Podczas imprezy 9 kwietnia 2019 r. na cześć dziewiątego Dnia Technologii Nuklearnej Iranu irański prezydent, Hassan Rouhani, zezwolił na zainstalowanie kaskady dwudziestu centryfug IR-6. Mistrz ceremonii poprosił tłum, by powiewał flagami na cześć „dżihadystycznych wysiłków” nuklearnych przemysłowców i naukowców Iranu, Organizacji Energii Atomowej i innych właściwych organizacji. Rouhani wygłosił następnie przemówienie, w którym powiedział, że sankcje ekonomiczne nie mogą i nie będą mogły zablokować postępu i rozwoju narodu irańskiego i jego naukowców. Powiedział, że Iran w minionym roku wprowadził 114 nowych technologii przez Organizację Energii Atomowej. Zwracając się do wrogów Iranu powiedział: „Jeśli będziecie trwać w waszej niesprawiedliwości i nagannym postępowaniu, zobaczycie także łańcuch centryfug IR-8 w nieodległej przyszłości”. Imprezę nadawała IRINN TV (Iran).

Aby zobaczyć klip z irańskim prezydentem, Hassanem Rouhanim w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Na cześć wszystkich dżihadystycznych wysiłków nuklearnych naukowców naszego kraju… proszę was, byście wspaniale powiewali waszymi flagami”

Hassan Rouhani: Proszę rozpocząć instalacje łańcucha 20 centryfug IR-6 – z błogosławieństwem Allaha.

[…]

Mistrz ceremonii: Droga publiczności, macie flagi. Na cześć dżihadystycznych wysiłków nuklearnych przemysłowców naszego kraju, jak również starań dokonanych przez Organizację Energii Atomowej, Biuro Wiceprezydenta ds. Nauki i Technologii i innych właściwych organizacji, proszę was, byście wspaniale powiewali waszymi flagami przez pełną minutę i oklaskiwali wszystkich nuklearnych naukowców naszego kraju. Zróbcie to na ich cześć, proszę.

[…]

„Przez miniony rok wprowadziliśmy 114 nowych technologii przez Organizację Energii Atomowej Iranu… Zdobyliśmy pociski i broń, jakich nie moglibyście sobie wyobrazić”

Hassan Rouhani: Jeśli twierdzicie, że możecie zablokować nowoczesną technologię waszymi sankcjami – kłamiecie i wiecie o tym.

Dzisiaj i przez miniony rok wprowadziliśmy 114 nowych technologii przez Organizację Energii Atomowej Iranu. To jest przesłanie do świata: Nie udało wam się i nie uda się powstrzymanie postępu i rozwoju narodu irańskiego i [jego] naukowców. Jeśli wczoraj baliście się centryfug IR-1 – no cóż, proszę bardzo!

Dzisiaj wprowadzamy łańcuch 20 centryfug IR-6. Jeśli będziecie trwać w waszej niesprawiedliwości i nagannym działaniu, zobaczycie także łańcuch centryfug IR-8 w nieodległej przyszłości. Nie możecie zatrzymać postępu naukowego narodu irańskiego. Jeśli celem waszych sankcji było zmniejszenie siły militarnej Iranu, wiedzcie, że w minionym roku – jak jesteście w pełni tego świadomi – zdobyliśmy pociski i broń, jakiej nie moglibyście sobie wyobrazić.