Palestyński premier, dr Mohammad Sztajjeh, powiedział, że palestyńskie zwrócenie się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) rozbiło izraelski “monopol na ból” i izraelskie twierdzenia, że Żydzi są jedynymi, którzy byli „dręczeni przez nazistów i tak dalej”. Wygłosił te uwagi podczas programu, który nadała palestyńska telewizja (Autonomii Palestyńskiej) 1 marca 2021 r. Dr Sztajjeh powiedział, że zwrócenie się Palestyńczyków do ICC „demonstruje i dowodzi”, że palestyński lud cierpi i że ich więźniowie są torturowani i zabijani. Dodał, że jeśli Izrael zostanie istotnie postawiony w stan oskarżenia przez ICC, można będzie pozwać do sądu także amerykańskie firmy i organizacje za pomoc Izraelowi w działaniach przeciwko Palestyńczykom. Dr Sztajjeh powiedział, że zastępca sekretarza stanu USA powiedział Abbasowi, że palestyńskie członkostwo w ICC byłoby równe zdobyciu bomby jądrowej.

Aby zobaczyć klip z palestyńskim premierem, Mohammadem Sztajjehem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Nasze zwrócenie się to ICC demonstruje i dowodzi, że palestyński lud cierpi, jego więźniowie są torturowani i zabijani, Palestyńczycy zostali zamęczeni i wysiedleni”  

Mohammad Sztajjeh: Izrael zasadniczo utrzymywał, że Żydzi na świecie są jedynymi, którzy byli dręczeni przez nazistów i tak dalej. Nasze zwrócenie się to ICC demonstruje i dowodzi, że palestyński lud cierpi, jego więźniowie są torturowani i zabijani, Palestyńczycy zostali zamęczeni i wysiedleni. Palestyńczycy żyją w diasporze i cała bolesna rzeczywistosć Palestyńczyków…

Więc rozbiliśmy monopol na ból, który Izrael utrzymywał, że ma.

[…]

„Jeśli Izrael zostanie postawiony w stan oskarżenia, wszystkie strony zaangażowane … także będą postawione w stan oskarżenia; To znaczy, że możemy pozwać do sądu także amerykańskie firmy i organizacje, które popierają Izrael”

Zanim zwróciliśmy się [do ICC], był niesłychany i bezprecedensowy nacisk. Byłem w Nowym Jorku, kiedy przybyła delegacja z Departamentu Stanu. Wyjechali z Waszyngtonu o szóstej rano, żeby móc spotkać się z prezydentem [Abbasem] w Nowym Jorku. Powodem było, że nasze członkostwo w ICC jest nie tylko przeciwko Izraelowi. Jeśli Izrael zostanie postawiony w stan oskarżenia, wszystkie strony zaangażowane w działania Izraela także będą postawione w stan oskarżenia.

To znaczy, że możemy pozwać do sądu także amerykańskie firmy i organizacje, które popierają Izrael.

Dlatego zastępca sekretarza stanu powiedział do prezydenta Abu Mazena [Mahmouda Abbasa]: “Jeśli zostaniecie członkami ICC, to będzie jak zdobycie broni jądrowej”.