W artykule z 25 lipca 2023 r. w palestyńskiej gazecie „Al-Quds” Hamdi Faradż odniósł się do relacjonowania przez arabskie media protestów w Izraelu, opisując je jako graniczące z napawaniem się i wyrażające nadzieję, że sytuacja w kraju stoczy się do wojny domowej. Wezwał arabskich dziennikarzy do zbadania systemów sądowniczych we własnych krajach, zamiast powtarzania doniesień o izraelskim systemie sądowniczym. Zasugerował również, aby zastanowili się nad tym, że w ciągu 30 tygodni demonstracji w Izraelu nie zginął ani jeden protestujący, podczas gdy w demonstracjach w krajach arabskich giną dziesiątki, jeśli nie setki, i dlaczego w świecie arabskim ani jeden przywódca ani krewny przywódcy nigdy nie stanął przed sądem za korupcję, jak to się dzieje w Izraelu.

Hamdi Fardżj (Źródło: Madar.news)
Hamdi Fardżj (Źródło: Madar.news)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty artykułu Faradża:

Szczęki Arabów opadają ze zdumienia na to, co dzieje się w Izraelu, kraju ich wrogów. Podnoszą ręce do nieba [w błaganiu] Allaha, by siał coraz większy podział wśród [Izraelczyków], by zniszczył ich jedność, by podzielił ich szeregi… by wprowadził ich w ogień wojny domowej, jakiej doświadczano przez wiele dziesięcioleci w wielu ich własnych krajach, a [jaka] nadal toczy się w niektórych [z nich], takich jak Sudan, Jemen, Libia itp.

Arabowie odmawiają zbadania powodów tych protestów i demonstracji – [teraz trwających] około siedmiu miesięcy, [to znaczy] 30 tygodni – które są związane z tym, co rząd [izraelski] nazywa reformą sądownictwa, podczas gdy opozycja nazywa zniszczeniem demokracji. Prawie wszystkie arabskie media powtarzają te powody [protestów], ale zapominają lub ignorują sytuację systemu sądowniczego w swoich ojczyznach, który jest bliższy boskiemu dekretowi i posłusznemu słudze ciągniętemu za władcą…

W ciągu ostatniego stulecia [w świecie arabskim] nigdy nie słyszeliśmy o władcy lub którymkolwiek z jego krewnych postawionych przed sądem pomimo jego wieloaspektowej korupcji [jak dzieje się w Izraelu]… Media arabskie – nadawcy, reporterzy, komentatorzy i redaktorzy – mówią obszernie o izraelskim Sądzie Najwyższym i uderzeniu w jego autorytet, ani razu nie zadając sobie pytania: a co z naszymi Sądami Najwyższymi w wielu krajach arabskich?

Czy Arabowie zadali sobie pytanie, przez 30 tygodni tych protestów, dlaczego ani jeden demonstrant nie został zabity, jak to się dzieje, kiedy nasze protesty są tłumione? Dlaczego tłumienie [protestów w Izraelu] kończy się armatkami wodnymi – podczas gdy w naszych [krajach] to armaty na czołgach są odpowiedzialne za tłumienie naszych demonstracji, zabijając dziesiątki, jeśli nie setki; [dodatkowo] wprowadza się godzinę policyjną i rozpoczyna się kampanię aresztowań, więzień i tortur, [do tego stopnia, że] udział w demonstracji staje się rodzajem przedsięwzięcia ze śmiertelnym niebezpieczeństwem… [1]


[1] Al-Quds (East Jerusalem), July 25, 2023.