Wprowadzenie
W latach 1980. Pakistan zdobył znaczne wpływy w Afganistanie, walcząc wraz z CIA i afgańskimi mudżahedinami przeciwko okupacji radzieckiej. W połowie lat 1990. wspierani przez Pakistan talibowie przejęli władzę w Kabulu, umacniając pakistańskie wpływy w tym kraju. Aby wzmocnić talibów w Kabulu, Pakistan – wraz z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi – uznał reżim talibów.
Inwazja USA w następstwie 11 września usunęła talibów, a wraz z nimi pakistańskie wpływy w Afganistanie.
Dzisiaj, kiedy wojska USA przygotowują się do wycofania, Pakistan wyczuwa, że raz jeszcze ma historyczną okazję ponownego przejęcia kontroli nad Afganistanem. W tym celu prowadzi dwustronną kampanię – militarną i polityczno-dyplomatyczną – przekształcenia Afganistanu w kolonię pakistańską.
Pakistańscy przywódcy przybywają do Kabulu, 16 kwietnia 2011 (zdjęcie: Roznama Ummat, Pakistan, 17 kwietnia 2011)
Kampania wojskowa Pakistanu
Ataki pociskami rakietowymi
W czerwcu 2011 r. Pakistan rozpoczął serię ataków pociskami rakietowymi i artylerią na prowincje Kunar i Nangarhar we wschodnim Afganistanie, zabijając dziesiątki cywilów. Pośrodku tej pakistańskiej kampanii afgańskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło niepokój, ostrzegając Pakistan, że „kontynuowanie takich wydarzeń może negatywnie wpłynąć na ducha poprawy zaufania i współpracy między Islamską Republiką Afganistanu a Islamską Republiką Pakistanu” [1] .
Afgańscy ustawodawcy ostro potępili pakistańskie ataki rakietowe, określając je jako „inwazję” i odzwierciedlenie „nieuczciwości” Pakistanu w bilateralnych rozmowach z rządem afgańskim, które miały wzmocnić afgański proces pokojowy [2] . Krytykując rząd Karzaja za milczenie w sprawie ataków, afgański ustawodawca Farhad Azimi powiedział: „Chcę zapytać przedstawicieli rządu dlaczego nazywają Pakistan przyjacielem, kiedy ten prowadzi ostrzał rakietowy Afganistanu?” [3]
Służba wywiadowcza Afganistanu, Narodowy Zarząd Bezpieczeństwa (NDS), oskarżył armię pakistańską o te ataki pociskami rakietowymi. Rzecznik NDS, Lotfullah Maszal, powiedział reporterom, że Pakistan od dawna działa w cichości na rzecz destabilizacji Afganistanu przez popieranie talibów w pakistańskim regionie plemiennym, „ale tym razem armia pakistańska posuwa dalej swoją interwencję, ciężko ostrzeliwując Afganistan w [biały] dzień” [4] . Afgański prezydent Hamid Karzai wspomniał o atakach po raz pierwszy dopiero 26 czerwca, ostro krytykując Pakistan za wystrzelenie 470 pocisków rakietowych na wschodnie prowincje Afganistanu [5] . 4 lipca 2011 r. rezolucja parlamentu afgańskiego, która wzywała Radę Bezpieczeństwa ONZ-u i Organizację Konferencji Islamskiej (OIC) do wywierania nacisku dyplomatycznego na Pakistan, określiła pakistańskie ataki na prowincje Kunar, Nangarhar, Chost i Paktia jako „akty inwazji” przez Pakistan [6] .
Odpowiadając na te oskarżenia armia pakistańska zaprzeczyła, że celowała w Afganistan. Rzecznik armii, generał brygady Athar Abbas powiedział: „Pociski zostały wystrzelone w uciekających bojówkarzy i istnieje możliwość, że niektóre mogły przypadkiem przelecieć poza granicę” [7] .
