Niemicko-egipski uczony Hamed Abdel-Samad poświęcił epizod swojej serii wykładów on line, zatytułowanej “Skrzynia islamu”, niewolnictwu w islamie.   Abdel-Samad powiedział, że 29 wersetów Koranu zatwierdza niewolnictwo i że “Arabowie brali do niewoli Afrykańczyków w większym stopniu niż jakikolwiek inny naród”. Dodał, że Abraham Lincoln poprowadził armię białych ludzi w celu wyzwolenia niewolników, ale żadna podobna inicjatywa nie pojawiła się wśród muzułmanów. Film zamieszczono na YouTube 27 maja 2018 r. 

Żeby zobaczyć klip z Hamedem Abdel-Samadem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Arabowie brali do niewoli Afrykańczyków w większym stopniu niż jakikolwiek inny naród – znacznie większym niż Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi”

Hamed Abdel-Samad: Mówimy, że [islam] jest ostateczną religią zesłaną ludzkości, powinna więc ustalać podstawy moralne na całą wieczność.   Islam nauczył nas, jak wchodzić do toalety, nauczył nas, co jeść, a czego nie jeść i zakazał nam [oddawania czci] idolom i [wróżenia] ze strzał. Islam zakazał także konsumpcji alkoholu – ale zrobił to etapami. Dlaczego więc Koran nie zakazał niewolnictwa etapami? Prawdą jest odwrotność. Jest 29 wersetów w Koranie, które zatwierdzają niewolnictwo. Są tam wersety, które mówią o tym: „i ci, którzy zachowują wstrzemięźliwość, z wyjątkiem swoich żon i tego, czym zawładnęła ich prawica, bo wtedy nie będą ganieni”. Koran nie utorował drogi do wyzwolenia niewolników ani nawet o tym nie wspomina. Nawet nie potępia niewolnictwa istot ludzkich.

[…]

Kiedy umarł Mahomet, miał 4 niewolnice i 13 niewolników, których wszystkich przekazał w spadku rodzinie. Usman ibn Affan miał około tysiąc niewolników i niewolnic. Nie muszę wam mówić, jak wiele razy brał potem ludzi do niewoli.

[…]

Arabowie brali do niewoli Afrykańczyków w większym stopniu niż jakikolwiek inny narów – znacznie większym niż Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi.

[…]

Czy kiedykolwiek przeprosiliśmy za uczynienie niewolnikami milionów ludzi? Nie mówię tylko o Afryce. Nasze „błogosławieństwa” dosięgły całego świata. W chwili, kiedy weszliśmy do Afryki Północnej, zaczęliśmy brać niewolników. Trzysta tysięcy „nowych” Berberów” [wziął] natychmiast [do niewoli] Musa bin Nusajr w pierwszej kampanii. Kiedy weszliśmy do Al-Andalus, 150 tysięcy zostało natychmiast [niewolnikami] a Musa bin Nusajr wysłał 60 tysięcy Berberów do Kalifa w Damaszku jako podatek z jednej piątej jego łupów. Kiedy zdobyli Al-Andalus, sprowadzili 30 tysięcy dziewic spośród szlachty wizygockiej. Wyobraźcie sobie tylko, co by się stało, gdyby jakiś lud wszedł do waszego islamskiego kraju i zabrał 30 tysięcy  dziewic, by zamienić je w nałożnice w Europie… Krzyczelibyście na całe gardło. Kiedy jednak wy robicie to samo, to jest to zwycięstwo dane przez Allaha – jak gdyby Allah dał wam na to pozwolenie. Widzicie schizofrenię?

„Nikt nie czynił niewolników z rasy ludzkiej tak bardzo, jak my to robiliśmy – i na dodatek z poparciem prawa Allaha ”

[…]

Abraham Lincoln poprowadził armię białych ludzi przeciwko innej armii białych ludzi na amerykańskim Południu, by uwolnić niewolników. Czy nie byłoby właściwsze dla ”najlepszych spośród ludzkości” podjęcie takiej inicjatywy? Czy nie byłoby właściwsze, gdyby świat islamski, który przyszedł, by wybawić ludzi od ciemności do światła, podjął taką inicjatywę? Ale nie. Ponadto, to my jesteśmy tymi, którzy nieustannie przypominają Amerykanom, co zrobili czarnym ludziom. Spójrzcie na własną historię!

[…]

Nikt nie czynił niewolników z rasy ludzkiej tak bardzo, jak my to robiliśmy. Nikt nie gwałcił istot ludzkich tak bardzo, jak my to robiliśmy – i na dodatek z poparciem prawa Allaha.

[…]

Państwa arabskie nie zaczęły znosić niewolnictwa do nastania kolonializmu. Jednym z pozytywnych aspektów kolonializmu był zakaz handlu niewolnikami. Kiedy Wielka Brytania przejęła panowanie w Egipcie i Indiach, położyło to kres handlowi niewolników. Niemniej handel niewolnikami w krajach arabskich trwał do końca XX wieku.