Napięcia między Arabią Saudyjską a Iranem poważnie się pogłębiły po dwóch ostatnich wydarzeniach: przejęciu stolicy Jemenu, Sany, oraz obszarów o znaczeniu strategicznym na brzegach Morza Czerwonego przez rebeliantów Houthi 21 września 2014 r., a także przez obawy Arabii Saudyjskiej dotyczące dużych ustępstw grupy P5+1 wobec Iranu, które doprowadzą do podpisania trwałego porozumienia nuklearnego.

Ale tym razem napięcia pomiędzy krajami wzrosły do tego stopnia, że doszło do wzajemnego obwiniania się na arenie politycznej i dyplomatycznej. A zatem na przykład niektórzy interpretowali wyrok śmierci ogłoszony przez saudyjski sąd dla szyickiego opozycjonisty Nimbra Baqr al-Nimra jako antyirańskie posunięcie. To samo tyczy się dramatycznego spadku światowych cen ropy, co przez Iran i wielu analityków w świecie arabskim jest interpretowane jako mające zaszkodzić irańskiej gospodarce. [1] Jednym z wyrazów tej eskalacji napięcia jest światowy rozgłos nadawany przez media saudyjskie, a szczególnie główny [official] dziennik „Al-Watan”, sprawie prześladowanych mniejszości etnicznych w Iranie, zwłaszcza sunnickim Beludżom, Kurdom i mniejszości Ahwazi. Ten rozgłos obejmuje wiele reportaży, artykułów i wywiadów dotyczących tych mniejszości, podkreślając „ucisk” i „nieludzkie czyny” popełniane przez reżim irański.

I tak „Al-Watan” umieścił na przykład artykuł dotyczący rasistowskiej i dyskryminującej polityki Iranu w stosunku do sunnitów, która, jak napisano„prowadzi sunnickich uczniów na szubienice” i skontrastował ją z polityką Arabii Saudyjskiej i krajów Zatoki Perskiej, które inwestują w edukację młodych ludzi bez względu na ich przynależność etniczną i „przyznają stypendia studentom szyickim”. [2] Artykuł w dziale opinii w oficjalnym dzienniku saudyjskim, „Al-Jazirah”, zawierał także porównanie traktowania mniejszości szyickich w Arabii Saudyjskiej i mniejszości sunnickich w Iranie. Autor twierdzi, że Iran uprawia politykę ucisku i prześladowania sunnickich Arabów Ahwazi, co przejawia się poprzez próby pozbawienia ich arabskiej tożsamości, zniesienia wiary sunnickiej, ucisku kulturalnego poprzez zakaz mówienia po arabsku i uczenia się tego języka oraz kradzież zasobów naturalnych w ich regionie. [3] W innym artykule, w saudyjskim dzienniku „Al-Riyadh”, napisano, że irańscy sunnici „poza zakazem praktyk religijnych i budowania meczetów doznają marginalizacji, kontroli bezpieczeństwa, prześladowań, aresztowań i tortur”. [4] „Makkah”, oficjalny dziennik saudyjski opublikował 29 listopada podobny artykuł, w którym potępia się „rasistowską politykę” Iranu wobec mniejszości żyjących na jego terytorium, która przejawia się poprzez aresztowania, tortury i egzekucje. [5] .

Poza reportażami i artykułami, media saudyjskie dostarczyły platformy dla rzeczników irańskich mniejszości narodowych, którzy obszernie wypowiadali się na temat okrutnego ucisku, jakiemu są poddawani, włącznie z odbieraniem im praw, prześladowaniami i egzekucjami. W październiku 2014 r. oficjalny dziennik saudyjski „Al-Watan”przeprowadził serię wywiadów z tymi rzecznikami. […] Skarżyli się na „odmawianie praw mniejszościom w Iranie”, na „rasistowskie traktowanie” a nawet „egzekucje”, „zbrodnie przeciwko ludzkości”, „czystki etniczne” i „masową zagładę” w nich wymierzone.

Co więcej, saudyjskie media postawiły w centrum uwagi również rzeczników grup uzbrojonej opozycji walczących z Iranem, przez co wydają się przyzwalać na anty-irańskie działania militarne i je wspierać. 25 października 2014 strona internetowa saudyjskiego kanału TV Al-Arabiya opublikowała wywiad z przywódcą uzbrojonej grupy Beludżów Jaish Al-Adl (Armia Sprawiedliwości), Salahem Al-Din Farooqim, który powiedział, że jego organizacja „nadal będzie prowadzić zbrojne akcje [przeciwko Iranowi], tak długo, jak Beludżowie i [irańscy] sunnici będą poddawani uciskowi, dyskryminacji i marginalizacji z rąk władz Iranu”. [10]

[…]



Z wywiadu dla Al-Arabiya z przywódcą Jaish Al-’Adl

Wydaje się, że duży rozgłos nadawany przez saudyjskie media mniejszościom etnicznym w Iranie, a szczególnie wywiad dla Al-Watan, w którym Farooqi bierze na siebie odpowiedzialność za zestrzelenie irańskiego odrzutowca, oburzył władze Iranu. W „Al-Watan”wyraźnie dano do zrozumienia, że ten rozgłos dany prześladowanym mniejszościom etnicznym w Iranie rozwściecza tamtejszy rząd. Według tej gazety, wywiad z Farooqim „ośmieszył rząd przed irańską publicznością” a „w odpowiedzi, IRGC [Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej] wydała pełen wściekłości komunikat, grożąc saudyjskim mediom [i żądając] by przestały zwracać uwagę na kwestię mniejszości”. [12] I odwrotnie – wydaje się, że irańskie mniejszości etniczne cieszą się z otrzymania platformy, z której mogą wypowiadać się. „Al-Watan” doniósł, że jego wydawca otrzymał podziękowania od HAZM, za nadany im rozgłos i za to, że dziennik „wstawił się za uciskanymi i słabymi [ludźmi] z Iranu”. [13]



List organizacji Ahwazi do redaktora „Al-Watan” („Al-Watan”, Arabia Saudyjska, 30 października 2014 r.)

