Natychmiast po rozpoczęciu dowodzonych przez Saudyjczyków ataków Arabów sunnickich na rebeliantów Huti w Jemenie 26 marca 2015 r., Teheran – patron szyickich Huti w Jemenie, który dostarcza im wszechstronnego wsparcia militarnego i finansowego – zagroził Arabii Saudyjskiej i ostrzegł, że atak zaszkodzi jej do tego stopnia, że upadnie jej reżim. Te groźby wyraziły oba obozy polityczne Iranu.

Witryna internetowa Khabar Online, która jest stowarzyszona z pragmatycznym obozem Iranu dowodzonym przez Alego Akbara Haszemiego Rafsandżaniego i prezydenta Hassana Rohaniego, wezwała Huti do rozpoczęcia ataków na szyby naftowe, tankowce i instalacje przemysłowe w Arabii Saudyjskiej, jak również na działanie w głębi terytorium saudyjskiego i prowadzenie uderzeń odwetowych przeciwko interesom saudyjskim w Cieśninie Bab Al-Mandab, Morzu Czerwonym, a także w Cieśninie Ormuz. Witryna wezwała także członków osi oporu, by wykorzystali skupienie Arabii Saudyjskiej na arenie jemeńskiej do zadania jej strat w innych strefach konfliktu szyicko-sunnickiego na Bliskim Wschodzie, takich jak Irak, Syria i Bahrajn.

Członek Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej Madżlisu, Ismail Kothari, ocenił, że atak saudyjski na Jemen doprowadzi do upadku reżimu saudyjskiego i wezwał naród saudyjski do powstania przeciwko reżimowi Al-Saudów, który, jak mówi, rozpoczął atak przeciwko Huti w Jemenie na rozkaz amerykańsko-izraelski. Przewodniczący komisji, Ala Al-Din Boroudżerdi, ostrzegł Arabię Saudyjską, że wojna przeleje się na jej terytorium. Członek Zgromadzenia Ekspertów, ajatollah Abbas Kaabi, przepowiedział, że Jemen stanie się dla Arabii Saudyjskiej grzęzawiskiem i że nie uda się narzucić na ten kraj marionetkowego reżimu saudyjsko-amerykańskiego.

W drodze do Szwajcarii na kolejną rundę rozmów w sekretarzem stanu USA, Johnem Kerrym, irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżavad Zarif, zażądał natychmiastowego zatrzymania ataków sunnicko-arabskiej koalicji na Jemen.

Khabar Online: Huti mają obecnie pretekst do rozpoczęcia operacji militarnych i uderzeń odwetowych w Arabii Saudyjskiej, Bab Al-Mandab, Morzu Czerwonym, a także w Cieśninie Ormuz

26 marca 2015 r. witryna Khabar Online opublikowała artykuł zatytułowany “Atak na rewolucję jemeńską: arena odwetu rozciąga się od Bab Al-Mandab do Cieśniny Ormuz”: „Mimo faktu, że Arabia Saudyjska zebrała kilka krajów… by zapewnić, że konsekwencje tego ataku na rewolucję ludową w Jemenie będą skierowane na koalicję krajów arabskich, konsekwencje tego posunięcia będą niewątpliwie skierowane przeciwko jej interesom. Front saudyjsko-zachodni chce ograniczyć Ansar Allah do Jemenu Północnego i odsunąć Huti od [Cieśniny] Bab Al-Mandab. [Dlatego] jest możliwe, że posuną się aż do rozbicia Jemenu lub okupowania części na południu, żeby zrealizować swój cel… Teraz Huti mają niezbędny pretekst do rozpoczęcia operacji militarnych i uderzeń odwetowych głęboko wewnątrz terytorium saudyjskiego, w Bab Al-Mandab, Morzu Czerwonym, a także w Cieśninie Ormuz. Celami najwyższego priorytetu są dla nich szyby naftowe, tankowce i przemysł.

Saudyjczycy nie są w stanie zniszczyć Huti i rewolucji ludowej w Jemenie, a Huti nie są w stanie najechać na Arabię Saudyjską i zniszczyć ją. Jednak Huti przez lata żyli z takimi bombardowaniami. Dwa lata temu [obalony prezydent jemeński] Ali Abdallah Saleh przez miesiące bombardował ich pozycje w górach w koordynacji z Arabią Saudyjską, ale [od tego czasu] Huti tylko wzrośli w siłę. Saudyjczycy w swoich wieżach z kości słoniowej są niewątpliwie bardziej narażeni niż Huti i lud Jemenu.

Skupienie się Rijadu na Jemenie i [ich] stan wysokiej gotowości, który wypływa ze strachu przed odwetem Huti, może zredukować ich uwagę i skupienie na innych frontach w regionie, włącznie z Irakiem, Syrią i Bahrajnem. Jest to dobra okazja dla tych innych frontów, by stały się mocniejsze przeciwko Arabii Saudyjskiej. Saudyjczycy wiedzą doskonale, że nie zniosą wojny na wyniszczenie i jest możliwe, że będą szukać mediatora do kompromisu politycznego w Jemenie. Zgodnie ze słynnym powiedzeniem, że ‘ten, który zaczyna [wojnę], niekoniecznie jest tym, który ją kończy’, musimy zobaczyć, czy Huti będą gotowi na zakończenie tego nowego rozdziału, który rozpoczęli Saudyjczycy” [1].

