20 stycznia 2021 r. w artykule zatytułowanym Opór poprzez obronę ludzi libańska dziennikarka, Michelle Tueini, zastępczyni redaktora naczelnego gazety “Al-Nahar”, napisała, że libański ruch oporu, tj. Hezbollah, nie walczy w rzeczywistości za Liban, ale niszczy go bardziej niż jakikolwiek wróg. Tueini, która jest córką znanego dzienniarza Gebrana Tueiniego, zagorzałego przeciwnika Hezbollahu i obecności Syrii w Libanie, który został zamordowany w 2005 roku 2005[1],napisała dalej, że Libańczycy głodują i własne władze uważają ich życie za nic nie warte. W tej sytuacji, powiedziała, nikt nie może prowadzić skutecznego oporu wobec Izraela.    

Tueini napisała, że “upadający, zdewastowany i zbankrutowany kraj” Libanu nie postawił ani jednego funkcjonariusza przed sądem za śmiertelną eksplozję w Bejrucie w zeszłym roku[2] i nawet nie zaczął szczepić swoich obywateli przeciwko Cobid. Przeciwstawiła temu “wrogi kraj Izraela”, który, ceniąc życie swoich obywateli, już zaszczepił jedną czwartą swojej populacji i jest skłonny uwolnić dziesiątki więźniów za ciało jednego ze swoich żołnierzy.

Zakończyła mówiąc, że prawdziwy opór oznacza prowadzenie “ideologicznej, kulturowej i naukowej” kampanii, by zbudować dobrze zarządzane i zamożne państwo, które dba o swoich obywateli i chroni ich.

Michelle Tueini (zdjęcie: Youtube.com, 26 marca 2018)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty artykułu Tueini’s:[3]

Jest godnym zauważenia faktem, że wrogie państwo Izrael przewodzi na świecie w odsetku [swojej populacji], która została zaszczepiona przeciwko Covid. Odzwierciedla to wartość, jaką ten kraj przypisuje życiu swoich ludzi. Kraje na świecie przypisują wartość ludzkiemu życiu i uważają ochronę ludzkiego życia za fundamentalną zasadę, podczas gdy w Libanie widzimy straszliwe zaniedbania w każdej dziedzinie. Czy ktokolwiek może zrozumieć, dlaczego Libańczycy jadą do Dubaju żeby się zaszczepić? Dlaczego [Liban] nie zaczął szczepić [swoich obywateli] dawno temu? Jesteśmy małym krajem z nie więcej jak 6 milionami ludzi, więc zaszczepienie 70% populacji, a [więc] chronienie Libańczyków jest łatwym zadaniem.

Sprawa wybuchu w Bejrucie i azotanu amonu, który był zmagazynowany w środku stolicy, prowadząc do zniszczenia miasta i śmierci oraz ran wielu, nie pociągnęła za sobą ani jednego procesu lub uwięzienia żadnego funkcjonariusza państwowego, bowiem życie ludzkie w Libanie nie jest warte nic w oczach reżimu, który zniszczył [Liban] i zamienił go w upadły, zdewastowany i zbankrutowany kraj.

W tej sytuacji niektórzy nadal są przekonani, że jest możliwa walka z Izraelem, który jest skłonny wymienić dziesiątki więźniów za ciało jednego ze swoich żołnierzy. Nie mówimy niczego nowego, kiedy zauważamy, że państwo, którego obywatele nie czują się cenieni [i nie czują], że odgrywają użyteczną rolę w ojczyźnie, nie może prowadzić skutecznego oporu. Dlaczego [w ogóle] potrzebujemy [ruchu] oporu [tj. Hezbollahu], skoro brak nam chleba i lekarstw? Dlaczego potrzebujemy [ruchu] oporu, skoro wiemy, że nasze domy mogą zostać zniszczone w jednej chwili i ludzie mogą zostać zabici bez przyczyny? Dlaczego potrzebujemy [ruchu] oporu w państwie, które nie uważa szczepionki [przeciwko Covid] za podstawową i prostą konieczność i nie stara się ją dostarczać [swoim obywatelom], jak to robią Izrael, ZEA i inne kraje? Dlaczego potrzebujemy [ruchu] oporu w ojczyźnie, w której ludzkie [życie] stało się tak tanie? Umierają tysiące z nas, a oni [władze] nawet nie zauważają. Setki tysięcy głoduje, a oni nie zwracają na to uwagi. Młodzi ludzie opuszczają kraj, a ich to nie obchodzi.    Pieniądze są kradzione i odbierane ludziom, a oni nie robią niczego. Po tym wszystkim pytamy [ich]: czy nadal myślicie, że jesteśmy zdolni do walki z Izraelem i do przeciwstawiania się mu? Czy możemy walczyć z krajem, który szanuje swoją ludność i woli życie od mentalności śmierci, głodu, nędzy i zacofania?

Czy nie jest tak, że prawdziwy opór oznacza [prowadzenie] ideologicznej, kulturowej i naukowej [kampanii], która stawia człowieka przed wszystkim innym… i ma na celu zbudowanie silnego państwa z rządem, który jest zdolny do szybkiego szczepienia swojej ludności i zachowywania stosunków [zagranicznych], które przynoszą krajowi korzyści? Czy to nie znaczy [budowania] praworządnego państwa, które pociąga [urzędników] do odpowiedzialności i nadzoruje [ich działania]? Czy ktokolwiek jest nadal przekonany, że [ruch] oporu może odnosić sukcesy, skoro niszczy Liban i jego ludność? Ktokolwiek naprawdę chce bronić Libanu przed wrogami, musi robić to przez budowanie i rozwijanie [kraju], a nie przez niszczenie go.

Ci, którzy wyobrażają sobie, że prowadzą opór dla Libanu, muszą przystanąć na moment i zobaczyć, jak Libańczycy rozpaczliwie szukają lekarstw i żywności i jak umierają, podczas gdy nikt z odpowiedzialnych za to nie jest pociągany do odpowiedzialności ani karany. Opór powinien być prowadzony przez chronienie ludzi i państwa, przez chronienie każdego człowieka. Nie popełniajcie błędu wierząc, że prowadzicie opór przeciwko Izraelowi, ponieważ to, co robicie własnemu narodowi, jest gorsze niż to, co mógłby nam zrobić jakikolwiek wróg. Pewne jest, że przeciwko państwu [takiemu jak Izrael], które zaszczepiło 25% swojej ludności w ciągu tygodnia [sic], nie może wystąpić upadłe państwo, które zabija swoją ludność azotanem amonu.


[1] Elements in the March 14 Forces held the Syrian regime responsible for the assassination. See MEMRI Special Dispatch No. 8514, Journalists In Lebanese 'Al-Nahar’ Daily In Pointed Criticism Of Country’s Leaders: Your Corruption Has Turned Lebanon Into Hell And Is Driving Its Citizens To Suicide, January 22, 2020.

[2] On the explosion and responses to it, see MEMRI reports: Special Dispatch No. 8881 – Saudi Editorials: Hizbullah Is Responsible For The Explosion At The Port Of Beirut, August 5, 2020; Special Dispatch No. 8884 – Lebanese Journalist Flays State Officials Over Beirut Blast: Their Hands Are Stained With The Blood Of The Victims, They Must Be Ousted And Held Accountable, August 6, 2020; Special Dispatch No. 8910 – Lebanese Figures Demand That Hizbullah Arsenals Across The Country Be Dismantled, August 26, 2020.

[3] Al-Nahar (Lebanon), January 20, 2021.