Należy wspomnieć, że saudyjskie media zawsze publikowały zarzuty o mieszaniu się Iranu w wewnętrzne sprawy Arabii Saudyjskiej i o irańskich próbach podburzenia saudyjskich szyitów przeciwko lokalnym władzom, jak również opublikowały wiele artykułów, gdzie nawoływano do odpowiedzenia Iranowi w podobny sposób, wspierając tamtejsze mniejszości etniczne. [14] Ten ostatni trend w saudyjskich mediach wydaje się wdrażać to stanowisko.

19 października 2014 r., w ramach wspomnianej powyżej serii wywiadów z rzecznikami mniejszości etnicznych Iranu, “Al-Watan” opublikował wywiad z przywódcą HAZM Habibem Dżaberem. HAZM jest organizacją parasolową kilku popularnych awhazkich ruchów wyzwolenia, która działa otwarcie w Egipcie od 15 stycznia 2010 r. W wywiadzie Dżaber powiedział, że Iran już zrealizował większość swojego ekspansjonistycznego planu, który obejmuje ingerencję w sprawy wewnętrzne państw arabskich i państw Zatoki, przez podżeganie mniejszości szyickiej w tych krajach przeciwko władzom sunnickim i przez umieszczanie na kluczowych pozycjach ludzi lojalnych wobec Iranu. Dżaber usprawiedliwiał także wyrok śmierci wydany na starszego duchownego szyickiego i opozycjonistę Nimra Barkra Al-Nimra, argumentując, że Iran dokonuje egzekucji Arabów bez sądu i za znacznie mniej poważne oskarżenia niż te, które wysunięto przeciwko Al-Nimrowi.

Dżaber wezwał także państwa Zatoki, by popierały mniejszości w Iranie, w tym Arabów z Ahwaz, których reżim szyickie ostro prześladuje. Dodał, że poparcie dla tych mniejszości dałoby Iranowi posmakować własnego lekarstwa przez rozpalenie konfliktu wewnątrz jego granic, tak jak Iran rozpala konflikty w innych krajach [15].

[Tutaj www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8335.htm można przeczytać tłumaczenie artykułu z „Al-Watan” na język angielski]

Przypisy (nie spolszczone):


[1] Al-Nimr was sentenced to death on October 15, 2014, after the court convicted him of several charges, including incitement to topple the regimes in Saudi Arabia and Bahrain; attempting to convince wanted persons to rebel against the Saudi regime; calling for the Shi’ite city of Al-Awamiyah in the Al-Qatif province to secede from Saudi Arabia; fundraising to purchase Molotov cocktails; and speaking of the illegitimacy of the Saudi government and calling to topple it and replace it with the Rule of the Jurisprudent. Al-Nimr affirmed the charges against him but has decided to appeal the verdict within a month. Al-Hayat (London), October 16, 2014.

[2] Al-Watan (Saudi Arabia), October 19, 2014.

[3] Al-Jazirah (Saudi Arabia), October 25, 2014.

[4] Al-Riyadh (Saudi Arabia), October 21, 2014.

[5] Makkah (Saudi Arabia), November 29, 2014.

[6] Al-Watan (Saudi Arabia), October 19, 2014.

[7] Al-Watan (Saudi Arabia), October 26, 2014.

[8] Al-Watan (Saudi Arabia), October 31, 2014. Al-Watan also published an interview with prominent Ahwaz activist 'Abd Al-Hamid bin Suhail Al-Nasri Al-Tamimi – a former Shi’ite who became a Sunni – who relayed how Iranian authorities persecuted him and told of Sunni suffering in Iran. He called on Arab countries to assist the non-Persian ethnicities that are being oppressed by the Iranian regime. Al-Watan (Saudi Arabia), November 14, 2014.

[9] Al-Watan (Saudi Arabia), October 20, 2014.

[10] Aralabiya.net, October 25, 2014. The channel also reported on November 14, 2014 that Sheikh 'Abd Al-Hamid Isma’il Zahi, the Sunni Imam in the Baluchi capital of Zahedan, called to end national and religious minority discrimination in Iran’s state media.

[11] Al-Watan (Saudi Arabia), October 27, 2014.

[12] Al-Watan (Saudi Arabia), October 30, 2014.

[13] Al-Watan (Saudi Arabia), October 30, 2014.

[14] See MEMRI Special Dispatch No. 5776, ’Al-Hayat’ Deputy Editor: Gulf States Should Help Al-Ahwaz Secede From Iran, June 19, 2014; and MEMRI Special Dispatch No. 4735, Article In London-Based Saudi Daily Al-Sharq Al-Awsat: Confront Iran On Its Home Turf, May 17, 2012. [15] Al-Watan (Saudi Arabia), October 19, 2014.