Od wybuchu w porcie w Bejrucie, w którym zginęło 177 ludzi a ponad sześć tysięcy odniosło rany, postaci publiczne Libanu wyrażały niepokój, że jeden z arsenałów Hezbollahu w całym kraju, niektóre umieszczone na terenach zabudowy mieszkalnej, może eksplodować w podobny sposób. Te postaci, włącznie z członkami lokalnej rady miasta w gubernatorstwie Dżabal Lubnan, jak również przywódca społeczności chrześcijańskiej Libanu, maronicki patriarcha, Bechara Boutros Al-Rahi, żądają, by państwo zajęło się tymi arsenałami lub wręcz skonfiskowało je zanim zdarzy się kolejna katastrofa.    

Niniejszy raport jest przeglądem niektórych z tych wezwań.

(Źródło: S.annahar.digital)

Członkowie lokalnej rady rezygnują po tym, jak ich żądanie likwidacji arsenałów Hezbollahu zostało zignorowane

19 sierpnia 2020 r. 11 spośród 15 członków rady miejskiej w mieście Ba’abda Al-Louaize, mieszczącym się w gubernatorstwie Dżabal Lubnan, ogłosiło masową rezygnację, by zaprotestować przeciwko ignorowaniu ich żądania, by zajęto się arsenałami Hezbollahu, które ich zdaniem mogą mieścić się w pobliżu ich miasta.

W poprzednim tygodniu, 13 sierpnia 2020 r., członkowie rady miejskiej Ba’abda Al-Louaize zażądali w liście do przewodniczącego rady, Antoine Elias Al-Helou, by zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i do dowództwa armii i ostrzegł ich o możliwości eksplozji w tej okolicy, ponieważ Hezbollah może magazynować tam swoją broń i pocisku. W liście napisali:

„Szanowny przewodniczący Rady Ba’abda Al-Louaize, pan Antoine Elias Al-Helou: Podpisani członkowie rady proszą, by zaapelował pan pisemnie do ministra spraw wewnętrznych i władz miejskich… i do dowództwa armii… by wyrazić niepokój rady i mieszkańców tego terenu w kwestii prawdopodobieństwa eksplozji w pobliżu Ba’abda, szczególnie w pobliżu szpitala Saint Charles, jak powiedział dwa miesiące temu premier izraelskiego wroga, Benjamin Netanjahu na publicznej konferencji prasowej”[1].

I dalej: „Słowne apele będą nieskuteczne i nie będą miały żadnego wpływu, jeśli, broń Boże, eksplozja istotnie będzie miała miejsce. Jest konieczne dostarczenie takiego listu [ministrowi i dowództwu armii] w celu zdjęcia z przewodniczącego rady i członków rady odpowiedzialności [za eksplozję], zapobieżenia zniszczeniom i chronienia życia i własności [obywateli] obszaru Ba’abda Al-Louaize area”[2].

List rady miasta Ba’abda Al-Louaize (Źródło: Twitter.com/daou_rimane, 17 sierpnia 2020)

Libańska gazeta “Al-Akhbar” informowała, że list wywołał strach wśród mieszkańców miasta, którzy tłocznie przybyli do budynku rady, by wyrazić niepokój. Napisano także, że niektórzy z nich nawet porzucili swoje domy[3].

Jednak Al-Helou odrzucił te prośbę, nawet oskarżając członków rady o wywoływanie nieuzasadnionego szumu medialnego i bycie pod wpływem stronniczych względów związanych z wyborami. Posunął się tak daleko, że oskarżył ich o przypochlebianie się izraelskiemu premierowi Netanjahu[4].

