Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

10 maja zbrojne grupy palestyńskie ogłosiły, że są odpowiedzialne za ataki rakietowe na izraelskie cele po tygodniach starć między izraelską policją a palestyńskimi protestującymi we wschodniej Jerozolimie. Zwolennicy dżihadystycznych grup i proirańskich milicji świętowali ataki.

Brygady Al-Kuds (AQB), militarne skrzydło Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, ogłosiło na Telegramie[1] odpowiedzialność za ataki rakietowe w zachodniej Gazie i przyległych obszarach.

W poście w Telegramie grupa powiedziała, że celowała w “syjonistyczny  jeep” we wschodniej Gazie przeciwczołgowym pociskiem kornet. Powiedział, że atak był filmowany i wkrótce zostanie pokazany.

W drugim poście na Telegramie, AQB twierdziła, że jej wojownicy wysłali 30 rakiet na Sderot, miasto na zachodnim Negewie, i siedem rakiet na „okupowany” Aszkelon.

Wcześniej ta grupa pisała, że “kierownictwo [ruchu] oporu dało okupacji [tj. izraelskim siłom bezpieczeństwa] ostateczny termin opuszczenia meczetu Al Aksy – godzinę osiemnastą”.

Abu Obieda, rzecznik Brygad Izz ad-Din al-Kassam, militarnego skrzydła Hamasu, powtórzył to samo ostrzeżenie na swoim kanale Telegramu.[2]

Później napisał post, że “Brygady Al-Kassam właśnie przypuściły atak rakietowy na wroga w okupowanej Al-Kuds [Jerozolimie] w odpowiedzi na jego zbrodnie i agresję w mieście świętym i jego maltretowanie naszych ludzi w Szejk Dżarrah i w meczecie Al-Aksa. To jest komunikat, który wróg powinien zrozumieć bardzo dobrze. I jeśli powtórzycie swój czyn, my zrobimy to samo i więcej”.

W reakcji na te ataki znany zwolennika Al-Kaidy, Warith Al-Kassam, zamieścił wideo, pokazujące Izraelczyków, chowających się, by uniknąć rakiet.

Jego komentarz do wideo brzmi: “Wspaniałe wiadomości, oglądać upokorzenie na twarzach Żydów z powodu rakiet wystrzelonych przez milicje Rafidha” – obraźliwa nazwa szyitów i grup proirańskich.

Mieszkający w Syrii saudyjski duchowny, Abdullah Al-Muheiseni, zamieścił wideo i twierdził, że pokazuje ono rakiety, które „spadają na syjonistów jak deszcz”. Następnie modlił się do Allaha o danie poparcia tym, którzy bronią Al-Kuds, pierwszej Kibla.[3]

Kanały Telegramu związane z wspieranymi przez Iran milicjami w Iraku świętowały z powodu ataków, wychwalając wojowników z Brygad Izz ad-Din al-Kassam jako bohaterów. Sabreen News dzielił się wideo, które pokazują ataki rakietowe, z podpisami takimi jak: „Al-Kassam uderza, są wierni swoim słowom”.

Na tym kanale opublikowano także plakat pokazujący palący się izraelski czołg i dwóch zabitych izraelskich żołnierzy z napisem po hebrajsku: „Ale wy walczycie i nie słyszycie słowa. Dobrze znamy naszych palestyńskich przyjaciół!”

Jemeńscy Ansar Allah, znani także jako Huti, wydali oświadczenie: „Gratulujemy wojskowych i rakietowych kontrataków palestyńskich mieszkańców przeciwko syjonistycznej okupacji. Zachęcamy wyzwolicieli, by kontynuowali sprzeciw wobec okupacji i osiedli. To jest poprawny sposób odstraszenia syjonistycznej arogancji”.[4]


[1] Telegram, Sarayaps, May 10, 2021.

[2] Telegram, Spokesman_2020, May 10, 2021.

[3] In early Islam, the direction in which Muslims faced when performing prayers. This was later changed to Mecca.

[4] Telegram, C_Military1, May 10, 2021.