Wprowadzenie

12 grudnia 2017 r., przed szczytem Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) w Stambule, turecka gazeta “Yeni Şafak”, która jest związana z prezydentem Recepem Tayyip Erdoğanem i jego rządzącą partią AKP, opublikowała artykuł pod tytułem Wezwanie do natychmiastowej akcji[1], który także pojawił się na stronie internetowej tej gazety pod tytułem A gdyby stworzyć armię islamu przeciwko Izraelowi?[2] W artykule wezwano 57 państw członkowskich OIC do utworzenia wspólnej “Armii Islamu”, by oblegała i atakowała państwo Izrael. Pisano, że taka wspólna armia niezmiernie przekroczy izraelską armię w liczebności, wyposażeniu i budżecie, i podano statystyki, które to pokazują. Proponowano również założenie wspólnych baz dla sił lądowych, powietrznych i morskich, które przybędą z całego świata muzułmańskiego, by oblegać Izrael, i zanotowano, że Pakistan, jedyny kraj nuklearny, ma „specjalny status” wśród krajów OIC. Interaktywna mapa dostarcza informacji o siłach militarnych stacjonujących w różnych miejscach i o ich roli, jaką mogą odegrać w potencjalnym wspólnym ataku muzułmańskim na Izrael.

Źródło artykułu w “Yeni Şafak”: Witryna internetowa firmy SADAT

Główne punkty artykułu wzięte są z witryny internetowej tureckiej SADAT – Międzynarodowa Firma Obrony i Konsultingu – która dostarcza konsultacji w sprawach obrony i działań wojennych, zarówno konwencjonalnych, jak niekonwencjonalnych, oraz w sprawie militarnej organizacji, szkolenia i wyposażenia. Agendą firmy jest promowanie panislamskiej współpracy militarnej. Według jej spisanej misji, dąży do “ustanowienia współpracy obronnej i współpracy przemysłu obronnego między krajami islamskimi, żeby pomóc światu islamskiemu w zajęciu jego prawowitego miejsca wśród supermocarstw przez dostarczanie… strategicznych konsultacji i usług szkoleniowych armiom i krajowym siłom bezpieczeństwa w krajach islamskich”[3].

Według izraelskich źródeł bezpieczeństwa, firma SADAT jest zaangażowana w pomoc Hamasowi i stara się wesprzeć – funduszami i wyposażeniem militarnym – utworzenie “Palestyńskiej armii” do walki z Izraelem[4].

Założyciel SADAT, Adnan Tanrıverdi

Firmę SADAT założył starszy doradca Erdoğana ds. militarnych, emerytowany generał Adnan Tanrıverdi, a jej dyrektorem jest jego syn, Melih Tanrıverdi. Adnan Tanrıverdi (ur. 1944) służył w korpusie artylerii armii tureckiej i był szefem dowództwa tyłów w północnym Cyprze. Jest specjalistą niesymetrycznych działań wojennych i został zwolniony z armii tureckiej w 1996 r. za islamistyczne sympatie. Były oficer turecki, Ahmet Yavuz, opisał go jako “wroga Atatürka” i powiedział, że jego zwolnienie z armii nie było zaskoczeniem[5].

Zdjęcie: Sadat.com.tr

Artykuł w „Yeni Şafak” opiera się na broszurze w PDF prezentującej szereg artykułów Tanrıverdiego, jak również inne materiały, które ukazały się na stronie internetowej SADAT, ale zostały potem usunięte[6]. Niektóre z tych artykułów są zjadliwie antyizraelskie i promują cel uzbrojenia Palestyńczyków i stworzenia Armii Islamu do wyeliminowania Izraela.  

Jeden z tych artykułów, zatytułowany SADAT i przyszłość świata muzułmańskiego, opisuje Izrael jako “przyczółek nowej krucjaty i sztylet w sercu islamu” oraz “oczy, uszy i pięść chrześcijańskiego świata”. Inny artykuł, zatytułowany Jak rozwiązać kwestię palestyńską?, podkreśla potrzebę użycia OIC jako bazy stałego komitetu współpracy obronnej, a także przedstawia wizję założenia baz wojskowych w celu wyzwolenia Palestyny. W artykule Palestyna także powinna mieć armię przedstawiono wizję Tanrıverdiego stworzenia palestyńskiej armii wyposażonej w czołgi i inną broń ciężką. Ta armia wraz ze zjednoczoną Armią Islamu, może doprowadzić do militarnej klęski Izraela w 10 dni i jego dyplomatycznej klęski w 20 dni.