Przedstawiciele Madżlisu: Wojna nie ograniczy się do terytorium jemeńskiego; atak Arabii Saudyjskiej doprowadzi do jej upadku

W wywiadzie dla agencji informacyjnej Fars z dnia 26 marca 2015 r. członek Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej Madżlisu, Ismail Kothari, który jest byłym członkiem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), powiedział: „W pierwszych dniach Arabia Saudyjska będzie pozornie odnosiła sukcesy, ale niewątpliwie dozna ciosu, który doprowadzi do jej upadku. Armię saudyjską wspierają Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Bahrajn i Egipt, ale [bezpieczeństwo] tych krajów samo jest wątpliwe. Ameryka i Izrael są głównymi decydentami w sprawie ataku militarnego Saudyjczyków na Jemen i zawiadują środkami i planowaniem w tej sprawie. Naród saudyjski musi protestować, ponieważ ten atak zaszkodzi także samej Arabii Saudyjskiej” [2].

Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej Madżlisu, Ala Al-Din Boroudżerdi, dodał, że atak został przeprowadzony za autoryzacją amerykańską i że “Arabia Saudyjska rozpala nową wojnę w regionie jako część jej lekceważenia i braku odpowiedzialności za problemy islamskiej ummah. Dym z ognia wejdzie Arabii Saudyjskiej do oczu, ponieważ wojna nigdy nie ogranicza się do jednego punktu” [3].

Członek Zgromadzenia Ekspertów: Jemen stanie się grzęzawiskiem dla agresorów

Członek Zgromadzenia Ekspertów, ajatollah Abbas Kaabi powiedział agencji informacyjnej Fars 26 marca 2015 r.: „Celem tego ataku jest narzucenie ludowi jemeńskiemu saudyjsko-amerykańskiego reżimu marionetkowego… Ten atak militarny utoruje drogę do obecności ISIS, takfiri i Al-Kaidy w Jemenie. Siły atakujące niewątpliwie zostaną pokonane i Jemen stanie się grzęzawiskiem dla agresorów” [4].

Zarif: Kraje regionalne, atakujące Jemen, oraz Zachód stają się kolaborantami Al-Kaidy i ISIS

Na konferencji prasowej w Lozannie w Szwajcarii w kuluarach obecnej rundy rozmów nuklearnych między Iranem a USA, irański minister spraw zagranicznych, Mohammad Dżavad Zarif, powiedział: „Wzywamy wszystkie kraje regionu i Zachód, by zachowali ostrożność i nie stali się kolaborantami Al-Kaidy i ISIS w tych krótkowzrocznych grach… Od początku kryzysu jemeńskiego Iran żądał dialogu narodowego między kręgami jemeńskimi i ustanowienia rządu jedności do zwalczania terrorystycznego ekstremizmu i kręgów takfiri. Iran wierzy, że jest to jedyny sposób rozwiązania kryzysu w Jemenie. Musimy znaleźć sposób natychmiastowego zatrzymania tego ataku i rozpocząć dialog dla znalezienia rozwiązania. Iran poświęca wszystkie swoje wysiłki, by ograniczyć i powstrzymać kryzys, i z pomocą Boga będzie kontynuował te wysiłki” [5].

Aneks: Niedawne artykuły MEMRI o stosunkach Iranu z Arabią Saudyjską, GCC i światem arabskim

MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 6004 – 24 marca 2015
Iran nasila groźby morskie przeciwko USA w Zatoce Perskiej.

MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 5991 – 9 marca 2015
Doradca prezydenta Iranu Rohaniego: Iran jest imperium, Irak jest naszą stolicą; Obronimy wszystkie ludy w regionie; Islam irański jest czystym islamem – pozbawionym arabizmu, rasizmu, nacjonalizmu.

MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 5975 – 25 lutego 2015
Podczas manewrów marynarki wojennej “Wielki Prorok 9” IRGC ćwiczy zniszczenie amerykańskiego lotniskowca typu Nimitz.

MEMRI Seria Badań I Analiz – Nr 1144 – 10 lutego 2015
Teheran grozi Arabii Saudyjskiej; Chamenei: Iran odpowie Arabii Saudyjskiej „ciosem za cios”

MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 5918 – 31 grudnia 2014
Tygodnik IRGC do Saudyjczyków: “Iran ma wiele opcji uderzenia w Arabię Saudyjską… Wystarczy, że użyje jednej z [nich], a nic nie pozostanie z tworu zwanego reżimem Aal-Saud lub z samej Arabii Saudyjskiej”.

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Khabar Online (Iran), March 26, 2015.
[2] Fars (Iran), March 26, 2015.
[3] Majlesnews.ir, March 26, 2015. Another member of the committee, Mohammad-Saleh Jokar, told the IRNA news agency that „the Saudi move will lead to the fall of the Saudi regime.” IRNA (Iran), March 26, 2015. Mosayeb Naimi, editor of the Arabic-language Iranian daily Al-Vefagh told the Fars news agency that „Yemen will not surrender. A massive revolution against Saudi policy in the region will awaken… This military attack will trigger popular rage among nations at Saudi Arabia.” Fars (Iran), March 26, 2015.
[4] Fars (Iran), March 26, 2015.
[5] Tasnim (Iran), March 26, 2015.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .