Poniżej podajemy dalsze fragmenty z raportów w prasie arabskiej o uczestnikach Flotylli do Gazy oraz wypowiedzi uczestników i ich znajomych.

Wcześniejsze raporty znajdują się w MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 2990 – 1 czerwca 2010

Media arabskie donoszą o uczestnikach flotylli: piszących testament, przygotowujących się do męczeństwa, zdecydowanych dotrzeć do Gazy lub umrzeć


Raport na witrynie internetowej Hamasu: zięć i wnuk Abdallaha Azzama brali udział we Flotylli

Witryna internetowa www.albian.ps, która jest stowarzyszona z Hamasem informuje, że wśród uczestników flotylli był 19-letni Muhammad, wnuk Abdallaha Azzama (globalny działacz dżihadu, zabity w Afganistanie w 1989 r.) i jego ojciec Abdallah Anas (mąż córki Abdallaha Azzama, Sumajji). Raport podaje, że Sumajja, która opuściła Afganistan kilka lat po śmierci jej ojca i osiadła w Wielkiej Brytanii, poprosiła organizatorów flotylli o włączenie drugiego z jej synów, 17-letniego Ahmada do następnej flotylli, jeszcze zanim dowiedziała się, jak jej rodzinie poszło podczas tej podróży. Witryna cytuje jej słowa: „Jeśli [mój syn] Muhammad zostanie męczennikiem [na pokładzie statku] będę chwalić Allaha, jeśli zostanie ranny, będę chwalić Allaha, a jeśli on i jego ojciec są żywi i zdrowi, będę chwalić Allaha”. Wyjaśniła, że jej ojciec zlecił jej i jej rodzeństwu „wychowanie swoich dzieci w świetle islamskiej wiary [na zasadach] niezłomności i przy dźwięku bombowców, żeby służyły islamowi i sprawie [palestyńskiej]” [1] .Abdallah Azzam

Uczestnicy flotylli: Turcy złapali trzech żołnierzy; umówiliśmy się z góry, że przeszkodzimy przejęciu [statku]

Uczestnicy flotylli informowali, że tureccy aktywiści zaatakowali kilku żołnierzy, którzy dostali się na statek i próbowali wziąć ich jako zakładników. Szef delegacji tureckiej Bülent Yildirim powiedział: „Turcy złapali kilku żołnierzy syjonistycznych, pobiwszy ich najpierw ostro” [2] . Podobne sprawozdania pojawiły się w tureckiej gazecie „Hurriyet”.

Również członkowie delegacji kuwejckiej mówili o napaści Turków na żołnierzy. Salah Al-Jarallah powiedział: „[Turcy] ostro bili trzech komandosów pałkami i siły izraelskie odpowiedziały wysłaniem żołnierzy, którzy strzelali [ostrą] amunicją do Turków i zabili ich” [3] . Także uczestniczka flotylli Sinan Al-Ahmad mówiła po powrocie do Kuwejtu, że “na początku Turcy zaatakowali żołnierzy izraelskich i bili ich” [4] .

Kuwejcki parlamentarzysta Walid Al-Tabtabai, który był na pokładzie, powiedział kuwejckiemu kanałowi Al-Rai TV: „Były gwałtowne starcia między aktywistami i armią i naszym przyjaciołom udało się złapać trzech żołnierzy izraelskich. Jeden z Turków chwycił żołnierza i przywlókł go do nas mówiąc: ’To jest nowy [Gilad] Shalit’”. Al-Tabtabai powiedział, że „Turcy nie mieli żadnej broni, ale używali rur i pałek, jakie znaleźli na statku”. W odpowiedzi na pytanie, czy aktywiści „czynili jakiekolwiek przygotowania przed przybyciem żołnierzy” odpowiedział: „Uzgodniliśmy, że nie pozwolimy im przejąć statku… Uzgodniliśmy, że będziemy odpierać każdego izraelskiego żołnierza, który się zbliży. Naszym celem było niedopuszczenie do przejęcia”.

Al-Tabtabai poinformował także, że szejk Raed Salah, szef północnej gałęzi Islamskiego Ruchu w Izraelu, był „gwiazdą tej podróży i wygłaszał porywające przemówienia”.

Zapytany, czy weźmie udział w innej flotylli do Gazy, Al-Tabtabai powiedział: “Gdybym musiał, nie wahałbym się. Kiedy mnie poprosili, w zasadzie zgodziłem się” [5] .