Należy zauważyć, że czerwcowe ataki nie były pierwszym w tym roku użyciem siły przez Pakistan przeciwko Afganistanowi. Na początku lutego samoloty pakistańskie zbombardowały posterunki afgańskiej policji granicznej i domy cywilne w prowincjach Nangarhar i Chost. Według witryny internetowej taand.com, wybrany do ataków moment miał przekazać ostrzeżenie prezydentowi Karzaiowi przed wizytą w Indiach w tym miesiącu [8] .
Czerwcowym atakom pociskami rakietowymi armii pakistańskiej towarzyszyły rajdy pakistańskich talibów, których wspiera reżim pakistański. Zeznając przed parlamentem afgańskim 2 lipca 2011 r., minister obrony Abdul Rahim Wardak powiedział, że niedawno dwa helikoptery pakistańskie naruszyły przestrzeń powietrzną Afganistanu [9] . 5 lipca 2011 r. afgański dowódca policji granicznej Aminullah Amarkhel poinformował o setkach bojowników spośród pakistańskich talibów – których wspiera armia pakistańska – którzy przeszli granicę do afgańskiej prowincji Nuristan, gdzie zaatakowali posterunki policji i spalili domy [10] .
Sabotowanie wysiłków amerykańskiej i brytyjskiej armii i wywiadu
Pakistańskiej kampanii militarnej w celu kontrolowania Afganistanu towarzyszy wydalanie z Pakistanu przedstawicieli wojska i wywiadu USA i brytyjskiego. Według doniesienia w mediach pakistańskich z 21 kwietnia około 500 osobom personelu CIA powiedziano na początku tego roku, by opuściły Pakistan [11] . Pod koniec czerwca pakistański minister obrony Chaudhry Ahmed Mukhtar ujawnił, że Pakistan poprosił CIA o opuszczenie bazy lotniczej Szamsi w pakistańskiej prowincji Beludżystanu, skąd wysyła się samoloty bezzałogowe do monitorowania i atakowania schronień talibów w pakistańskim regionie plemiennym [12] . Ponadto kazano wyjechać 18 brytyjskim oficerom szkoleniowym [13] .
Kampania polityczno-dyplomatyczna
Pakistan nasilił także starania dyplomatyczne i polityczne, żeby wpłynąć na Afganistan i podważyć tam wpływy Zachodu.
Sabotowanie negocjacji USA-talibowie
W czerwcu 2011 r. Pakistan poinformował USA, że rozmowy pokojowe USA z talibami nie mogą się powieść bez udziału Pakistanu [14] . Dla wzmocnienia tego przesłania Pakistanu wspierani przez Pakistan talibowie przeprowadzali bombowe zamachy samobójcze w Kabulu, Kandaharze, Jalalabaddzie i innych miastach Afganistanu. Afgański rzecznik NDS, Lotfullah Mashal powiedział: „Niestety, sąsiednie kraje, a szczególnie armia pakistańska nadal interweniują na różne sposoby, od ataków samobójczych, bomb przydrożnych do ataków komandoskich na hotele, meczety i szpitale” [15] .
Pakistan przedstawia Karzaiowi pisemne żądania, nakierowane na podporządkowanie Afganistanu
16 kwietnia 2011 r. całe najwyższe przywództwo Pakistanu (poza prezydentem Asifem Zardarim) zjechało do Kabulu na dwustronne rozmowy z przywódcami afgańskimi [16] . Według informacji w mediach afgańskich pakistański premier Jousuf Raza Gilani przedstawił Karzaiowi zestaw pisemnych żądań: Afganistan musi zerwać stosunki z USA i nawiązać stosunki z Chinami; musi informować Pakistan o szkoleniu i liczbie afgańskich sił bezpieczeństwa; mianować pakistańskich przedstawicieli w afgańskich instytucjach rządowych; wyjaśnić sprawę udziału Pakistanu w afgańskich projektach kopalnictwa i rozwoju; dodatkowo przyszłe rządy afgańskie muszą stosować strategie pakistańskie i Pakistan musi być informowany o każdym porozumieniu między Afganistanem a jego zachodnimi sojusznikami, włącznie z USA i NATO [17] . Twierdzenie, że Pakistan zażądał włączenia przedstawicieli Pakistanu do instytucji rządu afgańskiego może wydawać się przesadzone. Nie byłoby to jednak posuniecie bezprecedensowe. W latach 1990., kiedy Afganistan był pod rządami talibów, obywatele pakistańscy istotnie byli zatrudniani przez rząd afgański.
