Pod koniec stycznia 2019 r. MEMRI opublikował klipy z wykładów i kazań imama z Pittsburgha, Naeema Abdullaha, z meczetu Masjid Al-Mu’min i instytutu Nur Uz-Zamaan w Pittsburghu w Pensylwanii. Na tych klipach imam Abdullah powiedział, że Żydzi “kierują wszystkim”  i “mają wszystkie pieniadze”, i że Allah zamienił niektórych spośród nich w małpy i świnie. Powiedział, że według Koranu “prosimy Allaha, by kierował nas na prostą drogę i [nie] uczynił nas podobnymi do Żydów… ‘Ani do tych, którzy zbłądzili’ – chrześcijan”, i że Mojżesz i Jezus i ich prawdziwi wyznawcy byli muzułmanami, a następnie przeszedł do opowiadania dobrze znanej historii, która, jak powiedział, pochodzi z Koranu, o Allahu zamieniającym grupę Żydów w małpy i świnie. Dodał, że wygnanie Żydów z Medyny przez Mahometa jest „jasno i wyraźnie istotne dla naszej sytuacji” i że „musimy być dokładnym przeciwieństwem” tych Żydów. Twierdził także, że judaizm i chrześcijaństwo zostały dokooptowane przez „religię białej supremacji” i zamienione w „religie zwolenników białej supremacji”.

MEMRI znalazł także w audycjach imama Abdullaha nadawanych przez radio Nur Uz-Zamaan’s Radio Station dyskusję o ”ofensywnym dżihadzie” i opowieść, że w Nowym Jorku mieszkał razem z Tarikiem Szahem, ”jednym z moich waziri [zastępców]”, który w 2005 r. był oskarżony o spiskowanie w celu dostarczenia materialnego wsparcia Al-Kaidzie i przyznał się do winy.  Twierdził także, że 9/11 i większość innych ataków terrorystycznych było operacjami pod fałszywą flagą, jak też podkreślił, że według islamskiej historii nie można ufać Żydom i niewiernym, że porozumienia z nimi „nie są nic warte” i że Żydzi są tchórzami (przeczytaj raport MEMRI z 30 stycznia o wypowiedziach imama Abdullaha i obejrzyj wideo tutaj).

Oświadczenie Islamskiego Ośrodka w Pittsburghu: Imam  Abdullah wygłosi wykład z okazją na pytania i odpowiedzi 26 stycznia w sali jadalnej społeczności 

Według oświadczenia Islamskiego Ośrodka w Pittsburghu (ICP), imam Abdullah miał wygłosić wykład na temat „Znaczenie zbierania się w Masjid [meczecie]” i poprowadzić sesję pytań i odpowiedzi 26 stycznia 2019 r. w sali jadalnej społeczności. Ogłoszenie o tym zamieszczono 24 i 25 stycznia 2019 r. na stronach Facebooka Naeema Abdullaha i Masjid Al-Mu’min[1], ale MEMRI nie był w stanie znaleźć tego na stronie ICP ani na Facebooku ICP.

W grudniu „Pittsburgh City Paper” mianował ICP „Pittsburgher of the Year” za działalność prowadząca do zbiórki pieniędzy dla ofiar strzelaniny w synagodze Tree of Life; ostatecznie zebrano 238 tysięcy dolarów[2].

Odpowiedź imama Abdullaha na raport MEMRI

W odpowiedzi imam Abdullah zamieścił 27-minutowe wideo, zatytułowane „Wyjaśnienie sprawy & zajęcie się szkalującym atakiem przeciwko mnie #MEMRIszkalowanie”, na kanale YouTube Nur Uz-Zamaan 4 lutego 2019 r. i tego samego dnia opublikował podobne „oficjalne oświadczenie” jako tekst w Masjidalmumin.org[3]. Należy zauważyć, że odpowiedź imama Abdullaha  jest napisana według tego samego wzoru, jak innych imamów, których teksty ujawniliśmy: jeśli oryginalne kazanie jest po arabsku, to twierdzą, że źle je przetłumaczyliśmy; jeśli jest po angielsku, twierdzą, że jest wyjęte z kontekstu lub opacznie zrozumiane; po potępieniu MEMRI oferują przeproszenie jakiegoś rodzaju. Warto także zauważyć, że poza zajęciem się jego uwagami o „małpach i świniach” imam Abdullah nie wspomina innych twierdzeń, jakie wygłosił o Żydach: „kierują wszystkim”, „mają wszystkie pieniądze”, są niegodni zaufania tak samo jak inni niewierni, ich porozumienia „nie są nic warte” i są tchórzami. Te same oskarżenia Żydów pojawiają się często w wypowiedziach imamów i szejków na całym Bliskim Wschodzie, a także na Zachodzie.