Fakt, że “Yeni Şafak” powtarza tezy artykułów Tanrıverdiego, wskazuje, że związane z reżimem media promują agendę zaatakowania Izraela.

Współpracownik Tanrıverdiego aresztowany w Izraelu pod zarzutem wspierania Hamasu  

Ostatnio Izrael dowiedział się o działalności Tanrıverdiego po tym, jak aresztował tureckiego akademika, Cemila Tekeliego, pod zarzutem wspierania terrorystów Hamasu w Turcji. Według izraelskiej gazety „Makor Rishon”, Tekeli, ktory został już deportowany do Turcji, jest bliskim współpracownikiem Adnana Tanrıverdiego. Informacji “Makor Rishon” towarzyszyło jego zdjęcie z zarówno Adnanem, jak Melihem Tanrıverdimi:[7]

Od lewej do prawej: Melih Tanrıverdi, saudyjski pułkownik, Adnan Tanrıverdi i Cemil Tekeli

Poniżej podajemy fragmenty artykułu z “Yeni Şafak” wraz ze zdjęciami i infografiką, jakie mu towarzyszyły. Wytłuszczony tekst za oryginałem:  

W najbliższą środę Stambuł będzie gościł nadzwyczajny szczyt Organizacji Współpracy Islamskiej, na którym przypuszczalnie zapadną decyzje w kwestiach militarnych i ekonomicznych. W tym kontekście staje się ewidentne, że [połączona] potęga militarna państw członkowskich niezmiernie przewyższa potęgę Izraela. Ponadto w możliwej operacji militarnej ta wyższość [może] być realizowana w terenie przez [ustanowienie] wspólnych baz wojskowych dla sił lądowych, powietrznych i morskich. Poniżej są mapy i statystyki przedstawiające porównanie między Izraelem i [proponowaną] Armią Islamu…

A gdyby stworzyć Armię Islamu przeciwko Izraelowi?

Jeśli państwa członkowskie OIC zjednoczą się i stworzą wspólną siłę militarną, byłaby to największa armia na świecie. Totalna populacja tych krajów wynosi 1 674 526 931. Liczba żołnierzy w służbie czynnej w tych krajach wynosi co najmniej 5 206 100. Ich [ogólny] militarny budżet obronny w wysokości174 728 420 dolarów też jest wart podkreślenia.

Połowa Stambułu

Jeśli chodzi o Izrael, jest znacząco gorszy. Populacja tego kraju, który próbuje okupować Jerozolimę, kiedy jest otoczony muzułmańskimi krajami, wynosi 8 049 314. Proszę zauważyć, że populacja samego Stambułu przekracza 14 milionów. Liczba żołnierzy w służbie czynnej w [izraelskich] siłach okupacyjnych wynosi 160 000, a budżet obronny [Izraela] wynosi około15 600 000 000 dolarów.

Infografika porównująca kraje OIC z Izraelem:

Budżet obronny: OIC: $174 728 420; Izrael: $15 600 000. Populacja: OIC: 1 674 526 931; Izrael: 8 049 314. Żołnierze: OIC: 5 206 100; Izrael: 160 000″

„Tak 22 izraelskich żołnierzy aresztowało palestyńskie dziecko”

Islamskie kraje założą oblężenie Izraela

Wśród decyzji, jakie mogą zostać podjęte na [szczycie] OIC, jest stworzenie “Jerozolimskiej grupy roboczej”. W jej ramach prawdopodobnie podjęte zostaną kroki militarne. [Muzułmańskie] armie, sięgające od Afryki do Azji, przewyższają izraelską [armię]. Jeśli więc zostanie utworzona islamska armia, Izrael będzie pod oblężeniem.

Na pierwszym etapie: 250 tysięcy żołnierzy

W możliwej operacji militarnej oczekuje się, że w pierwszym kroku udział weźmie 250 tysięcy żołnierzy i założy się wspólne bazy lądowe, powietrzne i morskie do krótkofalowego użycia.

