W bezprecedensowym ataku na Autonomię Palestyńską katarski kanał Al-Dżazira opublikował dokumenty rzekomo ujawniające ustępstwa Autonomii Palestyńskiej w sprawie ostatecznej ugody z Izraelem; kolaborację między Izraelem a Autonomią Palestyńską w zabójstwach agentów Fatahu i Hamasu; oraz uprzednią wiedzę prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa o izraelskim uderzeniu na Gazę w 2008 r.

W odpowiedzi rzecznicy Autonomii Palestyńskiej oskarżyli emira Kataru o to, że stoi za publikacją tych dokumentów, wzywając go, by okazał tę samą “przejrzystość” w ujawnianiu spraw własnego kraju i by pokazał rolę amerykańskiej bazy wojskowej w Katarze w szpiegowaniu innych państw arabskich.

Poniżej podajemy próbkę reakcji palestyńskich:

Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej: Oskarżenia zostały rzucone na rozkaz emira Kataru, który podejmuje decyzje za Al-Dżazirę

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas powiedział, że Al-Dżazira „umyślnie zmieszała propozycje izraelskie i stanowisko palestyńskie”, co nazwał „haniebnym aktem”. Dodał, że Palestyńczycy nie ukrywają tajemnic i że wszystkie kraje arabskie wiedzą o tym, ponieważ Palestyńczycy informują ich na bieżąco o negocjacjach z Izraelem. Minister Informacji Autonomii Palestyńskiej oskarżył Al-Dżazirę o naśladowanie WikiLeaks, wzywając ją, by unikała używania metod „żółtego dziennikarstwa” [1] .

Na konferencji prasowej pokazanej w całości przez Al-Dżazirę, członek Komitetu Wykonawczego PLO Jasser Abd Rabbo nazwał kampanię tego kanału telewizyjnego „atakiem politycznym na Autonomię Palestyńską i na PLO, nakazanym przez najwyższe szczeble [reżimu] katarskiego”. Rozprawiając się ostro z emirem Kataru, dodał: „Dziękujemy emirowi Kataru za autoryzowanie tego ataku przypuszczonego wczoraj przez Al-Dżazirę, ponieważ jest nie do pomyślenia, by [dyrektor naczelny Al-Dżaziry] Waddah Chanfar był za to odpowiedzialny”.

Abd Rabbo powiedział, że ma nadzieję, iż emir będzie “kontynuował promowanie całkowitej przejrzystości [medialnej], między innymi przez [pozwolenie na informację] o bazie [wojskowej] USA w Katarze i o jej roli w szpiegowaniu sąsiednich krajów i Arabów, jak również [informacji] o stosunkach Kataru z Izraelem i Iranem oraz o pomocy udzielanej przez Katar siłom sekciarskim i innym starającym się podzielić swoje kraje i podważyć ducha narodowego”. Potępiając Al-Dżazirę za brak profesjonalizmu, powiedział on, że ataki na Autonomię Palestyńską i PLO służyły agendzie decydentów katarskich i oskarżył ich o robienie farsy medialnej przez zatrudnianie badaczy z góry pouczonych – wszystko to bez ujawniania intencji lub komunikowania się z Autonomią Palestyńską, naruszając etykę dziennikarską. Oskarżył także ten kanał o fałszowanie dokumentów, zmianę lub przeredagowanie tekstów i przedstawianie wypaczonego obrazu negocjacji Autonomii Palestyńskiej z Izraelem, wzywając do utworzenia niezależnego komitetu dochodzeniowego do oceny autentyczności tych dokumentów.

Abd Rabbo obiecał, że Autonomia Palestyńska nie podejmie żadnych kroków przeciwko biurom Al-Dżaziry i jej reporterom na swoim terytorium, ponieważ nie są oni odpowiedzialni za politykę kanału: „Nie przekroczymy granic prawa w stosunkach z mediami… Wzywamy [reporterów] by byli bardziej obiektywni i nie służyli jako tuba polityczna” [2] .

Dokumenty są sfałszowane, nieścisłe

Główny Negocjator palestyński Saeb Erekat powiedział, że dokumenty są “sfabrykowane, sfałszowane i wyjęte z kontekstu” i zakwestionował moment ujawnienia ich, mówiąc: „Dlaczego Al-Dżazira [postanowiła] opublikować te dokumenty, kiedy konfrontujemy USA i Izrael w Radzie Bezpieczeństwa i konfrontujemy prawicowy rząd Netanjahu?… Kto jest zainteresowany w tym fałszerstwie, które nadaje Al-Dżazira?” [3] Erekat zauważył, że Autonomia Palestyńska jest gotowa opublikować swoje archiwa w sprawie negocjacji z Izraelem, żeby wyjaśnić swoje stanowisko Palestyńczykom i Arabom [4] .

