Zaznaczając 22. rocznicę zamachów na autobusy na Jaffa Road, dokonanych w 1996 r. przez  Hamas[1], wojskowe skrzydło tego ruchu, Brygady 'Izz Al-Din Al-Kassam, zamieściło na swojej witrynie internetowej specjalny dodatek poświęcony tym zamachom. Zamachy, opatrzone przez Hamas mianem „Świętego odwetu”, przeprowadzono w odwecie z zabicie 5 stycznia 1996 r. wysokiego rangą agenta Hamasu, Jahje 'Ajjasza, który był odpowiedzialny za kilka innych zamachów samobójczych. Specjalny dodatek on line zawiera dwa długie artykuły o planowaniu i wykonaniu tych zamachów, przegląd każdego z nich, zdjęcia po zamachu i wideo dokumentujące jeden z nich.    

Po publikacji tego dodatku Mustafa Al-Sawwaf, publicysta gazety – tuby Hamasu – opublikował artykuł wzywający do wznowienia zamachów samobójczych na Izrael.

Specjalny dodatek witryny internetowej 'Izz Al-Din Al-Qassam: „Dowódca Hassan Salameh omawia  zamachy ‘Świętego odwetu’” (alqassam.net, 25 lutego 2018)

Specjalny dodatek na witrynie internetowej Al-Kassam: Artykuły wychwalające zamachy bombowe na autobusy w 1996 r.

Specjalny dodatek na witrynie internetowej Brygad Al-Kassam obejmuje dwa długie artykuły, w których Hassan Salameh, dowódca Al-Kassam, który zorganizował i wykonał te zamachy i jest w więzieniu w Izraelu, opisuje szczegółowo, jak były zaplanowane i wykonane, włącznie z zwerbowaniem samobójczych zamachowców. Salameh wychwala męczenników i zamachy, jakich dokonali, a szczególnie ich miłość dżihadu i ich gotowość do poświęcenia swojego życia. W pierwszym artykule Salameh pisze: „To jest opowieść o miłości do poświęcenia członków Al-Kassam, którzy znali drogę i zostali na niej, i pozostawili tym, którzy przyszli po nich, dżihad, nadal trwający… Dzisiaj pamiętamy bohaterów tych operacji, męczenników, których Allah wybrał, gdy zdobyli honor dokonania zamachów na wielką skalę”.[2]

W drugim artykule Salameh mówi: „Misją poszukiwacza męczeństwa, członka Brygad Al-Kassam, Madżdiego Abu Wardy, było wejście do autobusu 18 [w Jerozolimie] z plecakiem dziennikarskim na plecach, wyładowanym materiałami wybuchowymi… Później uzgodniliśmy, że celem następnego [zamachu] znowu będzie autobus nr 18 jako wyzwanie dla izraelskich sił bezpieczeństwa i w celu ośmieszenia ich, bo nie spodziewali się, że wybierzemy ten sam cel raz jeszcze…” Salameh dodał: „Był drugi poszukiwacz męczeństwa, który zawsze mówił o samo poświęceniu… W dniu, w którym został męczennikiem już pościł od kilku dni… Szlochał ze szczęścia, [kiedy wybraliśmy go], mając nadzieję, że jego cel będzie wielki… To byli bohaterowie operacji na dużą skalę… Madżi Abu Warda, młodzieniec, który jeszcze nie miał 18 lat z obozu Al-Fawwar w Hebronie, z niewinnym uśmiechem, kochał dżihad i Brygady Al-Kassam i siedział w obozie, czekając na spotkanie jednego [z członków], który poprosi go, by działał. To było jego życie, to było jego marzenie. Myślałem, że zwerbowanie go [do operacji] zabierze kilka dni i kilka spotkań, ale miał wysokie morale i wyraził pełną gotowość. Kochał tę operację i jego oczy świeciły, jak oczy kogoś, kto znalazł to, czego szukał”[3].