Przyjaciele i krewni tureckich aktywistów, którzy zginęli: Oni chcieli zostać męczennikami

W wywiadach dla prasy tureckiej przyjaciele i krewni kilku aktywistów, którzy zginęli, powiedzieli, że wyrażali oni pragnienie zostania męczennikami. Yusuf Bilgen, syn aktywisty Ibrahima Bilgena, który został zabity, powiedział, że jego ojciec zawsze chciał zostać szahidem i że jest z niego dumny, iż został nim [6] .

Żona Ali Haydara Bengiego powiedziała tureckiej gazecie “Al-Watan”, że on zawsze błagał Allaha, by dał mu męczeństwo [7] . Jego przyjaciel Sabir Ceylan powiedział gazecie “Milliyet”: “Przed wybraniem się w tę podróż powiedział nam, że chce zostać męczennikiem. Bardzo chciał umrzeć jako męczennik” [8] .

Mehmet Faruk Cevher, przyjaciel Ali Ekber Yaratilmisa, szefa IHH w mieście Iskenderun, także powiedział gazecie “Sabah”, że jego przyjaciel “zawsze chciał zostać męczennikiem” [9] .

Na demonstracji solidarności w Akaba były przewodnik generalny Bractwa Muzułmańskiego w Jordanii, Salem Al-Falahat, opisał, jak szef delegacji tureckiej Bülent Yildirim powiedział Turkom na statku: “Uśmiechnijcie się. Ci z nas, którzy zginą, zostaną szahidami”. Powiedział także:” Albo będziemy jak mężowie, [którzy walczyli] pod Badr i Uhud [10] , albo będziemy jak mężowie z Al-Hudaibijja [którzy zaakceptowali upokarzające warunki poddania] [11] ]”. [12]

Członkowie delegacji jordańskiej: Mieliśmy nadzieję, że powrócimy w całunach

Podczas przyjęcia w Ammanie dla delegacji jordańskiej, szef delegacji, Wael Al-Saka, powiedział: „Mieliśmy nadzieję, że powrócimy w całunach, jak nasi tureccy bracia, którzy oddali swoje życie”. Nazwał ich “tureckimi szahidami, którzy pokazali najszlachetniejszą formę dżihadu i oporu” [13] .

Członek delegacji jordańskiej Raed Al-Bustanji powiedział: “Turcy trzymali nas z daleka od niebezpiecznych miejsc. Przejęli przywództwo i [stanęli na czele] oporu przeciwko syjonistycznym żołnierzom, używając najprostszych środków… Mieliśmy nadzieję, że powrócimy w całunach i oddamy życie na chwałę Allaha”. O Żydach mówił „bracia węży i potomkowie małp i świń” [14] .

Członkowie delegacji kuwejckiej: Napisaliśmy testament

Członkowie kuwejckiej delegacji, włącznie z parlamentarzystą Al-Tabtabaim [15] , powiedzieli, że napisali testamenty przed wyruszeniem flotylli. W wywiadzie dla Al-Rai TV z 11 członkami delegacji Salah Jarallah powiedział: „[Przed wyruszeniem] uczyniłem ustny testament i spisałem jego [główne] punkty. Wszyscy członkowie delegacji zgodzili się, że niezbędne jest spisanie testamentu przed wyruszeniem” [16] .

Prawnik Mubarak Al-Mutawa powiedział: “Spisałem testament i kupiłem bilet lotniczy w jedną stronę, ponieważ [wiedziałem], że istniały wszystkie opcje. Nie tylko ja. Turcy zrobili to samo przed nami „ [17] .

Abd Al-Rahman Al-Kharraz powiedział: „Napisałem testament zanim dołączyłem do flotylli… Przypominaliśmy sobie wzajemnie o zasadzie samopoświęcenia. To była nasza postawa [jeszcze] zanim weszliśmy na statek: zwycięstwo albo samopoświęcenie” [18] .

Raed Salah: Kiedy aktywiści dowiedzieli się o ofiarach śmiertelnych, jeden z Turków rozdał słodycze

W wywiadzie dla Iqra TV szejk Raed Salah, szef północnej gałęzi Islamskiego Ruchu w Izraelu opowiadał, że kiedy żona jednego z aktywistów usłyszała o śmierci męża, powiedziała: “Nie będę nad nim płakać. Uważam go za męczennika za Palestynę”. Także, kiedy aktywiści na statku dowiedzieli się, że jest wiele ofiar śmiertelnych, jeden z Turków powiedział do szejka Salaha: „Gratulacje, mój Szejku! Błogosławieństwo dla tych, którzy oddali dusze na chwałę Allaha”. Salah powiedział także, że w tym momencie „jeden z Turków zaczął rozdawać słodycze, rodzynki, [innym aktywistom]” [19] .

