15 stycznia 2020 r. na stronie Facebooka syryjskiej sieci Ain Al-Furat zamieszczono informację o liczbie i typach pocisków posiadanych przez wspierane przez Iran szyickie milicje w okręgu Deir Al-Zor. Sieć Ain Al-Furat, która pokrywa wschodni region Syrii z naciskiem na Deir Al-Zor, znana jest z opozycji wobec syryjskiego reżimu i wobec irańskiej obecności w Syrii. Wraz z danymi zamieszczono zdjęcia satelitarne z lokalizacją pocisków. Podkreślono, że członkowie milicji nie byli szkoleni w użyciu tych pocisków i że kilku z nich już zginęło przy próbach operowania nimi. 

Poniżej podajemy przekład raportu Ain Al-Furat: [1]

Po zestrzeleniu ukraińskiego samolotu [pasażerskiego nad Teheranem, 8 stycznia 2020 r.] irańskim pociskiem SA-15, który jest częścią arsenału irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), powinniśmy zastanawiać się nad przyszłością regionu, w świetle posiadania pocisków przez niewyszkolone [wspierane przez Iran] milicje, szczególnie w Syrii. Zatem sieć Ain Al-Furat publikuje informacje, które zdobyła, o lokalizacji i typach irańskich pocisków w [okręgu] Deir Al-Zor:

  1. Miasto Al-Bukamal – plac Al-Masrijja: Ta pozycja mieści się na handlowym rynku w mieście Al-Bukamal w regionie najbliższym [granicy] z Irakiem. Ma pięć pocisków w skrzyniach. Każda skrzynia ma 2 metry długości i 70 cm szerokości. Pociski są składowane tutaj po przybyciu na cywilnych ciężarówkach z Iraku w zeszłym miesiącu [grudzień 2019 r.]. Według informacji, która wyciekła, te pociski są typu Dhu Al-Fiqar o zasięgu około 700 km i wieloma głowicami, a milicje w regionie nie są szkolone w ich użyciu.

Plac Al-Masrijja w Al-Bukamal (Źródło: Facebook.com/euphrateseye, 15stycznia 2020

  1. Miasto Sabichan, w wiejskiej części Deir Al-Zor: w tym miejscu jest duża klinika, którą zajęły irańskie milicje i zamieniły na swoją kwaterę główną i magazyn broni wysokiej jakości. Wszyscy ludzie w tym miejscu są irańskiego lub afgańskiego obywatelstwa; ich dowódcą jest Afgańczyk o nazwisku Murtada Al-Afghani. Jest tam pięć irańskich pocisków Fajr 110 w dodatku do 25 termolokacyjnych pocisków przeciwczołgowych.
  2. W mieście Mahkan w pobliżu miasta Al-Majadeen: Ta pozycja należy do milicji Fatimijjoun i Zainabijjoun i ma dziesięć dużych, dwumetrowych pocisków. Według informacji, są to chińskiej produkcji pociski dalekiego zasięgu. A także jest tam 25 termolokacyjnych pocisków przeciwczołgowych i 20 pocisków Grad o zasięgu około 40 km. Podczas szkolenia około miesiąc temu [w grudniu 2019] pięciu członków milicji zginęło, ponieważ nie wiedzieli jak używać tej skomplikowanej broni.

Miasto Mahkan (Źródło: Facebook.com/euphrateseye, 15 stycznia 2020)

  1. Miasto Al-Majadeen: W pobliżu regionu Al-Chaidria i na polach w kierunku pustyni. To jest uważane za najważniejszą i największą pozycję: obejmuje podziemny magazyn, który powiększyły irańskie milicje. Według informacji zdobyte przez sieć Ain Al-Furat jest tam 50 termolokacyjnych pocisków, które przybyły około 10 dni temu [na początku stycznia 2020] w dużych pojazdach, które przyjechały drogą z lotniska Deir Al-Zor. Dziesięć dni temu wyładowano dużą ilość około 50 termolokacyjnych pocisków… To w dodatku do dziesięciu pocisków produkcji irańskiej typu Fajr 100 i pocisków Grad.

Miasto Al-Majadeen (Źródło: Facebook.com/euphrateseye, 15 stycznia 2020)


[1] Facebook.com/Euphrateseye, January 15, 2020.