31 marca 2025 r. katarska organizacja Międzynarodowy Związek Muzułmańskich Uczonych (IUMS) – ramię katarskiego reżimu szerzące antyzachodnią ekstremistyczną islamską ideologię terrorystyczną – wydała fatwę (orzeczenie religijne) wzywającą wszystkich muzułmanów i wszystkie kraje islamskie do prowadzenia dżihadu przeciwko Izraelowi, przedstawiając to jako obowiązek każdego muzułmanina. [1]

W odpowiedzi na fatwę, 7 kwietnia 2025 r. Dar Al-Ifta, oficjalny urząd wydający fatwy w Egipcie, opublikował oświadczenie ostro atakujące fatwę IUMS i stwierdzające, że jest ona sprzeczna z prawem szariatu. Żaden element ani organizacja, jak stwierdzono w oświadczeniu, nie ma prawa wydawać orzeczeń religijnych w tak delikatnej sprawie jak dżihad w sposób sprzeczny z islamskim prawem szariatu i zagrażający stabilności krajów i społeczeństw muzułmańskich. Dodał, że tylko władca i kraj mogą podejmować decyzje dotyczące wojny – nie żaden podmiot lub stowarzyszenie pozbawione prawowitego autorytetu, i kontynuował stwierdzenie: „Wezwanie do prowadzenia dżihadu bez uwzględnienia możliwości ummy [narodu islamskiego] oraz jej istniejącej sytuacji politycznej, wojskowej i gospodarczej jest wezwaniem nieodpowiedzialnym, które jest sprzeczne z zasadami szariatu”.

Dar Al-Ifta podkreślił w oświadczeniu, że islamskie prawo szariatu ostrzega przed pochopnymi decyzjami, które nie biorą pod uwagę interesu publicznego i prawdopodobnie zwiększą szkody, jakie zostaną wyrządzone muzułmańskiej ummie (narodowi) i społeczeństwu. Powiedział także: „Ktokolwiek wzywa do prowadzenia dżihadu, musi przede wszystkim stanąć na czele szeregów, tak jak prorok Mahomet przewodził bitwom”.

Warto zauważyć, że kilka dni przed wydaniem tego oświadczenia przez Dar Al-Ifta, egipski szejk salaficki Jaser Borhamy wypowiedział się przeciwko fatwie IUMS. Jego słowa uznano za zgodne ze stanowiskiem reżimu egipskiego. [2]

Być może napięcie między IUMS a Dar Al-Ifta – instytucjami religijnymi reprezentującymi odpowiednio Katar i Egipt – odzwierciedla napięcia między tymi dwoma krajami, które wzrosły po obecnym skandalu „Qatargate” w Izraelu i oskarżeniach, że Katar zapłacił doradcom premiera Izraela Benjamina Netanjahu za przekazywanie dziennikarzom negatywnych wiadomości o Egipcie, co również umniejszyłoby rolę tego ostatniego jako uczciwego pośrednika między Izraelem a Hamasem. Napięcia te były widoczne w krytyce Kataru ze strony egipskich polityków i dziennikarzy oraz w oskarżeniach, że intryguje przeciwko Egiptowi. [3]

Emblemat egipskiego Dar Al-Ifta (Źródło: Facebook.com/EgyptDarAlIftaMedia)
Emblemat egipskiego Dar Al-Ifta (Źródło: Facebook.com/EgyptDarAlIftaMedia)

Poniżej znajduje się tłumaczenie oświadczenia Dar Al-Ifta w odpowiedzi na fatwę IUMS wzywającą do dżihadu przeciwko Izraelowi:

„W imię Allaha Miłosiernego i Litościwego

Egipski Dar Al-Ifta przeanalizował niedawno opublikowane apele, w których ogłoszono, że obowiązkiem każdego muzułmanina jest prowadzenie zbrojnego dżihadu przeciwko izraelskiej okupacji, i zażądał od krajów islamskich natychmiastowej interwencji militarnej w celu przeprowadzenia oblężenia [Izraela].

W ramach naszej odpowiedzialności szariatu i opierając się na zasadach jurysprudencji muzułmańskiej oraz podstawach islamskiego szariatu, Dar Al-Ifta oświadcza, co następuje:

