W artykule z 16 maja 2023 r. w kuwejckiej gazecie „Al-Qabas” liberalny kuwejcki dziennikarz Ahmad Al-Sarraf ostro skrytykował programy nauczania w kuwejckich szkołach, które, jak powiedział, są przepełnione wrogością wobec Żydów i przedstawiają ich jako wrogów islamu i muzułmanów, których trzeba zlikwidować. Potępił fakt, że programy nauczania koncentrują się na przeklinaniu Innego, zamiast uczyć krytycznego myślenia i promować wartości tolerancji i wolności. Dodał, że Arabowie nie zdają sobie sprawy, że jedną z przyczyn przewagi Żydów nad nimi jest to, że Żydzi skupiają się na edukacji i zdobywaniu wiedzy, a nie na przeklinaniu innych, podczas gdy Arabowie są swoimi najgorszymi wrogami.

Ahmad Al-Sarraf (zdjęcie: dasmannews.com, 18 stycznia 2023)
Ahmad Al-Sarraf (zdjęcie: dasmannews.com, 18 stycznia 2023)

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty jego artykułu: [1]

Czytając niektóre fragmenty w jednym z podręczników używanych w naszych szkołach… przypomniało mi się powiedzenie „obsypaliśmy [naszych wrogów] przekleństwami, a oni obsypali nas ciosami!” Te fragmenty wyraźnie pokazują, że ktokolwiek pisze [kuwejckie] programy nauczania, jest całkowicie oderwany od rzeczywistości, albo żyje w wyidealizowanym świecie i jest pełen nieprawdopodobnych ambicji.

Czytając na chybił trafił trzy z czterech stron podręcznika, odkrywamy, że zdaniem pedagogów, którzy go napisali, głównym zmartwieniem narodu, na którym należy się skupić, jest wrogość wobec Żydów i chęć ich likwidacji. Ale to jest w rzeczywistości dość żenujące, ponieważ jest 400 milionów Arabów i miliard muzułmanów i nie do pomyślenia jest, aby wszyscy z nich skupili swoją energię i aspiracje… na zlikwidowaniu państwa liczącego sześć lub siedem milionów ludzi.

To jest ewidentny problem. Gdyby Ministerstwo Edukacji zezwoliło na nauczanie w naszych szkołach przedmiotu krytycznego myślenia, uczniowie sami zrozumieliby, jak głupi jest ten tekst… W naszym obecnym stanie słabości, podziałów i zacofania – medycznym, społecznym, moralnym, przemysłowym i finansowym – cały nasz [muzułmański] naród [razem] nie byłby w stanie zlikwidować państwa Izrael. [W rzeczywistości] niektóre teksty w naszych podręcznikach wyjaśniają [dokładnie], jak nasza mentalność różni się od mentalności tych, których chcemy widzieć jako naszych wrogów, a mimo to, przez całe stulecie, które spędzili pośród nas, nie udało nam się zrozumieć, dlaczego nadal biją nas w każdej kampanii wojskowej i moralnej!

Teksty, których uczą się nasze dzieci w szkole, uczą je, jak radzić sobie ze spiskami Żydów, ale zapomnieliśmy, że [my, Arabowie] knujemy więcej przeciwko sobie nawzajem niż oni [Żydzi] knują przeciwko nam. Nasze zaabsorbowanie wewnętrznymi sporami jest największym czynnikiem, który ich wzmacnia i nas osłabia, zwłaszcza że [nasze] programy nauczania nie poruszają nawet kwestii zakończenia naszych sporów, wzajemnej akceptacji i zakończenia wewnętrznych podziałów i rozłamów… Bez liberalizmu i wolności nie mamy nadziei!

Nasze programy nauczania koncentrują się na fakcie, że wrogość Żydów do islamu i muzułmanów jest starożytna i głęboko zakorzeniona, co jest oczywistym fałszem. I nawet jeśli to prawda, ani przez chwilę nie wierzę, że poświęcają tyle uwagi jak my tej wrogości, myśląc o niej i nauczając jej w swoich programach. Mądrzy, poświęcają swoje programy nauczania na nauczanie postępu w każdej dziedzinie, a nie na przeklinanie innych…

Nasze programy nauczania skupiają się na narracji, że Żydzi łamią traktaty, co automatycznie implikuje, że my [tego] nie [robimy]. [Ale] to również jest kłamstwem, które dla połowy naszych bystrych uczniów i uczennic będzie trudne do przyjęcia. Programy nauczania mówią również, że jednym z najwyższych obowiązków muzułmanów jest obrona islamu poprzez przestrzeganie jego praw i bojkotowanie produktów wroga. To największa ironia i głupota ze wszystkich, z czego zda sobie sprawę nawet przeciętny umysł. Krótko mówiąc, jesteśmy swoimi własnymi wrogami, daleko bardziej niż ktokolwiek inny jest naszym wrogiem…


[1] Al-Qabas (Kuwait), May 16, 2023.