Na konferencji zwołanej dzisiaj w Ramallah, Ahmad Kurei, przewodniczący Wydziału Jerozolimy Fatahu, zakwestionował autentyczność dokumentów Al-Dżaziry, mówiąc, że nie odzwierciedlają one stanowiska Palestyńczyków. Powiedział, że wszystkie negocjacje prowadzone przez Autonomię Palestyńską od czasu podpisania Porozumień z Oslo były jawne, ponieważ nikt nie zakazał negocjatorom dyskutowania tych rozmów w mediach; dlatego nic nie usprawiedliwia aktu „fałszerstwa” Al-Dżaziry. Kurei zastanawiał się nad motywami Al-Dżaziry, nazywając to ujawnienie „zmasowaną kampanią przeciwko Autonomii Palestyńskiej, jej przywództwu i PLO, [rozpoczętą] w bardzo problematycznej chwili, kiedy Izrael prowadzi nikczemny atak na [prezydenta Autonomii Palestyńskiej] Abu Mazena” [5] .

Relacja Al-Dżaziry zaszkodzi Palestyńczykom i pomoże Izraelowi i USA

Nasser Al-Lahham, redaktor naczelny niezależnej palestyńskiej agencji informacyjnej Maan, nazwał przeciek Al-Dżaziry „kampanią medialną na dużą skalę, jedną z największych [w swoim rodzaju] w ostatnim dziesięcioleciu, [rozpoczętą] w ślad za WikiLeaks. [Al-Dżazira] ma wszelkie prawo szukania rozgłosu, ujawniania [faktów] i promowania przejrzystości – podkreślił. – Jednak, czy nam się to podoba, czy nie, Izrael i USA będą pierwszymi, którzy skorzystają z tej kampanii, jakiekolwiek były jej motywy. Niechaj Allah błogosławi Al-Dżazirę za codzienne masakrowanie nas pod pretekstem [promowania] przejrzystości i różnorodności opinii”.

Al-Lahham kontynuował: “Niemal wszyscy widzowie Al-Dżaziry uważają, że większość Palestyńczyków to słudzy i niewolnicy okupanta… jak gdyby Palestyńczycy nigdy nie odmawiali ustępstw lub powrotu do stołu negocjacyjnego, nigdy nie powstawali [przeciwko okupacji], nie stali niezłomnie przez 60 lat i nie poświęcili swoich najlepszych bohaterów męczeństwu i uwięzieniu. W [programie Al-Dżaziry] ‘Przeciwny kierunek’ we wtorek, gospodarz Fajsal Al-Kassem będzie mówił o koordynacji bezpieczeństwa [między Izraelem i Autonomią Palestyńską] i nazwie wszystkich naszych przywódców bezwartościowymi…

My, mieszkańcy okupowanej [Palestyny], pytamy Al-Dżazirę: czego chcecie od nas? Czy chcecie, byśmy popełnili samobójstwo? Lub palili się na ulicach tak, aby rabini mogli dostać ładny kawałek Palestyny? A może przekażemy wam Palestynę, żebyście mogli ją wyzwolić, podczas gdy my spędzimy kilka lat dochodząc do siebie w Katarze, aż wy zakończycie zadanie?” [6]

Hamas wykorzystał ten przeciek, żeby oskarżyć Autonomię Palestyńską o czynienie ustępstw i kolaborację z Izraelem. Rzecznik tego ruchu, Sami Abu Zuhri, powiedział: „Według tych dokumentów Autonomia Palestyńska spiskowała z okupantem i była zamieszana w próby zlikwidowania sprawy palestyńskiej” [7] .


[1] WAFA (Autonomia Palestyńska), 24 stycznia 2011.

[2] Maannews.net, Al-Jazeera TV, 24 stycznia 2011.

[3] “Al-Quds” (Jerozolima), 24 stycznia 2011.

[4] Maannews.net, 24 stycznia 2011.

[5] WAFA (Autonomia Palestyńska), 24 stycznia 2011.

[6] Maannews.net, 24 stycznia 2011.

[7] Paltimes.net, 24 stycznia 2011.