  1. Dżihad jest wyraźną koncepcją szariatu, która ma jasne i konkretne warunki, podstawy i cele z punktu widzenia prawa religijnego. [Żaden] konkretny element lub organizacja nie ma prawa inicjować religijnego orzeczenia dotyczącego tak delikatnych i wrażliwych kwestii w sposób, który przeczy zasadom szariatu i jego szlachetnym intencjom lub w sposób, który zagraża bezpieczeństwu społeczeństw i stabilności krajów islamskich.
  2. Egipski Dar Al-Ifta twierdzi, że wsparcie narodu palestyńskiego i jego uzasadnionych praw jest obowiązkiem szariatu, humanitarnym i moralnym, ale pod warunkiem, że wsparcie to będzie w ramach interesów narodu palestyńskiego, a nie w służbie pewnych planów lub eskapad, których konsekwencje nie zostały wzięte pod uwagę i które przyniosą samym Palestyńczykom więcej zniszczeń, przesiedleń i katastrof.
  3. Jedną z najważniejszych zasad szariatu islamskiego jest to, że deklaracja dżihadu i decyzja o prowadzeniu wojny i walce podejmowane są wyłącznie pod flagą, a w naszych czasach jest to wdrażane [tylko] przez prawowity kraj i przywódców politycznych, a nie za pomocą oświadczeń wydawanych przez podmioty lub stowarzyszenia, które nie mają żadnego prawowitego autorytetu i nie reprezentują muzułmanów w teorii ani w praktyce. Wszelkie podżeganie [nakłanianie] jednostek do podejmowania działań sprzecznych z ich krajami i do sprzeciwiania się decyzjom podejmowanym przez władcę jest uważane za wezwanie do chaosu, niepokojów i zepsucia na ziemi, a jest to zakazane przez Allaha i Proroka [Mahometa].
  4. Wezwanie do prowadzenia dżihadu bez uwzględnienia możliwości ummyijej obecnej sytuacji politycznej, militarnej i gospodarczej jest wezwaniem nieodpowiedzialnym, które przeczy zasadom szariatu, które nakazują nam podejmować środki i brać pod uwagę wyniki. Islamski szariat zachęca nas do oceny korzyści i szkód oraz ostrzega przed pochopnymi decyzjami, które nie biorą pod uwagę interesu publicznego, a nawet mogą pomnożyć szkody, jakie zostaną wyrządzone ummie i społeczeństwu.
  5. Jednym z praw islamu jest to, że ktokolwiek wzywa do dżihadu, musi przede wszystkim stanąć na czele szeregów, tak jak prorok Mahomet przewodził bitwom, [4]zamiast wywoływać uczucia i wzbudzać emocje, pozostawiając innym radzenie sobie z konsekwencjami.
  6. Byłoby mądrze i zgodnie z celami szariatu,gdyby wysiłki ummyislamskiej zostały skierowane na poważną pracę mającą na celu powstrzymanie eskalacji i zapobieżenie wysiedleniu [Palestyńczyków], a nie na nieprzemyślane eskapady, które pogłębią kryzys i pogorszą tragedię Palestyńczyków.

W oparciu o powyższe egipski Dar Al-Ifta podkreśla konieczność wyposażenia się w wiedzę z zakresu prawa religijnego, mądrość i wgląd oraz nieulegania wpływom wzniosłych haseł pozbawionych wszelkiej logiki i związku z rzeczywistością…” [5]


[1] See MEMRI Special Dispatch No. 11903, Fatwa By International Union Of Muslim Scholars (IUMS), Based In And Funded By Qatar, Declares 'Armed Jihad’ Against Israel Obligatory For All Muslims, Calls To Urgently Form 'Islamic Military Alliance’ Against Israel, March 31, 2025.

The International Union of Muslim Scholars (IUMS) routinely disseminates extremist ideology and a discourse of hatred, incitement to jihad and terrorism and antisemitism, in a manner which corresponds to Qatar’s support, for decades, of various terrorist organizations across the world. The IUMS was founded in 2004 by Egyptian-born sheikh Yousuf Al-Qaradawi, an important Muslim Brotherhood (MB) ideologue known for his extremist positions in favor of jihad and terrorism and even in support of suicide attacks, as well as for his extremist positions regarding the West and the aspiration that Islam will control Europe. As a result of these positions, Al-Qaradawi became a controversial figure in the Islamic world and appears on designated terrorist lists in several Arab countries while he is forbidden to enter a number of Western countries. Those who have followed in his footsteps in the IUMS, such as Ahmad Al-Raissouni who was the group’s chairman until 2022, and Ali Al-Qaradaghi who has been chairman since 2024, have held similar positions in favor of jihad and terrorism.

[2] Facebook.com/yasserborhamy, April 5, 2024; Arabi21.com, April 6, 2025; and Al-Arab (London), April 6, 2025.

[3] See MEMRI Special Dispatch No. 11913, As The 'Qatargate’ Investigation Unfolds In Israel, Egyptian Journalists And MPs Accuse Qatar Of Conspiring Against Egypt, April 3, 2025.

[4] The Arabic term ghazwa is used to refer to raids and battles led by the Prophet Muhammad in the early days of Islam.

[5] Facebook.com/EgyptDarAlIftaMedia, April 7, 2025.