Palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział 8 czerwca 2020 r. w wywiadzie dla palestyńskiej telewizji, że ponieważ Autonomia Palestyńska pozostała niezłomna w sprawie płacenia pensji rodzinom palestyńskich więźniów i „męczenników” mimo izraelskich nacisków, Izraelczycy wycofali swoje żądania zatrzymania wypłat. Podkreślił zobowiązanie AP wobec płacenia tych pensji i dodał, że uznanie Izraela przez OWP jest obecnie dyskutowane przez komisje prawne OWP. Wyjaśnił, że OWP uważa to za potencjalny sposób naciskania Izraela poprzez Narody Zjednoczone lub drogi dyplomatyczne.

Aby zobaczyć klip z palestyńskim premierem Mohammadem Sztajjehem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Kontynuujemy płacenie więźniom i [rodzinom] męczenników… pozostaniemy oddani temu do Dnia Sądu Ostatecznego…”

Mohammad Sztajjeh: [Izraelczycy] powiedzieli, że chcą odejmować wszystko, co płacimy więźniom [z podatków, które Izrael zbiera dla nas], ale pozostaliśmy niezłomni. Nie zaakceptowaliśmy tego potrącenia i nadal w pełni płaciliśmy więźniom i [rodzinom] męczenników. Pozostaniemy oddani temu do Dnia Sądu Ostatecznego, aż będziemy zwycięscy, aż skończy się rozlew krwi i zamkną więzienia. To jest sprawa, której pozostaliśmy oddani. Izraelczycy powiedzieli: Musicie zamknąć  40 tysięcy kont bankowych należących do więźniów” Niektóre banki przestraszyły się, ale powiedzieliśmy tym bankom: „To jest polityczna decyzja. Jest zabronione, by Izrael rozszerzał rządy wojskowe na ziemie palestyńskie. Pozostańcie niezłomni w tej sprawie!” Izraelczycy wycofali się. Tak jak wycofali się z tego i z tamtego, i z innych rzeczy, kiedy jesteśmy niezłomni i wytrwali, wierzę, że 1 lipca będziemy w innej sytuacji.

[…]

Cofniecie uznania Izraela przez OWP w 1993 r. „jest obecnie dyskutowane przez komisje prawne”

Dziennikarz: Wspomniał pan, że [cofnięcie] uznania Izraela jest dyskutowane. Co to znaczy? Jak mogą sprawy rozwinąć się, jeśli Izrael będzie kontynuował z tymi posunięciami i planami anektowania części Zachodniego Brzegu?

Sztajjeh: To jest teraz dyskutowane w komisjach prawnych, które badają sposoby, na które możemy użyć tego jako karty przetargowej, by naciskać na Izrael – czy to przez Narody Zjednoczone, lub przez wymianę nowych listów wzajemnych [by zastąpić listy uznania z 1993 r.]