Armia pakistańska stara się o formalny wpływ na przyszłość Afganistanu
Podczas rozmów postanowiono ustanowić dwupoziomową wspólną komisję afgańsko-pakistańską, składającą się z przedstawicieli armii i rządu, która ma obejmować dowódcę naczelnego armii pakistańskiej Kajaniego i dowódcę ISI, generała broni Szudżę Paszę. Jedynym celem stworzenia dwupoziomowej komisji było nadanie formalnej roli pakistańskiej armii i jej służbie wywiadowczej (ISI) w Afganistanie, ponieważ te dwa kraje miały już uprzednio wspólną, afgańsko-pakistańską komisję. Tak więc po raz pierwszy pakistańska armia została oficjalnie wstawiona do instytucji, która ukształtuje przyszłość Afganistanu. Przemawiając po rozmowach w Kabulu prezydent Karzai powiedział: „Pakistański premier, dowódca sztabu generalnego i dowódca agencji wywiadowczej będą teraz reprezentowali kraj w komisji pokojowej, z zadaniem znalezienia sposobu osiągnięcia umowy pokojowej z talibami „ [18] .
Karzai poinstruowany, by rozwijał stosunki z Chinami
Podczas rozmów 16 kwietnia w próbie osłabienia wpływów zachodnich w regionie premier Gilani poprosił także prezydenta Karzaia o rozwinięcie stosunków z Chinami. Według doniesienia w gazecie w języku pasztu, “Khedmatgar Wrazpanra”, Pakistańczycy poprosili przywódców afgańskich, żeby ustanowili strategiczne stosunki z Chinami zamiast z USA, mówiąc im, że USA zostały pokonane w Afganistanie i dlatego Chiny są lepszym sojusznikiem zarówno Pakistanu, jak Afganistanu. Gilani doradził także Afgańczykom, by nie pozwolili na długoterminową obecność sił USA w swoim kraju [19] .
Pakistański minister obrony potwierdza plany wciągnięcia pakistańskich talibów w porozumienie afgańskie
Pakistan i Afganistan przeprowadziły szereg rozmów dwustronnych w celu wynegocjowania pokoju z wspieranymi przez Pakistan talibami w Afganistanie [20] . Oczywiście każde porozumienie wymagałoby wzajemnych ustępstw z talibami afgańskimi. Wydaje się jednak, że Pakistan zamierza wciągnąć w negocjacje także pakistańskich talibów, wspieranych przez pakistańską armię i wywiad. Jest to ewidentne w oświadczeniu pakistańskiego ministra obrony Chaudhry’ego Ahmeda Mukhtara z 28 czerwca, kiedy powiedział, że zarówno afgańscy, jak pakistańscy talibowie będą zaangażowani w proces pokojowy: „Rząd [Pakistanu] wie, gdzie są talibowie (pakistańscy) i gdzie są bazy ich grup, więc skontaktowanie się z nimi nie jest problemem. Będziemy prowadzili rozmowy ze wszystkimi talibami”, powiedział Mukhtar [21] .
Afgański komentator polityczny: „Rząd pakistański uważa Afganistan za pakistańska kolonię”
Afgańczycy uznali żądania pakistańskie za przypadek bezczelnej ingerencji w sprawy wewnętrzne Afganistanu. Politolog Noor Ul-Haq Ulomi winił rząd Karzaia za akceptowanie hegemonii Pakistanu i współpracę z planem Pakistanu poprzez rozmowy bilateralne. W wywiadzie dla afgańskiego kanału telewizyjnego TOLO News, zauważył, że “bliska przyjaźń” między Karzaiem a przywództwem pakistańskim była wcześniej “ukryta” i dodał: “ Pakistan nigdy nie był wobec nas uczciwy” [22] . Inni komentatorzy polityczni oskarżyli rząd Pakistanu o naruszanie norm dyplomatycznych przez żądanie wielkich ustępstw od Afganistanu. Były polityk afgański, Sulaiman Lajak powiedział: „Rząd pakistański uważa Afganistan za kolonię pakistańską. Jeśli Pakistan rzeczywiście stawia te warunki rządowi Afgańskiemu, jest to nieposzanowanie niepodległości Afganistanu” [23] .
