Cztery lata po ucieczce w 2013 r. przed przymusowym małżeństwem w wieku 11 lat, uwiecznionym w wideo, które zostało przetłumaczone przez MEMRI TV i które stało się hitem w Internecie, Nada Al-Ahdal założyła The Nada Foundation, by chronić i bronić praw dzieci w Jemenie.

W wideo, zamieszczonym w YouTube 8 lipca 2013 r., Nada apelowała do widzów, by zaprzestali praktyki małżeństw dzieci po tym, jak sama uciekła przed zaaranżowanym małżeństwem. „Zabijają nasze marzenia” powiedziała, dodając, że wydane za mąż dziewczynki często popełniają samobójstwo. Wideo stało się hitem w Internecie po przetłumaczeniu go przez MEMRI, z ponad 10 milionami obejrzeń. Pisały o nim i pokazywały je takie media jak “Washington Post”, “Huffington Post”, “Washington Times”, “Daily Beast” i and MSN, i nadały je kanały telewizyjne, włącznie z CBS, CNN, ABC News i Fox News Channel. Amnesty International i inne międzynarodowe organizacje, znani dziennikarze i celebryci z Hollywoodu w tweetach podawali link do tego klipu.

Jedenastoletnia Nada Al-Ahdal w klipie MEMRI TV, który miał ponad 10 milionów obejrzeń. Kliknij tutaj żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV.

Jako część swojego Reform Project, MEMRI wzmacnia głosy tych w świecie arabskim i muzułmańskim, którzy opowiadają się za reformami i prawami człowieka, a także prowadzi Women’s Studies Initiative. Poniższy raport podaje informację o nowej fundacji Nady i zawiera linki do jej strony internetowej i kont w mediach społecznościowych.

Fundacja Nady

W drugim klipie przetłumaczonym przez MEMRI, Nada przedstawiła swoją Fundację, wyjaśniając 19 marca 2017 r. w wywiadzie dla jemeńskiego kanału telewizyjnego, że “bierze udział w wielu projektach i walczy ze zjawiskami takimi jak rekrutowanie dzieci na żołnierzy, małżeństwa dzieci, praca dzieci, wysiedlanie dzieci i wiele innych spraw”. Wezwała do zwiększenia świadomości o “ohydnej zbrodni” wydawania dzieci za mąż i dodała: “Nie można winić mojej rodziny za to, co mi zrobili. Ignorancja i zacofanie są głównymi przyczynami tego zjawiska, a zaraz za nimi, bieda… Podnoszenie świadomości jest ważniejsze niż uchwalanie praw”.

Nada w klipie MEMRI TV z marca 2017 r. mówi o swojej fundacji. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV.

Strona internetowa The Nada Foundation podaje, że ta organizacja ma na celu ochronę i obronę praw dzieci przez “dostarczanie schronienia, szkół i środków dla zredukowania niebezpieczeństw, które zagrażają dzieciństwu”, oraz przez działalność na rzecz zakończenia małżeństw dzieci, dostarczania opieki medycznej, zapewnienia dostępu do edukacji i koordynowania działań z innymi organizacjami. Jest tam blog z artykułami o małżeństwie dzieci i o humanitarnej sytuacji w Jemenie; galeria z infografiką o projektach i danych statystycznych fundacji; i informacja o historii, wizji i członkach zespołu fundacji. Fundacja ma także konto na Twitterze, z niemal 800 obserwującymi; 8 grudnia 2017 r. przetweetowano osobisty tweet Nady z jej pierwszym klipem z MEMRI TV pokazywanym na konferencji “Przemoc wobec kobiet” w Stambule w Turcji.

Konto The Nada Foundation na Twitterze.

 Nada Foundation przetweetowała wideo MEMRI TV pokazywane na konferencji Przemoc Wobec Kobiet w Stambule w Turcji

25 lutego 2018 r. Nada ze swojego konta na Twitterze zamieściła na koncie MEMRI na Twitterze wideo z jej osobistego kanału YouTube o powodach małżeństw dzieci i o tym, jak można położyć temu kres, z hasztagiem #EndChildMarriage.

Osobiste konto Twittera Nady.

Tweet Nady jej wideo z YouTube o małżeństwie dzieci na @MEMRIReports, 25 lutego 2018.

Obecność Nady w Internecie

Sama Nada ma znaczącą obecność on line. W dodatku do osobistego konta na Twitterze z ponad 100 tysiącami obserwujących, ma kanał YouTube, który ma niemal 4,7 tysiąca prenumeratorów, stronę Facebooka z 17 932 obserwujących, konto Instagram z ponad 5 tysiącami obserwujących i stronę Google+ z kilkudziesięcioma obserwującymi oraz konto Snapchat.

Strona Nady na Facebooku.

Strona Nady w Instagram.

Strona Nady w Google+.