Krótko po północy 26 marca 2015 r. król saudyjski Salman bin Abd Al-Aziz ogłosił rozpoczęcie Operacji Rozstrzygająca Burza, której celem jest przywrócenie władz Jemenu pod kierownictwem prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego i wypchnięcie rebeliantów Huti [1]. Akcja wojskowa była odpowiedzią na prośbę prezydenta Hadiego, który 24 marca wysłał pilny list do przywódców Rady Współpracy Zatoki (GCC), prosząc ich, by “pilnie dostarczyli pomocy wszelkimi niezbędnymi środkami, włącznie z interwencją militarną, w celu obrony Jemenu i jego narodu przed agresją Huti” [2].

Tego samego dnia saudyjski minister spraw zagranicznych, Saud Al-Faisal oznajmił, że Arabia Saudyjska jest “gotowa spełnić każdą prośbę prezydenta jemeńskiego w imieniu Jemenu, czegokolwiek by dotyczyła i w jakiejkolwiek dziedzinie”. Powiedział następnie: „Bezpieczeństwo Jemenu i bezpieczeństwo państw GCC są jednym i nie można ich rozdzielić” [3]. Oświadczenie wydane przy rozpoczęciu operacji przez Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Bahrajn i Kuwejt – czyli wszystkie państwa GCC poza Omanem, którzy przyjął inną politykę wobec sytuacji w Jemenie – także stwierdzało, że te państwa postanowiły “spełnić prośbę prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego, by bronić Jemenu i jego narodu przeciwko agresji milicji szyickich… które mają poparcie sił regionalnych zamierzających przejąć Jemen i zamienić go w swoją regionalną bazę wpływu”. Oświadczenie wyjaśniało, że ta agresja zagraża nie tylko Jemenowi, ale całemu regionowi, jak również “międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu”, a w szczególności Arabii Saudyjskiej, ponieważ Huti koncentrują siły, ciężką broń i pociski na jej granicach [4]. Sekretarz generalny Ligi Arabskiej, Nabil Al-Arabi, także wyraził pełne poparcie dla tej akcji [5].



Plakat Al-Jazeera przedstawiający państwa, które biorą udział w akcji i popierają ją: dziesięć krajów arabskich i Stany Zjednoczone (zdjęcie: Aljazeera.net, 26 marca 2015)

Według doniesień w prasie saudyjskiej w operacji uczestniczy 10 państw, w tym nie tylko Arabia Saudyjska, Katar, Bahrajn, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskiej, ale także Egipt, Jordania, Maroko, Sudan i Pakistan. Operacja wojskowa zaczęła się od nalotów na kwaterę główną Huti i bazy wojskowe w Sanie, eliminując całą ich obronę przeciwlotniczą, w tym cztery samoloty wojenne i baterie pocisków rakietowych ziemia-powietrze. Według katarskiej telewizji Al-Dżazira w kampanii udział bierze 185 samolotów, z których 100 jest saudyjskie [6]. Doniesienia wskazują, że operacja jak dotąd ogranicza się do uderzeń powietrznych, ale siły lądowe już są rozlokowywane na granicy Jemenu; Egipt, Jordania, Pakistan i Sudan wyraziły gotowość do uczestniczenia w operacji naziemnej. USA wyraziły poparcie dla operacji i oznajmiły, że dają pomoc wywiadu i wsparcie logistyczne [7].

Ambasador Arabii Saudyjskiej w USA, Adel Al-Dżubeir, powiedział na konferencji prasowej w Waszyngtonie, że decyzja rozpoczęcia operacji została podjęta po konsultacjach z USA: „Kilka razy próbowaliśmy służyć jako mediatorzy i interweniować przy pomocy Inicjatywy Zatoki i poprzez dialog narodowy, żeby zrealizować pokojowe przejście do nowego Jemenu. Huti odrzucali jednak te próby i udaremnili proces pokojowy… Jest naszym obowiązkiem spełnienie prośby [prezydenta Jemenu] i obrona narodu jemeńskiego…” [8]

Państwa arabskie uczestniczące w tej operacji pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej mają kilka celów, z których najważniejszy to odparcie rebeliantów Huti, którzy przejęli Jemen, oraz pomoc prezydentowi Hadiemu w odzyskaniu panowania nad krajem. Świat arabski ogółem, a państwa Zatoki w szczególności, z niepokojem śledził niedawne wydarzenia w Jemenie. Podczas gdy sojusznicy Iranu w świecie arabskim popierali zamach Huti, przeciwnicy Iranu – przede wszystkim w państwach Zatoki – uważali Huti za agentów Iranu, próbującego przejąć kolejne państwo arabskie, już „okupując” Irak, Syrię i Liban. Artykuły w prasie saudyjskiej dzisiaj i wcześniej wyrażały pesymizm wobec rozwiązania politycznego w Jemenie i twierdziły, że operacja militarna jest jedynym sposobem zapobieżenia kolejnej katastrofie regionalnej, takiej jak w Syrii.

