Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Iran Threat Monitor Project (ITMP). Więcej informacji można otrzymać pisząc do [email protected] z „ITMP Subscription” w tytule. 

Dowódca sił powietrznych IRGC, generał Amir-Ali Hadżizadeh, spotkał się ze studentami Basidż na uniwersytecie Szarif na wystawie IRGC i film z tego spotkania nadała Emtedad Online (Iran) 15 listopada 2021 r. Generał Hadżizadeh powiedział studentom, że Iran nie musi uderzać w cele na amerykańskiej ziemi z powodu znaczącej obecności USA w regionie otaczającym Iran. Twierdząc, że większość sił amerykańskich jest obecna na Bliskim Wschodzie, generał Hadżizadeh powiedział, że irański nacisk na amerykańskie siły w regionie jest odpowiedzią na zabicie w 2020 r. dowódcy Siły Kuds IRGC, generała Kasema Solejmaniego.

Ponadto powiedział, że irańskie siły bezpieczeństwa powinny były zapobiec zabiciu irańskiego naukowca nuklearnego, Mohsena Fachrizadeha i niedawnemu cyberatakowi na nuklearną instalację w Natanz, i po części winił za niepowodzenie „prozachodni” rząd byłego irańskiego prezydenta, Rouhaniego. Generał Hadżizadeh powiedział także, że uderzenia przeciwko izraelskim statkom, pożary w Izraelu i eksplozja w izraelskiej fabryce są częścią odwetu Iranu za zabicie Fachrizadeha. Później podczas spotkania generał Hadżizadeh powiedział, że irańskie siły są obecne “od Morza Czerwonego do Morza Śródziemnego” i nie są już ograniczone granicami Iranu. Zwracając się do studentów powiedział, że ponieważ są młodzi, dożyją dnia, kiedy „syjonistyczny reżim” zostanie unicestwiony.

Aby obejrzeć klip z dowódcą sił powietrznych IRGC, generałem Amir-Alim Hadżizadehem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Iran powinien budować samoloty równie energicznie, jak buduje pociski

Student: Wydaje się, że nasza doktryna militarna skupiła się w ostatnich latach na obronie i odstraszaniu. Praktyczny przejaw tej doktryny na polu militarnym skupił się na przemyśle pocisków. Dlaczego ta doktryna przejawiła się w przemyśle pocisków i do jakiego stopnia rozwinęliśmy inne przemysły?

Generał Amir-Ali Hadżizadeh: W całym kompleksie przestrzeni powietrznej nasza odpowiedzialność jest taka, jak powiedziałeś: pociski, oczywiście UAV-y, systemy radarowe, obrona powietrzna i wszystkie projekty kosmiczne.

[…]

Budowanie samolotów wojennych jest odpowiedzialnością innych i oni powinni dostarczyć odpowiedzi w tym zakresie. Pewne rzeczy były robione, ale moim zdaniem to nie wystarczy. W dziedzinie budowania samolotów wojennych moglibyśmy być równie energiczni, jak byliśmy z pociskami. W każdym razie, ludzie, którzy byli za to odpowiedzialni, powinni dostarczyć odpowiedzi. Zgadzam się, że w tej dziedzinie pozostajemy w tyle.

Student: To nie była odpowiedzialność IRGC?

Hajizadeh: Nie, nie.

[…]

„Utrzymywanie odstraszania jest jak jazda na rowerze… musisz pedałować cały czas”  

Student: Czy zbudowanie pocisku, który może uderzyć Izrael – pocisku o zasięgu 2500 kilometrów – stanowi szczyt odstraszania przez nasze przemysły obronne i pocisków, czy też jest coś poza tym?

Hadżizadeh: Utrzymanie odstraszania jest jak jazda na rowerze. Kiedy jedziesz na rowerze, musisz pedałować cały czas, bo inaczej rower przewróci się. Dlatego odstraszanie nie znaczy, że osiągnąłeś pewien punkt, a potem możesz to oprawić, postawić w kącie i powiedzieć, że masz odstraszanie. Nie. Musisz to zachować.

[…]

Istnieje logika za tym, co zrobiliśmy w Islamskiej Republice Iranu. Nie wdaliśmy się w wyścig zbrojeń.

[…]

Niektóre kraje w regionie – nie można nazywać ich “krajami”. Zmieściłyby się w dwóch dziurach… Jednak można zobaczyć, że ich wydatki militarne przekraczają nasze.

[…]

Jest prawdą, że obecnie nie mamy wroga poza 2000 kilometrami, ale to nie znaczy, że [ten zasięg] jest powyżej naszych możliwości. W istocie mamy tę zdolność, ale nie ma potrzeby. Jak powiedziałem, używamy logiki. Może widzieliście, że w ostatnich latach wróg nie ośmiela się działać przeciwko nam. Był czas, kiedy strącili nasz Airbus na naszych wodach terytorialnych i nic nie mogliśmy w tej sprawie zrobić. Nawet nie przeprosili. Teraz jednak ich ultranowoczesny samolot szpiegowski wdarł się na kilkaset metrów lub kilka kilometrów na nasze wody terytorialne, strąciliśmy go, a oni nie byli w stanie dokonać odwetu.

