20 września 2010 r., Islamski Emirat Afganistanu (gabinet cieni talibów w Afganistanie) wydał dwa oświadczenia, w których twierdzi, że “pokrzyżował” wybory parlamentarne 18 września i oznajmił, że bojownicy talibów przeprowadzili tego dnia 739 zamachów w całym kraju.

Ponad 2,5 tysiąca kandydatów, w tym 400 kobiet, startowało w wyborach do 249 miejsc Wolesi Dżirga (niższa izba parlamentu Afganistanu). Niezależna Komisja Wyborcza (IEC) Afganistanu powiedziała, że wstępne wyniki głosowania zostaną ogłoszone 8 października.

19 września, dzień przed wydaniem oświadczenia talibów, przewodniczący IEC, Fazal Ahmad Manawi, powiedział reporterom, że głosowało 4 miliony Afgańczyków, co stanowi ponad 40% frekwencję wyborczą [1] .

Niektóre media informowały, że frekwencja wyborcza wynosiła zaledwie 27 procent. Jednak IEC przyznała, że 304 punkty wyborcze były zamknięte z powodu zagrożenia bezpieczeństwa i że bojówkarze zabili 20 głosujących.

Oświadczenie talibów opublikowane na ich oficjalnej stronie internetowej sahmat.info, wzywało społeczność międzynarodową, by odrzuciła wynik wyborów: “wszyscy ludzie na świecie powinni odrzucić wszystkie anty-afgańskie intrygi najeźdźców, szczególnie ich nieudany i wprowadzający w błąd proces wyborczy; i nie powinni uznać wybranych namiastek jako prawdziwych przedstawicieli naszego narodu”.

Poniżej podajemy fragmenty tych oświadczeń:

„Lokale wyborcze pozostały zamknięte w 162 okręgach; 1260 lokali wyborczych zamknięto przed godziną 11 w dzień”

W pierwszym oświadczeniu talibów czytamy:

„Widząc, że mudżahedini Islamskiego Emiratu Afganistanu pokrzyżowali tak zwany proces wyborczy do parlamentu 18 września, podobnie jak już pokrzyżowali konspiracje z pomocą Allaha (SwT) i pomocą walczącego o wolność ludu Afganistanu, Islamski Emirat Afganistanu gratuluje dlatego walczącemu o wolność narodowi, szczególnie bohaterskim mudżahedinom, z powodu tego zwycięstwa i wynikającej z niego hańby wroga. Dlatego też oświadcza, co następuje:

1. Przebudzony i dzielny naród Afganistanu pozytywnie zareagował na wezwanie Islamskiego Emiratu, by nie brał udziału we wprowadzających w błąd wyborach w amerykańskim procesie. Unikając uczestnictwa w tym procesie większość ludzi w Afganistanie niewątpliwie odrzuciła te wybory. Dlatego też wyniki tych wyborów nie są dla nich do przyjęcia.

2. Lokale wyborcze pozostały zamknięte w 162 okręgach… 1260 lokali wyborczych zamknięto przed godziną 11 w dzień. Mudżahedini Islamskiego Emiratu… zaatakowali 480 ośrodków wyborczych. Tylko w stolicy Kabulu i w prowincjonalnych miastach Mazar-e-Szarif, Heart i kilku innych miastach prowincjonalnych niektórzy pracownicy rządowi poszli do lokali wyborczych, żeby oddać głos. Tak więc te wybory są ograniczone tylko do administracyjnych pracowników marionetkowej administracji w Kabulu, a jak na ironię pro-rządowe media nadal nazywają to wyborami. Dlatego też wynik tych tak zwanych wyborów nie mają żadnej prawnej wiarygodności.

3. Kochający wolność lud Afganistanu praktycznie pokazał, że są przeciwko cudzoziemcom i ich sługusom, nie uczestnicząc w tak zwanym procesie wyborczym prowadzonym przez najeźdźców i ich namiastki. Tak więc siły najeźdźców powinny wyciągnąć naukę z tego fiaska i zakończyć okupację Afganistanu i branie naszych ludzi na zakładników.

