Palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział 29 kwietnia 2019 r. w wystąpieniu nadanym przez telewizję AP, że Autonomia Palestyńska stoi przed kryzysem finansowym, ponieważ rząd Izraela zdecydował o potrąceniu sumy wypłacanej przez AP rodzinom męczenników, więźniów i rannych Palestyńczyków z pieniędzy, które należą się AP. Jednak, podkreślił, AP odmówi przyjęcia pieniędzy od Izraela, jeśli jakakolwiek suma zostanie od niej odjęta. Abbas powiedział także, że europejskie poparcie dla rozwiązania w postaci dwóch państw jest dobrą rzeczą, biorąc pod uwagę, że Europa ”wymyśliła” syjonizm i Izrael. Abbas następnie twierdził, że palestyński system demokracji jest lepszy niż wiele najważniejszych demokracji na świecie, ponieważ nie dręczą go oszustwa wyborcze, jak w USA. Ponadto powiedział, że AP poprosiła inne kraje arabskie o pożyczkę w wysokości 100 milionów dolarów miesięcznie, którą spłaci, gdy tylko Izrael ustąpi przed żądaniami AP i wypłaci w pełni należne pieniądze. Powiedział, że nie ma wielkich nadziei, że Arabowie zgodzą się na to.

Aby zobaczyć klip z Mahmoudem Abbasem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Odmawiamy przyjęcia pieniędzy, jeśli brakuje  jakakolwiek suma, szczególnie suma [jaką płacimy rodzinom] męczenników”  

Mahmoud Abbas: Nasze życie jest pełne trudności, ale niektóre trudności można przezwyciężyć wysiłkiem, podczas gdy inne trudności jest bardzo trudno przezwyciężyć. Trudności, przed jakim właśnie staniemy, są bardzo ciężkie z wielu przyczyn. Przede wszystkim, ostatnio mamy kryzys finansowy – finansowy kryzys, jaki wywołał rząd izraelski, kiedy zdecydował potrącać [z należnych nam pieniędzy] sumę [jaką płacimy rodzinom] męczenników, więźniów i rannych.

Nasze stanowisko w tej sprawie było i nadal jest jasne: Odmawiamy przyjęcia pieniędzy, jeśli brakuje jakakolwiek suma, szczególnie suma [jaką płacimy rodzinom] męczenników, lub jakakolwiek inna suma, która nam się należy.

[…]

Europa „wymyśliła syjonizm i Izrael – nie oszukujmy się”

Europejskie stanowisko – a nie chcę powiedzieć, że jest w 100% słuszne – zaczęło [wykazywać] zrozumienie. Dlatego pani Mogherini powiedziała na szczycie Ligi Arabskiej w Tunezji: „Popieramy rozwiązanie w postaci dwóch państw i jesteśmy przeciwko przenoszeniu [ambasad] do Jerozolimy i innym sprawom”. Oczywiście, nie wszystko jest na naszą korzyść, ale dobrze jest, że takie stanowisko przychodzi z Europy. Do tego przyzwyczailiśmy się przez historię, bo jak wszyscy wiecie… To Europa wymyśliła – i to nieco denerwuje naszych sąsiadów… [Europa] wymyśliła syjonizm i Izrael. Nie oszukujmy się. To mówi historia. Ktokolwiek ma coś, co obala tę historię, proszę bardzo…

[…]

„Mamy demokrację, która jest lepsza od [demokracji] wielu najważniejszych na świecie krajów demokratycznych”

Pozwólcie, że powiem – a nie przechwalam się – że mamy demokrację, która jest lepsza od [demokracji] wielu najważniejszych na świecie krajów demokratycznych. Na przykład, były oszustwa wyborcze w Stanach Zjednoczonych. Dowodzą tego wypowiedzi o oszustwach wyborczych i [zagranicznej] ingerencji. My tutaj nie mamy żadnych oszustw wyborczych.

[…]

Oczywiście poprosiliśmy naszych [arabskich] braci o zabezpieczenie. Z wolą Allaha… to znaczy, nie mamy dużych nadziei, ale z wolą Allaha, coś się zdarzy. Poprosiliśmy o 100 milionów dolarów…

Pytanie: Miesięcznie?

Mahmoud Abbas: Tak, jako zabezpieczenie. Powiedzieliśmy im, że weźmiemy to jako dług… Weźmiemy to jako pożyczkę. Dajcie to nam, a oddamy z powrotem. Oddamy wam wasze pieniądze, szczególnie ponieważ [Izrael] odda pieniądze na naszych warunkach, nie na ich. Gdy tylko dostaniemy nasze pieniądze, zapłacimy wam nasz dług. Nawet na propozycję długu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ale musimy wytrwać i być cierpliwi.