Egipski parlamentarzysta z bloku Bractwa Muzułmańskiego: Wyprawa Flotylli Wolności była wyprawą dżihadu

Zastępca sekretarza generalnego bloku Bractwa Muzułmańskiego w parlamencie egipskim, Muhammad Al-Baltaji, uczestnik flotylli, powiedział po powrocie witrynie internetowej Bractwa Muzułmańskiego: „Każdy był gotowy, że wszystko może się zdarzyć, ponieważ wszystkie opcje były otwarte i nie wykluczaliśmy niczego, szczególnie dlatego, że podstawowym celem uczestników było dotarcie do Gazy albo śmierć na chwałę Allaha… Dla wszystkich uczestników, którzy przybyli z 40 różnych krajów, wyprawa była wyprawą wiary lub dżihadem, nazwij to jak chcesz…”
Muhammad Al-Baltaji

Zapytany, czy dołączyłby do przyszłych flotylli Al-Baltaji odpowiedział: „Bez wątpienia. Co więcej, jestem pewien, że wszyscy ci, którzy uczestniczyli w tej flotylli, powtórzą to doświadczenie, ponieważ nasz cel dotarcia do Gazy nie został osiągnięty… Jestem pewien, że w nadchodzących dniach będziemy widzieć jedną flotyllę za drugą… nawet jeśli uczestnicy muszą poświęcić życie, ponieważ jest to religijne zobowiązanie i obowiązek…” [20]

Uczestnicy flotylli: Cudzoziemscy aktywiści przechodzili na islam podczas podróży i wołali “Nie ma Boga nad Allaha”

Uczestnicy flotylli informowali, że niektórzy cudzoziemscy aktywiści na pokładzie przeszli na islam podczas podróży. W wywiadzie dla Igra TV szejk Raed Salah powiedział, że zaprzyjaźnił się z wieloma niearabskimi aktywistami z Europy i USA i że niektórzy aktywiści przeszli na islam po zaprzyjaźnieniu się z muzułmańskimi współtowarzyszami podróży. Powiedział, że jeden z nich podszedł do niego ze łzami w oczach i powiedział: „Przeszedłem na islam, kiedy zobaczyłem wasze odważne, muzułmańskie postępowanie” [21] .

Liczne gazety i witryny internetowe doniosły, że brytyjski aktywista Peter Venner (63 lata) przeszedł na pokładzie Mavi Marmara na islam po zaokrętowaniu w Antalji. Mówi się, że Venner ma wielu muzułmańskich przyjaciół w Anglii, którym czasami towarzyszył na piątkowe modły do meczetu. Podobno także odwiedził meczet Sułtana Ahmeda w Stambule, kiedy postanowił przejść na islam [22] .

Witryna internetowa Hamasu cytuje słowa Tureckiego aktywisty Ayuba Gukhana, że “niektórzy cudzoziemscy nie muzułmańscy aktywiści stawiali opór [żołnierzom izraelskim] i krzyczeli ‘nie ma Boga nad Allaha’ po tym, jak widzieli atak syjonistów i opór stawiany przez aktywistów” [23] .Peter Venner

Członek Hamasu: Zabici będą świętować małżeństwo z dziewicami raju

W artykule w dwutygodniku Hamasu “Al-Risala” członek Palestyńskiej Rady Ustawodawczej z ramienia Hamasu, dr Salam Salama napisał: „Czysta krew muzułmańsko- turecko- osmańska zmieszała się z ziemią Palestyny, kiedy szahidzi i ranni przybyli na naszą świętą, okupowaną ziemię [po] dzikim, barbarzyńskim, pazernym, nazistowskim ataku na przełamująca blokadę flotyllę… Żydzi, ci naziści XXI, wieku nie rozumieją, że z powrotem ustawili na torach pociąg, który został wykolejony, kiedy syjoniści ukradli Palestynę w 1948 r.