4. Islamski Emirat Afganistanu potwierdza światowej opinii publicznej, że ani siły najeźdźcze, ani ich marionetkowa administracja [prezydenta Hamida Karzaia] nie zajmują dużych obszarów naszego kraju; nie są też w stanie przeprowadzić nie oszukańczych wyborów. Chcą oni jedynie utorować drogę dla najbardziej pozbawionych skrupułów i przesiąkniętych korupcją elementów, by chwytały władzę raz za razem.

Dlatego wszyscy ludzie na świecie powinni odrzucić wszystkie anty-afgańskie intrygi najeźdźców, szczególnie ich nieudany i wprowadzający w błąd proces wyborczy; i nie powinni uznać wybranych namiastek jako prawdziwych przedstawicieli naszego narodu…” [2]

„Marionetkowy reżim [prezydenta Karzaia]… stanął przed spektakularną porażką, ponieważ ludzie nie uczestniczyli w głosowaniu z powodu ataków mudżahedinów”

Poniżej podajemy fragmenty drugiego oświadczenia [3] :

„27/06/1389 [islamskiego kalendarza], co odpowiada 18 września 2010 r. marionetkowy reżim [afgańskiego prezydenta Karzaia] zgodnie z ich najeźdźczymi panami, przeprowadził tak zwane wybory, które już były ustawione, żeby wybrać nowych członków parlamentu, ale stanął przed spektakularną porażką, ponieważ ludzie nie uczestniczyli w głosowaniu i z powodu ataków mudżahedinów.

Islamski Emirat Afganistanu odrzucił uprzednio te tak zwane wybory, poprosił lud afgański o nieuczestniczenie w tym amerykańskim procesie i wydał rozkazy mudżahedinom, by atakowali lokale wyborcze i siły wroga, stacjonowane dla ich ochrony. Lud Afganistanu i mudżahedini zareagowali na to słuszne wezwanie i z pomocą Allaha (SwT) mudżahedini byli w stanie przeszkodzić tak zwanemu procesowi wyborczemu przez przeprowadzenie dużej liczby ataków.

Ze względu na olbrzymią liczbę ataków zestawiono tabelę pokazująca region i liczbę ataków, jakie miały miejsce.

1. Nawet marionetkowy rząd przyznał, że było 450 ataków.

2. Z 360 okręgów w kraju 162 okręgi nawet nie otworzyły lokali wyborczych; 1260 lokali wyborczych zamknięto o 11 przed południem, a reszta lokali wyborczych została zaatakowana przez mudżahedinów.

3. Z wyjątkiem kilku izolowanych regionów wszystkie główne drogi w kraju zostały zamknięte i były pilnie strzeżone przez mudżahedinów.

4. Po tym, jak głosowanie oficjalnie zakończyło się o godzinie 16, mudżahedini w wielu miejscach zaatakowali i zniszczyli pojazdy wiozące urny wyborcze.

W świetle tych punktów tak zwany proces wyborczy był całkowitym niepowodzeniem. Wybory nie są ważne według żadnego istniejącego prawa i dlatego ich wyniki powinny zostać odrzucone”.

Do powyższego oświadczenia dołączono następująca tabelę:

Nr – Miejsce – Liczba ataków

1 – Kabul – 9

2 – Kunduz – 18

3 – Kunar – 27

4 – Kandahar – 58

5 – Laghman – 17

6 – Helmand – 29

7 – Paktia – 40

8 – Herat – 37

9 – Logar – 35

10 – Parwan – 24

11 – Balkh – 8

12 – Zabul – 25

13 – Jozjan – 7

14 – Badaghshan – 3

15 – Ghazni – 62

16 – Maidan-Wardag – 40

17 – Nangarhar – 79

18 – Ghor – 5

19 – Takhar – 16

20 – Sar-e-Pul – 8

21 – Smangan – 9

22 – Khost – 52

23 – Paktika – 64

24 – Nooristan – 10

25 – Baghlan – 19

26 – Kapisa – 21

27 – Badghees – 7

28 – Farah – 16

29 – Uruzgan – 19

30 – Nimroz – 9

31 – Faryab – 6

Suma = 739


[1] www.tolonews.com (Afganistan), 19 września 2010.

[2] www.sahmat.info (Afganistan), 20 września 2010. Tekst oświadczenia został nieznacznie zredagowany dla większej jasności.

[3] www.sahmat.info (Afganistan), 20 września 2010.