Wiele artykułów redakcyjnych w prasie Arabii Saudyjskiej i Zatoki oskarżało Iran o wspieranie rebeliantów Huti jako część planu przejęcia Jemenu, siania zniszczenia w regionie i szkodzenia państwom Zatoki. ostatnich tygodniach krytyka była także skierowana przeciwko USA, które oskarżano o tworzenie sojuszu z Iranem i pomaganie w kryciu działań Huti, którzy przejmowali Jemen. Krytykowana była także Rosja za zawetowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zaproponowanej przez państwa Zatoki, która miała potępić Huti i obarczyć ich odpowiedzialnością za niepowodzenie rozwiązania politycznego w Jemenie.

Poniżej podajemy fragment artykułów z prasy Zatoki w sprawie kryzysu jemeńskiego, opublikowane przed i po rozpoczęciu kampanii militarnej.

[Całość opracowania po angielsku można przeczytać tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8494.htm

poniże podajemy jedynie tłumaczenia śródtytułów oraz podpisów pod karykaturami]


Poparcie w prasie arabskiej dla operacji militarnej przeciwko Huti

Artykuły saudyjskie: interwencja militarna w Jemenie jest jedynym sposobem zapobieżenia, by Jemen stał się drugą Syrią

[…]



Iran doprowadza Jemen do wrzenia (Okaz, ArabiaSaudyjska, 21 marca 2015)

Publicysta saudyjski: Państwa arabskie muszą wyprawić wojska do Jemenu, by uratować tożsamość arabską

[…]



Iran sterujący Huti, Ali Abdallah Saleh atakujący Jemen (Al-Watan, Arabia Saudyjska, 21 marca 2015)

Publicysta saudyjski: Interwencja militarna jest niezbędna, by zabezpieczyć Cieśninę Bab Al-Mandab, która ma znaczenie żywotne i strategiczne

[…]



ONZ ignoruje sytuację w Jemenie ( Al-Watan, Katar, 26 marca 2015)

Sytuacja w Jemenie – okupacja kolejnego kraju arabskiego przez Iran

Saudyjskie artykuły redakcyjne: Iran planuje sianie zniszczenia w regionie, szkodzenia krajom arabskim

[…]



Iran pożerający Jemen (Al-Ittihad, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 11 marca 2015)

[…]



Iran obcina głowę Jemenowi używając Huti jako sztyletu (Al-Watan, Arabia Saudyjska, 9 lutego 2015)

Kuwejckie artykuły redakcyjne: Huti służą imperialnym interesom Iranu

[…]

Publicysta saudyjski: Huti torują drogę do przejęcia Cieśniny Bab Al-Mandab i Morza Czerwonego

[…]



Cztery kraje arabskie w mackach irańskiej ośmiornicy (Al-Watan, Arabia Saudyjska, 24 marca 2015)

Publicysta bahrański: Nie możemy dłużej milczeć w sprawie okupacji irańskiej w krajach arabskich

[…]

Krytyka USA i Rosji za popieranie Huti i Iranu

Artykuł redakcyjny w gazecie katarskiej: Sojusz Ameryka-Iran umożliwia Iranowi okupowanie krajów arabskich

[…]



USA rozmawiają z Huti, podczas gdy oni trzymają plakat mówiący “śmierć Ameryce” (Al-Watan, Arabia Saudyjska, 31 stycznia 2015)

[…]



USA hołubią Huti, podczas gdy oni skandują “Śmierć Ameryce” ( Al-Watan, Arabia Saudyjska, 14 lutego 2015)

Saudyjski artykuł redakcyjny: Rosja jest partnerem Iranu w sianiu chaosu w krajach arabskich

[…]

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Alarabiya.net, March 26, 2015.

[2] Al-Hayat (London), March 26, 2015. In a March 25, 2015 interview with the official Saudi daily Al-Watan, Yemen’s Foreign Minister Riad Yassin repeated his country’s request for Saudi military intervention before it was too late. Al-Watan (Saudi Arabia), March 25, 2015.

[3] Al-Sharq Al-Awsat (London), March 23, 2015.

[4] Al-Hayat (London), March 26, 2015.

[5] Al-Wafd (Egypt), March 26, 2015.

[6] Alarabiya.net, aljazeera.net, March 26, 2015.

[7] Al-Quds Al-Arabi (London), Aljazeera.net, alarabiya.net, March 26, 2015.

[8] Al-Hayat (London), March 26, 2015.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .