Poniżej podajemy fragmenty program telewizyjnego z libańskim reżyserem klipów wideo Jahją Saadehem, nadanego przez MTV 17 grudnia 2010 r. Wkrótce po udzieleniu tego wywiadu Saadeh został śmiertelnie porażony prądem podczas reżyserowania filmu wideo w Turcji.

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/2758.htm .

11 września jest “częścią widowiska – a widowisko musi się toczyć”

Dziennikarz: Popiera pan ataki z 11 września. Jak ktokolwiek może popierać zabicie ponad 3 tysięcy ludzi?

Jahja Saadeh: Rozmiary widowiska incydentu z 11 września – człowiek musi odczuwać pokorę przed zdarzeniem o tych rozmiarach.

Dziennikarz: Popiera pan tę metodę? Rozumiem, że popiera pan ideę i przekazane przesłanie, ale czy popiera pan także metodę?

Jahja Saadeh: Wszystkie te rzeczy są powiązane. Wydarzenie szło na żywo, w każdym medium na całym świecie.

Dziennikarz: A więc, to jest widowisko?

Jahja Saadeh: Tak to jest część widowiska, a widowisko musi się toczyć.

Dziennikarz: Widowisko musi się toczyć?

Jahja Saadeh: Tak właśnie. Ale każde widowisko ma pewien wniosek. A wnioskiem z 11 września jest, dlaczego świat…

Dziennikarz: Zmieńmy oświetlenie na żółte.

Dziennikarz naciska guzik, zmieniając kolor oświetlenia studia.

Co w 11 września dało panu taki optymizm?

11 września „przyciągnął uwagę społeczeństw amerykańskiego i europejskiego – obcych społeczeństw – do przyczyn, dla których świat krzyczy tak agresywnie”

Jahja Saadeh: Przyciągnął uwagę społeczeństw amerykańskiego i europejskiego – obcych społeczeństw – do przyczyn, dla których świat krzyczy tak agresywnie. Co zrobiliśmy im, by mieli potrzebę przeprowadzenia czegoś tak wielkiego, co zaszkodziło nam do takiego stopnia – ponieważ jeśli my nie zrobiliśmy im niczego, nie musieliby tego robić. To pytanie powstało i powinno było [powstać].

Dziennikarz: Czy mówiłby pan to samo, gdyby ktoś panu bliski zginął w jednym z tych samolotów lub budynków?

Jahja Saadeh: Niestety, wiele rzeczy w życiu uczy, że jest to przetrwanie najlepszych. Oczywiście związek lub komunikacja fizyczna, jaką ma się z przyjaciółmi i krewnymi, czyni to bardzo trudnym dla człowieka jako jednostki.

„Widzisz rozwój incydentu, widzisz jego rezultaty i co on wygenerował i uczysz się go doceniać”

Dziennikarz: Gdyby był pan w samolocie, czy myślałby pan to samo? Hipotetycznie, czy myślałby pan: popieram tę sprawę, więc dla mnie, w porządku?

Jahja Saadeh: Nie myślałbym tego dokładnie w czasie tych sekund. Nie doszedłem do tego wniosku w momencie, kiedy zobaczyłem upadek Wież Bliźniaczych. Kiedy zobaczyłem, jak padają, chwyciłem się za głowę i powiedziałem: co się dzieje? Ale kiedy widzisz rozwój incydentu, widzisz jego rezultaty i co on wygenerował, uczysz się go doceniać. […]