Reprezentantka w Izbie Reprezentantów USA, Ilhan Omar Ilhan Omar (D-MN), która jest wiceprzewodniczącą Komisji Spraw Zagranicznych Izby, wyraziła poparcie dla niezależności Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) i powiedziała, że Izrael i wysocy rangą oficerowie izraelscy, którzy są oskarżeni o zbrodnie wojenne, powinni zostać postawieni przed ICC. Powiedziała to w wywiadzie dla Al-Araby TV (Katar), który nadano 12 lutego 2021 r. Omar powiedziała, że muzułmanie powinni nie tylko być częścią administracji w Ameryce, ale powinni także ubiegać się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych i zająć kierownicze role w kraju. Omar dodała, że z radością przyjęła gotowość obecnej administracji do anulowania klasyfikacji pewnych grup, takich jak Huti, jako terrorystów i do “przywrócenia porządku i normalności w sprawie tego, kto powinien być na tej liście [organizacji terrorystycznych]”. Powiedziała także, że chiński rząd należy pociągnąć do odpowiedzialności za “ludobójstwo” popełniane na ujgurskich muzułmanach i sugerowała, że USA mogą odegrać rolę, tak jak to zrobiły w Ruandzie, Bośni, a „także w II wonie światowej z Holocaustem”.  

Aby zobaczyć klip z kongresmenką Ilhan Omar w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Muzułmanie powinni… ubiegać się o urząd prezydenta [USA] i zająć kierownicze role w tym kraju”  

Reprezentantka Ilhan Omar: Z pewnością nie widzieliśmy mianowań muzułmanów na wysokie stanowiska przez administrację Bidena, ale jest szereg muzułmanów, którzy są częścią tej administracji.

To jest coś, na co będziemy musieli stale nalegać w celu zapewnienia, że muzułmanie pozostaną ważną częścią tkanki społecznej w Stanach Zjednoczonych.

Nie powinni być tylko częścią administracji – ale muzułmanie powinni ubiegać się o urząd prezydenta i zająć kierownicze role w kraju.

[…]

Dziennikarz: Nowy sekretarz stanu, Antony Blinken, powiedział, że administracja Bidena nie przywróci ambasady USA z Jerozolimy, dokąd została przeniesiona przez Donalda Trumpa, i że ta administracja będzie nadal uznawała Jerozolimę za stolicę Izraela. Co się zatem zmieniło od administracji Trumpa?

Omar: Obecnie nie wygląda na to, że wiele się zmieniło, ale będzie okazja dla nas, by pchać Stany Zjednoczone, by powróciły do swoich wartości i zasad.

[…]

Zażądałam, by administracja Bidena poparła postawienie Izraela przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym

Dziennikarz: Czy administracja Bidena powinna popierać postawienie izraelskich funkcjonariuszy oskarżonych o zbrodnie wojenne przed ICC?

Omar: Popieram to. Jest naprawdę ważne dla nas pamiętanie, że międzynarodowe sądy odgrywają ważną rolę w oddawaniu sprawiedliwości ludziom, którzy nie otrzymują sprawiedliwości we własnych granicach. USA nie powinny delegitymizować ICC i rzeczy, jakie on musi robić. Jest szokujące, że legitymacja ICC jest czasami kwestionowana. Ich zdolność dochodzenia, sprawdzania i wymierzania sprawiedliwości jest podważana tutaj w USA.

Dziennikarz: Czy będzie pani żądała, by administracja Bidena i Departament Stanu poparli postawienie Izraela przed ICC?

Omar: Będę. To jest ważne żądanie i wszyscy musimy zagwarantować, że ICC pozostanie niezależnym organem. To jest międzynarodowy sąd, który ma kompetencje i zdolność prowadzenia dochodzeń i wymierzania sprawiedliwości dla ludzi, którym odmawia się sprawiedliwości w ich granicach. Żadne suwerenne państwo nie powinno powstrzymywać ICC przed tym, co powinien robić.

[…]

„Jest pewne, że ludobójstwo ujgurskich muzułmanów jest czymś, co zasługuje na poważną uwagę administracji [Bidena]”

Dziennikarz: Czy popiera pani usunięcie Hutich z listy terroru?

Omar: Poprzednia administracja podjęła wiele działań, włącznie z określeniem pewnych grup jako terrorystyczne. Witamy z radością gotowość tej administracji do zawrócenia kursu, anulowania tych decyzji i przywrócenia porządku i normalności w sprawie tego, kto ma być na tej liście.

[…]

Jest pewne, że ludobójstwo ujgurskich muzułmanów jest czymś, co zasługuje na poważną uwagę tej administracji. Zasługuje także na uwagę każdej osoby, która jest przeciwko olbrzymiemu łamaniu praw człowieka na świecie.

[…]

Stany Zjednoczone mogą odegrać olbrzymią rolę [w tym względzie]. Jak pan wie, USA odegrały wielką rolę w sprawie ludobójstwa w Ruandzie, odegrały wielką rolę w sprawie Bośni, a także w II wojnie światowej  z Holocaustem.

Musimy spojrzeć na tę poważną i dewastująca sytuację, i zrobić wszystko, co możemy, by pociągnąć chiński rząd do odpowiedzialności za to ludobójstwo, które dzieje się przed naszymi oczyma.