[…]

„Inwestycje Ameryki w regionie są liczne; Główna siła amerykańskiej armii jest tutaj… logika dyktuje, by uderzyć w nich tutaj blisko [zamiast na amerykańskiej ziemi]”

Student: Widzimy, że USA trzymają bazy wojskowe w pobliżu Republiki Islamskiej i ich okręty wojenne i inne pojazdy są aktywne na naszych południowych wodach. Jeśli coś stanie się i USA zagrożą Iranowi tymi okrętami, czy jest coś, co możemy zrobić, by zagrozić im na amerykańskiej ziemi? Czy mamy taki potencjał?

Hadżizadeh: Widzisz, odpowiem innym pytaniem. Musimy zbadać, czy w celu przezwyciężenia Ameryki i zatrzymania jej lub w celu odwetu za możliwe amerykańskie działanie, musimy inwestować tak dużo, żeby dosięgnąć amerykańskiej ziemi. Moim skromnym zdaniem odpowiedzią jest „nie”. Dlaczego? Ponieważ inwestycje Ameryki w tym regionie są liczne. Główna siła amerykańskiej armii jest tutaj. Teraz chcą nieco obciąć tę siłę, ale główna siła Ameryki nadal jest tutaj. Jeśli możemy zaatakować ich wojska dość niewielkim kosztem, logika dyktuje, że uderzymy ich tutaj blisko. Po co mielibyśmy chcieć wybierać się o 10 tysięcy kilometrów dalej?

[…]

„Ciężki nacisk wywierany na Amerykanów jest wynikiem krwi [Solejmaniego]; powinni być pociągnięci do odpowiedzialności”

Jako kontr[posunięcie] do zabicia Hadż Kasema [Solejmaniego]… Wygnanie [Amerykanów z regionu i oczywiście prześladowanie ludzi, którzy wydali rozkaz i wykonali go, jak też inne działania, weszły na [naszą] agendę. Ten ciężki nacisk wywierany na Amerykanów jest wynikiem krwi [Solejmaniego]. Powinni być pociągnięci do odpowiedzialności.

Przecież oś oporu w całym regionie, jak również Iran – w rzeczywistości, jesteśmy częścią osi oporu – dokonujemy wysiłków, ale wszystko powinno być robione logicznie. Jeśli podejmujemy emocjonalne decyzje, nie jest jasne, czy wynik będzie dobry. Powinniśmy postępować logicznie. Czy boimy się? Nie. Widzieliście, że uderzyliśmy w bazę lotniczą Ayn Al Asad. Przedtem uderzyliśmy ich samolot [RQ-4A]. Było także wiele działań, o których nie mogę tutaj mówić.

[…]

„[Iran jest] obecny od Morza Czerwonego do Morza Śródziemnego; Mamy tę siłę, która jest rozpostarta w całym regionie”

Teraz jesteśmy obecni od Morza Czerwonego do Morza Śródziemnego. Mamy tę siłę, ktora jest rozpostarta w całym regionie. W przeszłości musieliśmy bronić się w Teheranie i wewnątrz naszych granic, ale teraz staliśmy się tak potężni i tak samowystarczalni. A co stało się z nimi? Z dnia na dzień bardziej wycofują się i są coraz bardziej narażeni. Przecież oglądamy wiadomości.

Mówicie, że rzeczy dzieją się także w Iranie – jak śmierć męczennika Fachrizadeha lub to, co wydarzyło się w Natanz. W ostatecznym rachunku jest to wymiana ciosów. Jest prawdą, że nasze bezpieczeństwo w kraju doznało uderzenia. Siły bezpieczeństwa powinny były działać poprawnie, wyśledzić i złapać te grupy w porę, ale tam była porażka. Po części sądzę, że to było, ponieważ prozachodni rząd [Rouhaniego] wierzył [Amerykanom], ufał im i odmówił zaakceptowania niektórych naszych [ostrzeżeń].

[…]

Student: Nazwał pan to “wymianą ciosów”. Ale to, co istotnie widzimy w większości wypadków, to oni sprawiają nam lanie, a my w ogóle nie reagujemy.

[…]

Hadżizadeh: Tak jak wy, słyszeliśmy o nich dostających bicie. Ich statki są atakowane i wysadzane w powietrze. Słyszymy, że czasami są pożary. Czasami słyszymy, że jakaś fabryka gdzieś eksplodowała i że dzieją się inne rzeczy gdzie indziej.

[…]

„Młodzi ludzie zobaczą dzień, kiedy [izraelski] reżim będzie unicestwiony, czy ja będę jeszcze tutaj, czy nie”

Student: Konkretnie w sprawie męczennika Fachrizadeha – Izrael niemal oficjalnie przyjął odpowiedzialność za zrobienie tego. Wszystkie media informowały, że zrobił to Izrael. To jest jasne, że Izrael uderzył…

Hadzizadeh: Słyszałem, że w Erbil, w irackim Kurdystanie i gdzie indziej Izraelczycy mieli wiele ofiar śmiertelnych. To też słyszałem.

[…]

Jak długo żyjemy, podejmujemy działania. Wszyscy to robią. Są gotowi zginąć jako męczennicy. Działają dzień i noc, Iran i nasz reżim zdecydowanie będzie nadal istniał, podczas gdy reżim syjonistyczny jest przejściowy. To jest pewne.

[…]

Bądźcie spokojni, że wy, młodzi ludzie, zobaczycie dzień, kiedy ten reżim jest unicestwiony, czy ja tu jeszcze będę, czy nie.