Jeden z autobusów po zamachu (zdjęcie: alqassam.net, 25 lutego 2018)

Publicysta gazety Hamasu: Syjonistyczna okupacja jest zbrodnicza i zbrodniarzom powinno się odpowiedzieć zamachami samobójczymi   

Po publikacji tego dodatku Mustafa Al-Sawwaf, publicysta gazety – tuby Hamasu – “Al-Risala”, wezwał do wznowienia zamachów samobójczych i zastanawiał się, czy publikacja dodatku na witrynie internetowej Brygad 'Izz Al-Din Al-Qassam jest wskazówką, że zostaną wznowione. Napisał: “Czy zobaczymy wkrótce akcje podobne do tych, przeprowadzonych przez uwięzionego dowódcę Hassana Salameha? Czy [dodatek] o zamachach Świętego Odwetu, opublikowany przez Brygady ‘Izz Al-Din Al-Kassam [ma na celu] udzielenie pozwolenia bohaterom z Zachodniego Brzegu na wznowienie takich zamachów? Czy to jest… słowo kodu, po którym będziemy świadkami pierwszego zamachu samobójczego, jak te, które wstrząsnęły Izraelem i zmusiły go do poważnego przemyślenia traktowania więźniów i członków oporu…?

Czy egzekucja męczennika [Jassina] Al-Saradiha [zabitego 22 lutego, kiedy zaatakował żołnierzy IDF w Jerycho] oznacza, że zamachy samobójcze będą w nagłówkach w nadchodzącym okresie? Czy zobaczymy zamachy samobójcze, które odkupią reputację jakościowych zamachów, które wstrząsnęły tworem syjonistycznym i mogą spowodować, że przywódcy okupacji – którzy wzywają do ulicznych egzekucji Palestyńczyków – pomyślą ponownie?

Syjonistyczna okupacja jest zbrodnicza i zbrodniarzom powinna odpowiedzieć stanowcza akcja, a mianowicie zamachy samobójcze przeciwko wszystkiemu, co jest syjonistyczne. Jeśli ktokolwiek protestuje, że to [tj. Izrael] jest cywilne społeczeństwo i prawo międzynarodowe zabrania zamachów samobójczych przeciwko cywilom, powinniśmy powiedzieć: ‘Gdzie było prawo międzynarodowe, kiedy Mohammed Abu Chdeir został porwany, torturowany i zamordowany? Lub kiedy spalono rodzinę Dawabsza? Gdzie było prawo międzynarodowe, kiedy 'Abd Al-Fattah Al-Szarif [Palestyńczyk zastrzelony przez żołnierza IDF Elora Azarię po tym, jak zasztyletował izraelskiego żołnierza] został stracony w Hebronie? I gdzie było, kiedy dokonano egzekucji męczennika Al-Saradiha? Czy to jest cywilne społeczeństwo, czy społeczeństwo, w którym wszyscy są uzbrojeni?…

Ci, którzy wylewają krokodyle łzy nad prawem międzynarodowym i humanizmem, powinni karać okupanta i zmuszać go do przestrzegania [prawa międzynarodowego] zanim upominają Palestyńczyków, którzy nie mają niczego poza poświęceniem swojej duszy na rzecz okupowanej ojczyzny… Palestyńczyków nie powinno się potępiać za ich czyny, nawet jeśli łamią prawo międzynarodowe, które jest dyskryminujące i zrównuje ofiarę z mordercą. Kiedy prawo międzynarodowe będzie sprawiedliwe, a ci, którzy go przestrzegają będą prawymi ludźmi, dopiero wtedy będzie ono wiążące dla Palestyńczyków…”[4]


[1] Oba zamachy bombowe, 25 lutego 1996 i 3 marca 1996, miały miejsce na Jaffa Road w Jerozolimie i celem był autobus nr 18. Kosztowały życie 45 ludzi, w większości cywilów.

[2] Alqassam.net, 25 lutego 2018.

[3] Alqassam.net, 26 lutego 2018.

[4] Alresalah.ps, 26 lutego 2018.