Poniższy raport jest darmową próbką projektu MEMRI Iran Threat Monitor Project ( ITMP ). Aby uzyskać więcej informacji, napisz na  adres memri@memri.org ,   podając w temacie „ITMP Subscription” . 

Mehdi Bachtiari, który jest redaktorem działu politycznego i wojskowego agencji informacyjnej Tasnim powiązanej z IRGC, powiedział w programie z Kanału 1 (Iran) 13 listopada 2022 r., że twierdzenia, iż program kosmiczny Iranu jest tylko przykrywką dla jego działalności wojskowej, jest „śmieszne”. Powiedział, że technologie wojskowe Iranu są znacznie bardziej zaawansowane niż jego program kosmiczny i wyjaśnił, że kiedy Iran zbudował swoją pierwszą wyrzutnię satelitów, jednocześnie osiągnął zdolność do budowy międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Powiedział, że pociski Iranu mają zasięg ograniczony do 2000 kilometrów, ponieważ tak nakazuje jego doktryna wojskowa, ale jak tylko Iran zdecyduje, może zbudować międzykontynentalną rakietę balistyczną o zasięgu 8000 kilometrów, zdolną do przenoszenia głowicy ważącej kilkaset kilogramów. Ponadto powiedział, że za kilka lat Iran ukończy budowę wyrzutni satelitów Ghaem-120, która będzie w stanie umieszczać satelity na wysokości 36 tysięcy kilometrów.

Aby zobaczyć klip dziennikarza powiązanego z IRGC, Mehdiego Bachtiariego, kliknij tutaj lub poniżej:

Twierdzenie, że irański program kosmiczny jest przykrywką dla działań wojskowych, jest śmieszne

Mehdi Bachtiari: Istnieje twierdzenie, że Iran używa swojego [programu] kosmicznego jako przykrywki dla swojej [aktywności] na polu wojskowym. Słyszeliśmy to wiele razy i jest to śmieszne. Nasze pole wojskowe jest znacznie bardziej zaawansowane niż nasza działalność kosmiczna.

[…]

Możemy zbudować „pocisk międzykontynentalny o zasięgu mniej więcej 8000 kilometrów, z głowicą bojową ważącą kilkaset kilogramów”

Wielu ludzi zadaje następujące pytanie: „W świetle wojny psychologicznej nieustannie prowadzonej przez wroga przeciwko naszemu programowi kosmicznemu, który oni łączą z polem wojskowym, czy ten pocisk [wyrzutnia satelitarna] może zamienić się w pocisk międzykontynentalny? czy w ogóle nie jesteśmy w stanie zbudować [pocisk] międzykontynentalny? 

Chciałbym omówić to w największym skrócie. W chwili, gdy zbudowaliśmy pierwszą wyrzutnię satelitów, uzyskaliśmy możliwość zbudowania międzykontynentalnego [pocisku rakietowego]. Nikt nas nie zmuszał i nie może zmusić nas do ograniczenia się do zasięgu 2000 kilometrów To jest doktryna [wojskowa] i cel określony przez wyższych urzędników Iranu – na razie zasięg 2000 kilometrów.

Jednakże w każdej chwili, kiedy sobie tego życzą, mogą zbudować rakietę międzykontynentalną o zasięgu mniej więcej 8 tysięcy kilometrów, z głowicą ważącą kilkaset kilogramów. 

[…]

Mamy teraz wyrzutnię satelitów Ghaem-100. Inszallah, w ciągu kilku lat będziemy mieli wyrzutnię Ghaem-120. To jest wyrzutnia, którą przewidział męczennik Tehrani-Moghaddam, i inszallah, wyniesie nas na orbitę 36 000 kilometrów nad ziemią.