Obejrzyj wideo z odpowiedzią imama Abdullaha w MEMRI TV tutaj lub poniżej:

Imam Abdullah rozpoczął od nazwania raportu MEMRI o jego wypowiedziach ”celową dekontekstualizacją” treści „przepracowanej w celu poparcia tej antysemickiej, przeciwnej siłom porządku publicznego, popierającej przemoc, fałszywej narracji” i dodał: „Każdy, muzułmanin lub nie, który słucha całości… każdego z tych wykładów, zgodzi się, że nie propagują wspomnianych, negatywnych stereotypów”. Powiedział, że nie „nienawidzi Żydów osobiście ani nie naucza nienawiści do żadnego odłamu społeczności żydowskiej”, nazywając robienie tego „nieislamskim”. W sprawie jego koranicznego odniesienia do Żydów zamienionych w małpy i świnie, opowiedział o tym zdarzeniu  jako „czymś cudownym, co zdarzyło się na długo przed pojawieniem się Proroka Mahometa” i dodał: „Klasyczni komentatorzy koraniczni i uczeni ogólnie stwierdzili, że to przekształcenie nie było figuratywne, ale dosłowne [i że ci Żydzi] nie żyli długo ani nie rozmnażali się”. Dodał, że „zawsze używa tej koranicznej opowieści, żeby podkreślić”, że „muzułmanie nie powinni używać litery prawa, by usprawiedliwić lub obejść ducha prawa, a w obliczu zła lub niewłaściwego zachowania muzułmanie nie powinni uczestniczyć w akcie [ani] pozostać milczący lub neutralni”. Zakończył: „Gwarantuję, że gdyby ktoś wysłuchał całego działu tej wypowiedzi, byłoby jasne, że ta wypowiedź miała bardzo mało lub nic wspólnego z Żydami. Była oparta na Koranie, historyczna, promująca islamską moralność i etykę”.

W sprawie mówienia przez niego o wygnaniu żydowskich plemion z Medyny przez Mahometa i powiedzenia, że to ”jasno i oczywiście jest istotne dla naszej sytuacji” oraz że muzułmanie powinni z tego ”wyciągnąć naukę” – powiedział: ”Każdy, kto zna Seerah lub biografie Proroka… wie, że nie zostali wygnani z Medyny dlatego, że byli Żydami… [ale] z powodu rozmaitych aktów zdrady wobec państwa”.

W sprawie jego słów o czarnym nacjonalizmie, ”żyjącym pod okupacją” i innych odniesieniach w jego ”oryginalnym, niezredagowanym wykładzie”, nie było tam „niczego złego, wywrotowego lub kryminalnego” w tej dyskusji o „czarnym nacjonalizmie. Następnie wyliczył młodych czarnych mężczyzn zabitych przez policję w USA.

Imam Abdullah przeszedł do stwierdzenia: „W zakończeniu, nie było moją intencją zająć się lub rozplątać wszystkie mniej niż półprawdy użyte do skonstruowania tej fałszywej narracji antysemityzmu itd…. Moją jedyną intencją było i jest zgłoszenie i kwestionowanie tych fałszywych oskarżeń”. Zwracając się do „mojej muzułmańskiej rodziny, imamów, uczonych i przywódców” powiedział: „Jeśli powiedziałem cokolwiek, co było islamsko niepoprawne, bezpodstawne, fałszywe lub podżegające do przemocy, jestem całkowicie gotowy oferować wycofanie, poprawkę i publiczne przeprosiny!” Dodał, że nie będzie pisał bezpośrednio do MEMRI, ponieważ, powiedział, „było jasne od początku, że mieli zamiar wypaczyć moje słowa i że są bandą kłamców” oraz że „ich jedynym zamiarem było oszkalowanie muzułmanów i próba atakowania nas wszystkimi rodzajami kampanii oszczerstw”.


[1] Facebook.com/photo.php?fbid=2276988682320821&set=a.376632015689840&type=3&theater, posted January 24, 2019.

[2] Pghcitypaper.com/pittsburgh/pittsburghers-of-year-the-islamic-center-of-pittsburgh/Content?oid=12781527, December 19, 2018.

[3] Masjidalmumin.org/memrislander and
Masjidalmumin.org/memrislander?fbclid=IwAR2apzfdQs96EpDgfIZUJHq7lPqIJVUFjJGZt2zSBEdFRTCaLZxBcUHPdTk, February 4, 2019. Other videos on the subject were posted on the Imamnaeem Facebook page, for example here and here.