Można zmobilizować 500 czołgów i pojazdów opancerzonych, 100 samolotów wojennych, 500 śmigłowców szturmowych i 50 okrętów wojennych i okrętów podwodnych.

Interaktywna mapa dostarczająca informacji o poszczególnych bazach i misjach w możliwej operacji przeciwko Izraelowi. Klikanie na różne lokalizacje dostarcza następujących informacji, na przykład:

Eskişehir KonyaKilis:  W wypadku operacji militarnej bazy lotnicze w różnych lokalizacjach będą miały 100 samolotów i 500 śmigłowców szturmowych, a także będą służyły jak bazy wzmocnienia i dostaw. 250 000 personelu wojskowego, włącznie z pilotami, będzie gotowych do służby.

[Północny] Cypr: W wypadku operacji militarnej 50 okrętów wojennych i okrętów podwodnych stacjonujących w bazach morskich może wziąć czynny udział [w walce] przeciwko Izraelowi na Morzy Śródziemnym i Morzu Czerwonym. Turecka marynarka, między innymi, będzie uczestniczyć w tej operacji. Razem siły będą obejmować 250 tysięcy żołnierzy.

Bazy wojskowe blisko Izraela będą dostępne do natychmiastowej akcji

Samoloty wojenne, które będą wyprawione w ten rejon z większych odległości, będą stacjonowały w bazach lotniczych [bliżej Izraela]. Izrael będzie najprawdopodobniej oblężony przez floty morskie, które zostaną wysłane na Morze Śródziemne i Morze Czerwone.

Istnieje niezbędne wyposażenie

Militarny potencjał państw członkowskich OIC jest znaczny. Te armie mają niezbędne wyposażenie do przeprowadzenia operacji lądowych, powietrznych i morskich.

Nawet sama Turcja przewyższa [Izrael]

Turcja będzie służyła jako ważna kwatera główna podczas tej operacji z powodu jej infrastruktury lądowej, powietrznej i morskiej. Turecka armia, która z wielkim powodzeniem przeprowadziła „Operację Tarcza Eufratu” [w Syrii w 2017 r.], jest obecnie zaszeregowana jako siódma najsilniejsza armia świata i druga największa armia wśród mocarstw NATO.  Turcja ma około 4 000 czołgów i 1000 samolotów wojennych i innych. Jej marynarka uczyniła znaczące postępy w ciągu ostatnich lat i ma do dyspozycji 194 okręty.

Jako jedyny kraj, który posiada broń jądrową, Pakistan ma ważny status wśród 57 muzułmańskich krajów OIC…

Ci, którzy wierzą dzisiaj, że są właścicielami Jerozolimy, jutro nie znajdą ani jednego drzewa, za którym [będą mogli] ukryć się.

Militarne wyzwanie Azji

W wypowiedzi malezyjski minister obrony, [Hishammuddin] Hussein, określił uznanie [Jerozolimy za stolicę Izraela] przez Trumpa jako cios dla muzułmanów i powiedział: “Malezyjskie siły zbrojne są gotowe do wypełnienia swojego obowiązku wobec Jerozolimy”.

Turcja tworzy sojusze

W ostatnich latach Turcja rozpoczęła szereg akcji współpracy z państwami członkowskimi [OIC]. Wspólne manewry z naszymi irackimi sąsiadami przekazały wyraźny komunikat terrorystom i Turcja angażuje się [także] w nową współpracę z Katarem, Somalią i innymi krajami Zatoki i afrykańskimi. W tym kontekście powinno być podkreślone, że Turcja podejmuje kroki zmierzające do zrealizowania modelu „Armii Islamu”, wykuwając sojusze z wieloma krajami muzułmańskimi, by podnieść militarną mobilność.


[1] Yeni Şafak (Turkey), December 12, 2017.

[2] Yenisafak.com, December 12, 2017.

[3] Sadat.com.tr/about-us/our-mission.html.

[4] Shabak.gov.il, February 14, 2018.

[5] Cnnturk.com, August, 17,2016.

[6] The booklet is available from MEMRI upon request.

[7] Makor Rishon (Israel), February 18, 2018.