24 stycznia 2020 r., dzień po Piątym Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, gdzie obchodzono 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz i gdzie obecni byli przywódcy z całego świata, marokański pisarz, Kamal Ait bin Dżuba zamieścił artykuł w liberalnej witrynie, ahewar.org,[1] w którym napisał, że Holocaust jest bezdyskusyjnym faktem i nieopisanym koszmarem. Napisał, że upamiętnianie Holocaustu jest słuszne i zasadne, szczególnie w świetle gróźb Iranu, że zlikwiduje Izrael, i wezwał do dalszego upamiętniania go, aby tragedie tego typu nigdy się nie powtarzały. Wyraził żal, że wiele islamskich krajów nadal uczy dzieci nienawiści do Żydów.

Poniżej podajemy przekład fragmentów tego artykułu: 

Światowi przywódcy na upamiętniającej ceremonii w Jad Waszem (źródło: thenewkhalij.news, 23 stycznia 2020)

Nie mam zamiaru omawiania w tym [artykule] kto ma dzisiaj prawo żyć w żydowskiej ziemi w Izraelu, ponieważ to nie jest miejsce do tego… Ale jako ludzie, nie możemy godzić się na eksterminację jakiegokolwiek narodu na świecie, czy będą to Ormianie, Palestyńczycy, czy muzułmanie Rohinga, czy ktokolwiek inny. Kiedy Żydzi oskarżają dyktatora Hitlera o eksterminację milionów Żydów w komorach gazowych w Niemczech [sic] jako część tego, co on nazywał „ostatecznym rozwiązaniem, świat wie, że nie kierują oskarżenia przeciwko osobie, która wniosła radość w serca ludzi… ale przeciwko osobie, która dowodziła olbrzymimi, destrukcyjnymi, militarnymi i wywiadowczymi siłami… i która atakowała innych. I jak mogą [nie oskarżać go], skoro napisał w swojej książce, że kapitalizm i komunizm zostały wynalezione przez Żydów i wyrażał wobec nich otwartą wrogość [?]…

Prawdą jest, że kiedy sam studiowałem kwestię żydowskiego Holocaustu… odkryłem, że jest to bezdyskusyjny fakt… Była to straszliwa tragedia która spadła na Żydów w Europie w [epoce] nazistowskich Niemiec, [tragedia], której ohydnej natury nie można sobie wyobrazić, poza tymi, którzy byli bezpośrednio z nią związani, będąc Żydami lub potomkami ocalałych [z Holocaustu], którzy przekazują z pokolenia na pokolenie historie z tej smutnej i tragicznej sprawy.

23 stycznia 2020 r. w Jerozolimie odbyła się ceremonia upamiętniająca 75. rocznicę wyzwolenia obozu śmierci Auschwitz-Birkenau w Niemczech [sic], gdzie eksterminowano wielu Żydów. Rocznica tego wydarzenia staje się [szczególnie] zasadna i wiele znacząca w świetle istnienia państwa takiego jak Iran, które nigdy nie przestaje grozić, że wymaże Izrael z mapy… przy pomocy swoich popleczników, którzy przy każdej okazji skandują hasła takie jak „śmierć Izraelowi, przekleństwo na Izrael”.

Ponadto, nienawiść do Żydów nadal jest nauczana w wielu szkołach na świecie, [włącznie] z tak zwanymi państwami islamskimi, z których kilka może nawet mieć stosunki dyplomatyczne i umowy pokojowe z państwem Izrael. Ci ludzi [Żydzi] są opisani [w ich programach szkolnych] jako diabły, gwałciciele porozumień itd.

Jest paradoksem, że to, co  nazywa się antysemityzmem… oskarżenie czynione wobec tych, którzy zaprzeczają żydowskiemu Holocaustowi lub nie zgadzają się z Żydami w tej sprawie na Zachodzie, w Europie lub w USA, jest całkowicie rutynowe w krajach muzułmańskich, gdzie nienawiść do Żydów, nauczana przez główne ‘święte’ teksty, jest kwestią konsensusu.

Obchody rocznic  związanych z eksterminacja Żydów, żeby ta tragedia nie powtórzyła się, jest wielkim i słusznym czynem, który pomógł Żydom przeżyć i rozprzestrzenić się po świecie i to jest ich prawo…”[2]


[1] Ahewar is a liberal left-wing website founded in 2001 by Iraqi media figure Rezkar ‚Akrawi.

[2] Ahewar.org, January 23, 2020.