Oto czysta krew islamska zmieszała się raz jeszcze z ziemią Al-Israa wal Mi’raj [wstąpienie do nieba Mahometa z Jerozolimy] w powszechnym ślubie [odniesienie do męczeństwa], w bezprecedensowym święcie międzynarodowym, żeby 20 panów młodych mogło świętować swoje małżeństwo z czarnookimi [dziewicami raju] w zeszły poniedziałek [31 maja 2010 r.]… Ci waleczni szahidzi, którzy zostawili domy i rodziny i przyszli na pomoc osłabionym braciom w błogosławionym i świętym kraju, wiedzieli, że synowie Syjonu będą próbowali ich powstrzymać. Ale byli zdecydowani iść naprzód, nawet jeśli znaczyło to oddanie życia. Duch samopoświęcenia i entuzjazm były jasnym wyrazem ich miłości do tego świętego kraju i jego mieszkańców” [24] .

Przywódca tureckich muzułmanów Fethullah Gülen: Aktywiści powinni byli uzyskać pozwolenie Izraela

Fethullah Gülen, najbardziej wpływowy turecki przywódca religijny, który mieszka w USA, skrytykował flotyllę za działanie bez zgody Izraela. W pierwszym kiedykolwiek wywiadzie dla kanału informacyjnego w USA powiedział, że odmawiając starania się o pozwolenie Izraela dla tej działalności uczestnicy „sprzeciwili się władzy”, co nie mogło prowadzić do pozytywnego wyniku. Gülen powiedział, że kiedy organizacja charytatywna związana z jego ruchem chciała pomóc mieszkańcom Gazy, nalegał on na koordynację z Izraelem. Dodał, że zadanie przypisywania winy w tej sprawie najlepiej zostawić Organizacji Narodów Zjednoczonych [25] .[1] www.albian.ps, 3 czerwca 2010.

[2] www.palestine-info.info, 3 czerwca 2010.

[3] “Al-Rai” (Kuwejt), 3 czerwca 2010.

[4] “Al-Rai” (Kuwejt), 3 czerwca 2010.

[5] “Al-Rai” (Kuwejt), 3 czerwca 2010.

[6] www.haberler.com, 6 czerwca 2010.

[7] “Al-Watan” (Turcja), 1 czerwca 2010.

[8] “Milliyet” (Turcja), 2 czerwca 2010.

[9] “Sabah” (Turcja), 2 czerwca 2010. Początkowo sądzono, że Ali Ekber Yaratilmis był wśród zabitych, ale potem odkryto, że żyje.

[10] W bitwie pod Badr (624 n.e.), Ludzie Proroka Mahometa pokonali mieszkańców Mekki, którzy ich przeważali liczebnie trzy do jednego. Bitwa pod Uhud (625 n.e.) wspominana jest często w związku z męczeństwem, ponieważ związana jest z wersetem Koranu: „I nie uważaj tych, którzy zostali zabici na drodze Boga, za umarłych. Przeciwnie, oni są żyjący! Oni u swojego Pana otrzymują zaopatrzenie” (Koran 3:169).

[11] W Traktacie Hudaibijja (628 n.e.), Prorok Mahomet zaakceptował upokarzające warunki podyktowane przez jego wrogów z Mekki, ponieważ zdawał sobie sprawę z tego, że jego siła militarna była gorsza i że przy tej okazji nie może ich pokonać.

[12] www.albosata.com, 5 czerwca 2010.

[13] ”Al-Dustour” (Jordania), 3 czerwca 2010.

[14] www.albosata.com, 5 czerwca 2010.

[15] Patrz MEMRI 6 czerwca 2010 SD# 3002 – Sprawozdania naocznych świadków o starciu z flotyllą: Był opór i żołnierze izraelscy zostali pojmani; Funkcjonariusz IHH: Naszym celem było dotarcie do Gazy lub śmierć podczas próby .

[16] “Al-Rai” (Kuwejt), 5 czerwca 2010.

[17] “Al-Rai” (Kuwejt), 5 czerwca 2010.

[18] “Al-Rai” (Kuwejt), 5 czerwca 2010.

[19] Iqra (Arabia Saudyjska), 4 czerwca 2010.

[20] www.ikhwanonline.com, 3 czerwca 2010.

[21] Iqra (Arabia Saudyjska), 4 czerwca 2010.

[22] “Kul Al-Watan” (Arabia Saudyjska), 31 maja 2010. „Al-Wiam” (Arabia Saudyjska), 3 czerwca 2010.

[23] www.palestine-info.info, 3 czerwca 2010.

[24] “Al-Risala” (Gaza), 6 czerwca 2010.

[25] “Wall Street Journal” (USA), 4 czerwca 2010.