* Tufail Ahmad jest dyrektorem MEMRI South Asia Studies Project (www.memri.org/sasp ); Y. Carmon jest prezydentem MEMRI.
[1] www.tolonews.com (Afganistan), 24 czerwca 2011.
[2] www.tolonews.com (Afganistan), 21 czerwca 2011.
[3] www.tolonews.com (Afganistan), 21 czerwca 2011.
[4] www.tolonews.com (Afganistan), 29 czerwca 2011.
[5] www.dawn.com (Pakistan), 26 czerwca 2011.
[6] ”Roznama Husht-e-Subh” (Pakistan), 5 lipca 2011.
[7] “Dawn” (Pakistan), 28 czerwca 2011. Chociaż afgańscy bojówkarze przeprowadzili niedawno rajdy w pakistańskie regiony Dir, Bajaur i Waziristan, nie jest pewne, kto za nimi stoi i Pakistan nie wspomniał o tych rajdach jako przyczynie czerwcowych ataków pociskami rakietowymi na Afganistan.
[8] www.taand.com (Afganistan), 4 lutego 2011.
[9] www.wahdatnews.com (Afganistan), 2 licpa 2011.
[10] www.pajhwok.com, Afganistan, 5 lipca 2011.
[11] “Roznama Aaj” (Pakistan), 21 kwietnia 2011.
[12] “The Express Tribune” (Pakistan), 30 czerwca 2011.
[13] “The News” (Pakistan), 27 czerwca 2011.
[14] “Dawn” (Pakistan), 21 czerwca 2011.
[15] www.tolonews.com, Afganistan, 29 czerwca 2011.
[16] Delegacja pakistańska obejmowała premiera Jousufa Razę Gilaniego, ministra spraw wewnętrznych Rehmana Malika, młodszą minister spraw zagranicznych Hinę Rabbani Khar, ministra obrony Chaudhry’ego Ahmada Mukhtara, szefa sztabu generalnego Aszfaka Perveza Kajaniego, szefa wywiadu generała broni Szudżę Paszę i sekretarza obrony Salmana Baszir.
[17] www.tolonews.com (Afganistan), 19 kwietnia 2011; „Roznama Ummat” (Pakistan), 20 kwietnia 2011.
[18] “The News” (Pakistan), 17 kwietnia 2011.
[19] “Wrazpanra Khedmatgar” (Afganistan), 30 kwietnia 2011. Pakistański plan naruszenia wpływów USA w Afganistanie był także widoczny podczas wizyty premiera Gilaniego w Chinach 17-20 maja. Wizytę widziano jako bezprecedensowe posunięcie pakistańskie dla wzmocnienia stosunków militarnych i dyplomatycznych z Chinami i podważenia wpływów USA i Indii w Afganistanie. (Szczegółowa analiza wyłaniających się stosunków militarnych pakistańsko-chińskich znajduje się w MEMRI Seria Badań I Analiz – Nr 691 – 26 maja 2011
Chiny ostrzegają USA: “Każdy atak na Pakistan będzie rozumiany jako atak na Chiny” – ewoluujący sojusz pakistańsko-chiński, by stanąć naprzeciw USA/Indii .)
[20] Należy zanotować, że podczas gdy USA i Afganistan mówią o rozmowach pokojowych z talibami i innymi bojówkarzami, sami talibowie nigdy nie potwierdzili, ze biorą udział w jakichkolwiek rozmowach pokojowych z USA. Jednak Hizb-e-Islami (i niektóre grupy talibów) wydaja się popierać negocjacje pod warunkiem, że USA ustalą ostateczną datę całkowitego wycofania się z Afganistanu.
[21] “The Express Tribune” (Pakistan), 29 czerwca 2011
[22] www.tolonews.com (Afganistan), 19 kwietnia 2011.
[23] www.shamshadtv.tv (Afganistan), 30 kwietnia 2011.