Poniższy tekst jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

Szejk Fadi Abu Szchajdam, terrorysta, który zastrzelił jednego Izraelczyka i zranił czterech innych w zamachu terrorystycznym 21 listopada 2021 r., w pobliżu Ściany Zachodniej w Jerozolimie, był członkiem Hamasu. Natychmiast po zamachu Hamas przyjął za to odpowiedzialność i wydał szereg oświadczeń, w których przyznawał, że Abu Szchajdam był wysokim rangą członkiem ruchu i oznajmił, że “prowadzi zamęczonego bohatera [Abu Szchajdama] do jego ślubu”, co jest aluzją do islamskiej tradycji, że męczennik żeni się z 72 dziewicami w raju. W oświadczeniach stwierdził następnie, że palestyński lud będzie nadal prowadził dżihad i zbrojny opór. Saleh Al-’Arouri, zastępca przewodniczącego biura politycznego Hamasu, powiedział, że ruch jest dumny z działań Szchajdama i że Al-Aksa wymaga poświęceń.

Należy wspomnieć, że Abu Szchajdam, kaznodzieja i nauczyciel, był aktywny w mediach społecznościowych i zamieszczał swoje kazania na różnych kontach. Badanie jego konta Facebooka ujawnia, że podziwiał Abdallaha Azzama, członka palestyńskiego Bractwa Muzułmańskiego, który jest znany jako duchowy ojciec ruchu globalnego dżihadu i Osamy Bin Ladena.

Poniżej jest przegląd reakcji Hamasu na zamach dokonany przez Abu Szchajdama oraz kilka z jego aktywności w mediach społecznościowych.

 

Fadi Abu Szchajdam (Qudsn.net, 21 listopada 2021)
Fadi Abu Szchajdam (Qudsn.net, 21 listopada 2021)

Hamas: Prowadzimy męczennika na jego ślub; palestyński lud kontynuuje dżihad

Jak powiedziano, natychmiast po zamachu Hamas zamieścił oświadczenie na oficjalnej witrynie internetowej z oznajmieniem, że zamachowiec był wysokim rangą członkiem ruchu. W oświadczeniu czytamy: „Ruch Hamasu prowadzi swojego bohaterskiego, zamęczonego syna, szejka Fadiego Abu Szchajdama, przywódcę [Hamasu] w obozie uchodźców Szu’afat, do jego ślubu [w raju po] przeprowadzeniu dzisiaj [21 listopada 2021 r.] operacji przy Bramie Łańcuchowej w okupowanej Jerozolimie. Nasz męczennik spędził życie w Jerozolimie, angażując się w da’wa i dżihad, jak zaświadczy [każdy] w mieście i w kompleksie Al-Aksa. Dzisiaj wstępuje on [na poziom męczennika] po bohaterskiej bitwie, w której obalił siły okupacji, zadając im śmierć i rany. Ta bohaterska akcja przekazuje ostrzeżenie zbrodniczym wrogom i ich rządom, że muszą zaprzestać agresji przeciwko naszej ziemi i naszym miejscom świętym, i że zapłacą za swoje czyny uzurpacji i nieopanowanej brutalności w meczecie Al-Aksa i w Silwan i Szejk Dżarrah [dzielnice w Jerozolimie]. Podkreślamy, że opcja pełnego oporu – wszelkimi środkami, głównie siłą broni – jest sposobem powstrzymania wroga i zakończenia agresji wroga. Lud palestyński kontynuuje swój dżihad.[1]

 

Oświadczenie na witrynie internetowej Hamasu
Oświadczenie na witrynie internetowej Hamasu

Ruch opublikował także nekrolog zamachowca: „I nie uważaj tych, którzy zostali zabici na drodze Allaha, za umarłych. Przeciwnie, oni są żyjący!
Oni u swojego Pana otrzymują zaopatrzenie [Koran 3:169]. Ruch Hamasu prowadzi swojego bohaterskiego, zamęczonego syna na jego ślub [w raju]. Wstąpił on [na poziom męczennika] w niedzielę rano po przeprowadzeniu wysokiej jakości operacji strzelniczej na Starym Mieście w okupowanej Jerozolimie, powodując śmierć okupacyjnego żołnierza i raniąc innych. To jest dżihad: zwycięstwo lub męczeństwo”.[2]

