlać, kopiować, rozpowszechniać, promować, udostępniać lub w inny sposób upubliczniać żadnych treści, które… promują przemoc terroryzmu, lub nielegalne działania… [lub] wszelkie treści naruszające, łamiące lub wbrew jakimkolwiek prawom, zasadom, rozporządzeniom, postanowieniom sądu lub w inny sposób jest nielegalne lub niezgodne z prawem, zgodnie z rozsądną oceną SoundCloud „i ostrzega użytkowników, że” nie może popełnić lub zaangażować się w, lub zachęcać, prowokować, zabiegać lub popierać, żadnego postępowania stanowiącego przestępstwo, prowadzącego do odpowiedzialności cywilnej lub w inny sposób naruszać prawa lub regulacje. „

Dane kontaktowe SoundCloud:

SoundCloud Limited soundcloud.com
Rheinsberger Str. 76/77
10115 Berlin
Phone: +49 30 467 247 600

Email: [email protected]

Konta z raportu MEMRI, które pozostają aktywne.

Konta z raportu MEMRI, które pozostają aktywne, zawierają:

Dekabryan (soundcloud.com/dekabryan): Ten kanał udostępnia wyłącznie anaszidy o jedyności Allaha, męczeństwie i dżihadzie. Najpopularniejsza ścieżka, „Marhaban bil Maut” („Śmierci witaj”) miała prawie 400 odtworzeń. W czasie publikacji raportu na tym kanale było 12 ścieżek i 10 obserwujących.

UmTwinz (soundcloud.com/q1400): W czasie kiedy raport MEMRI został opublikowany, to konto miało playlistę z 23 ścieżkami autorstwa albo na temat zmarłego jemeńsko-amerykańskiego dżhadystycznego szejka Anwara Al-Awlakiego. Trzynaście ze ścieżek na tej playliście to kazania odprawiane po angielsku przez Al-Awlakiego, każde z nich było odtwarzane po 200-300 razy.


Soundcloud.com/q1400/sets/anwar-awlaki

emirkhattab (soundcloud.com/emirkhattab): Od października 2014 zaczęto wysyłać na SoundCloud nowe audycje z radia ISIS Al-Bayyab w Mosulu.


soundcloud.com/emirkhattab/26a

user350026218 (soundcloud.com/user350026218): Jak wskazuje raport MEMRI, dżihadyści na Tweeterze tweetują linki do nagrań na SoundCloud.