Artykuł z 9 lutego 2018 r. na popierającej Hezbollah witrynie internetowej Dahiya zawiera twierdzenie, że syryjski prezydent Baszar Al-Assad odrzucił ostatnio żądanie Izraela, przekazane przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, by usunąć około 70 tysięcy irańskich pocisków rakietowych dalekiego zasięgu, które Hezbollah ma rozlokowane w całej Syrii i które są wycelowane w Izrael. W artykule znajduje się następnie twierdzenie, że Syria i Hezbollah poprowadzą „wspólną kampanię pocisków” przeciwko Izraelowi i że irańscy eksperci są gotowi do wystrzelenia pocisków na Izrael z każdej części Libanu i Syrii.  Według artykułu Assad poinstruował armię, by pomogła Hezbollahowi budować i kamuflować silosy rakietowe w całym kraju; ponadto toczy się intensywna działalność sprowadzania więcej irańskich pocisków do Syrii poprzez Irak, a więc w ciągu roku Hezbollah będzie miał 500 tysięcy pocisków w Syrii w dodatku do tych, które już są rozlokowane w Libanie.

Artykuł opublikowano po doniesieniach o izraelskich nalotach na Syrię 7 lutego i tuż przed incydentem, w którym Izrael zbombardował irańskie instalacje militarne w Syrii po wtargnięciu irańskiego drona na terytorium Izraela.

Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu[1]:

Zdjęcie: addiyar.com

[Podczas] wizyty premiera izraelskiego wrogiego tworu, Benjamina Netanjahu, w Moskwie oficjalnie poprosił on Moskwę o interweniowanie u przywództwa Syrii w celu usunięcia około 70 tysięcy pocisków, jakie Hezbollah umieścił na ziemi syryjskiej za zgodą  syryjskiego dowództwa wojskowego, a w szczególności syryjskiego prezydenta, Baszara Al-Assada…

[Te pociski] są przeznaczone do wystrzelenia na okupowaną Palestynę z syryjskiego terytorium. Znacząco komplikują [działalność] sił powietrznych izraelskiego wroga, [ponieważ] będzie musiał bombardować pociski i bazy Hezbollahu w Libanie w dodatku do baz położonych w całej Syrii, w których jest [te] 70 tysięcy irańskich pocisków rakietowych dalekiego zasięgu wycelowanych w izraelskiego wroga.

Rosyjski prezydent, Władimir Putin, przekazał żądanie izraelskiego wroga syryjskiemu prezydentowi, Baszarowi Al-Assadowi, a ten oznajmił, że Syryjczycy odmawiają usunięcia pocisków Hezbollahu mimo izraelskich ostrzeżeń [że jeśli nie zostaną usunięte, Izrael] zniszczy Damaszek i zbombarduje syryjską armię na strzępy. Assad [także] oznajmił, że tym razem armia syryjska i Hezbollah przeprowadzą wspólną kampanię pociskową przeciwko 1600…

Wróg jest teraz otoczony wzdłuż liczącej 450 kilometrów granicy przez pociski Hezbollahu i irańskich ekspertów [którzy są gotowi] do wystrzelenia tych pocisków na okupowaną Palestynę z każdej części Libanu, a szczególnie z każdej części Syrii. Hezbollah chce rozszerzyć swój arsenał pocisków w Syrii, żeby, jeśli wojna będzie trwała długi czas, mieć duże rezerwy irańskich pocisków dalekiego zasięgu. Dlatego trwa intensywna działalność wzdłuż trasy Iran-Irak-Syria, by transportować irańskie pociski [do Syrii]. Iran ma ponad dwa miliony pocisków dalekiego zasięgu i działa, by dostarczyć Hezbollahowi arsenału pocisków dalekiego zasięgu do rozlokowania w całej Syrii. Pociski mają zasięg 1100 km i mogą sięgnąć okupowanej Palestyny z każdego punktu w Syrii. Jeśli wróg izraelski pozostanie bezczynny i nie rozpocznie wojny przez rok, Hezbollah rozlokuje pół miliona pocisków na syryjskiej ziemi w dodatku do [swoich pocisków w] Libanie, ale szczególnie w Syrii, żeby samolotom Izraela było trudno celować w tamtejsze bazy Hezbollahu.

Syryjski prezydent, dr Baszar Al-Assad, pozwolił armii syryjskiej dostarczyć wszelkiej niezbędnej pomocy Hezbollahowi, który w tajemnicy kopie podziemne silosy rakietowe, w których zainstaluje pociski i automatyczne wyrzutnie rakietowe. Silosy będą wyposażone w duże drzwi, które podnoszą się na wysokość trzech metrów, żeby pozwolić na wystrzelenie pocisku, a potem natychmiast zamkną się i będą leżeć płasko z ziemią, żeby izraelskie samoloty nie odkryły [silosów].

Wydaje się, że Izrael czuł się autentycznie zagrożony przez rosnący arsenał Hezbollahu w Syrii, szczególnie dlatego, że Syria jest bardzo duża i dlatego przekazał wyraźne ostrzeżenie, że pocisku Hezbollahu muszą zostać usunięte i że musi się przeszkodzić transferowi jakichkolwiek dalszych pocisków z Iranu do Hezbollahu – inaczej rozpocznie wojnę przeciwko Hezbollahowi zarówno w Libanie, jak w Syrii.


[1] Da7ye.com, 9 lutego 2018.