 

Nekrolog Hamasu dla Fadiego Abu Szchajdama
Nekrolog Hamasu dla Fadiego Abu Szchajdama

Saleh Al-’Arouri, wiceprzewodniczący biura politycznego Hamasu, powiedział, że “jest honorem i źródłem dumy dla Hamasu, że ten, który przeprowadził bohaterską operację dzisiaj w Jerozolimie, jest jednym z jego członków” i dodał: “Pragnienie naszego ludu do dżihadu odnawia się z dnia na dzień. Poświęcenie naszego życia dla Al-Aksy jest błahą sprawą dla nas i czasami musimy zrobić to w celu obrony meczetu Al-Aksa”.[3] Rzecznik Hamasu w Jerozolimie, Muhammad Hamada, powiedział w Al-AKsa TV: „Droga oporu jest prawdziwą i pewną drogą ku wyzwoleniu Palestyny… Opór jest jedyną opcją. Koszmar operacji [przeciwko wrogowi] powróci”.[4]

 

Zrzut z ekranu z wideo on "Szejk Fadi Abu Szchajdam – Walczący Nauczyciel" (źródło: youtube.com/channel/UCFFuMGTQXLitNuiU4SIe5vQ)
Zrzut z ekranu z wideo on „Szejk Fadi Abu Szchajdam – Walczący Nauczyciel” (źródło: youtube.com/channel/UCFFuMGTQXLitNuiU4SIe5vQ)

Strona Facebooka Abu Szchajdama pokazuje, że jego inspiracją był Abdullah Azzam, duchowy ojciec globalnego dżihadu

Jak wspomniano, Abu Szchajdam, który był kaznodzieją, był aktywny w mediach społecznościowych, włącznie z Facebookiem (@fadiabushkhaidem) [5] i YouTube (youtube.com/user/sheihkfadi/videos), i zamieszczał wiele swoich kazań na swoich kontach. Jego zdjęcie profilowe w 2012 r. łączy jego portret, obraz Al-Aksa i obraz uzbrojonego wojownika Hamasu z hasłem: „O, Jerozolimo, przychodzimy”.

Zdjęcie profilowe Abu Szchajdama
Zdjęcie profilowe Abu Szchajdama

W kazaniu z 2020 r., zamieszczonym na stronie Facebooka Farisa Al-Fawarisa, powiedział, że “żydowscy i chrześcijańscy mistrzowie herezji” są częścią starań w walce przeciwko prawu szariatu i szerzą niesprawiedliwość. Dodał, że oni, ich zwolennicy i inni przeciwnicy prawa szariatu są prowadzeni przez diabła i finansowani przez “brudne pieniądze” od „tych Beduinów” z ZEA.

Aby zobaczyć MEMRI TV klip z fragmentami tego kazania, kliknij poniżej.
Aby zobaczyć MEMRI TV klip z fragmentami tego kazania, kliknij poniżej.

Strona Facebooka Abu Szchajdama pokazuje, że był on inspirowany przez Abdullaha Azzama, członka palestyńskiego Bractwa Muzułmańskiego, który został zabity w Pakistanie w 1989 r. i jest znany jako duchowy ojciec globalnego dżihadu i Osamy Bin Ladena. W 2013 r. jego zdjęcie profilowe i tła pokazywały Azzama.[6]

Zdjęcie tła i zdjęcie profilowe na stronie Facebooka Abu Szchajdama w 2013 r. pokazują Abdullaha Azzama

Post z 19 sierpnia 2013 r. zawierał zdjęcie Azzama z komentarzem: “Jak [dobrze] pamiętamy twoje słowa, Abu Muhammadzie, w momentach takich jak ten.”[7]

 

Post o Abdullahu Azzamie
Post o Abdullahu Azzamie

[1] Hamas.ps, November 21, 2021.

[2] Pldf.net, November 21, 2021.

[3] Hamas.ps, November 21, 2021.

[4] Twitter.com/SerajSat, November 21, 2021.

[5] The page was closed down shortly after the attack.

[6] Facebook.com/fadiabushkhaidem, November 24, 2013.

[7] Facebook.com/fadiabushkhaidem, August 19, 2013.