Następnie członkowie rady, którzy podpisali list, byli badani przez wywiad wojskowy, włącznie z siedmiogodzinnym przesłuchaniem. Według członka rady, Eliasa Bou Chalila, zamiast ostrzec ministra lub dowództwo armii, “przewodniczący rady doniósł na nas wywiadowi wojskowemu, [mówiąc], że nasze żądania służą celom Netanjahu. Dlatego wszyscy członkowie rady zostali wezwani [przez armię]… a sześciu z nich przesłuchiwano w ministerstwie obrony. Przez siedem godzin byli przedmiotem dochodzenia, które skupiało się na tym, gdzie zdobyli informację, jaką mieli…”[5]

Po dochodzeniu armia libańska oznajmiła: “Dywizja Wywiadu Wojskowego przesłuchała członków rady z terenu Ba’abda Al-Louaize w próbie zdobycia wyjaśnienia o niepokoje mieszkańców miasta i członków rady o prawdopodobieństwo jakiegokolwiek rodzaju eksplozji na ich terenie, szczególnie w pobliżu szpitala Saint Charles Hospital, po fałszywych twierdzeniach premiera izraelskiego wroga, Benjamina Netanjahu na minionej konferencji prasowej dotyczącej istnienia broni i amunicji na wyżej wspomnianym terenie”. W oświadczeniu dodano, że wywiad wojskowy zbadał teren i odkrył, że te twierdzenia były fałszywe[6].

Oświadczenie libańskiej armii (Źródło: Twitter.com/LebarmyOfficial, 18 sierpnia 2020)

Oświadczenie armii było widocznie nieprzekonujące, ponieważ, jak powiedziano, 19 sierpnia 11 spośród 15 członków rady ogłosiło kolektywną rezygnację[7].

Libański patriarcha: Pora, by te arsenały zostały “skonfiskowane, żeby cywile czuli się bezpieczni, przynajmniej we własnych domach”

Kilka dni po rezygnacji członków rady, podczas mszy 23 sierpnia, maronicki patriarcha, Bechara Boutros Al-Rahi, także wezwał libańskie władze do zajęcia się sprawą arsenałów rozrzuconych po całym kraju i ukrytych w dzielnicach mieszkalnych, robiąc aluzje do Hezbollahu. Powiedział on:

„Ból i łzy ofiar [eksplozji [w porcie w Bejrucie] są krzykiem serca Boga i stały się Jego [poleceniem] do każdej osoby u władzy… [a] szczególnie do władz libańskich, by uznały katastrofę w porcie w Bejrucie za dzwon alarmowy. Tak więc muszą [tj. władze] pospiesznie najechać na wszystkie miejsca ukrywania broni i materiałów wybuchowych, i magazyny umieszczone nielegalnie w dzielnicach mieszkaniowych miast, miasteczek i wsi. Niektóre regiony Libanu stały się polami minowymi i nie można wiedzieć, kiedy eksplodują lub kto je zdetonuje. Istnienie tych ukrytych miejsc jest poważnym zagrożeniem życia cywilów, które nie jest własnością żadnego człowieka, grupy ani organizacji. Pora, by ta broń i te materiały wybuchowe zostały skonfiskowane, żeby cywile czuli się bezpiecznie, przynajmniej we własnych domach…”[8]


[1] It is not clear which statement by Prime Minister Netanyahu is referenced. However, on July 14, 2020, the Israeli English-language newspaper The Jerusalem Post published a report from the Alma Research and Education Center with information on 28 Hizbullah arsenals and positions with missile launch capabilities situated in residential neighborhoods in Beirut; one of these is adjacent to Saint Charles Hospital (Israel-alma.org). Also, in September 2018, in his speech at the UN General Assembly, Netanyahu revealed information about Hizbullah missile facilities situated at several focal points in Beirut, including some near Beirut’s international airport and residential neighborhoods in the city. The Israeli army subsequently published photographs and maps of these facilities. Moreover, on August 11, 2020, following a phone conversation with French President Emmanuel Macron, Netanyahu tweeted: „In order to prevent disasters such as the one at Beirut Port, the explosives and the missiles hidden away by Hizbullah must be removed from civilian population centers in Lebanon.” (Twitter.com/IsraeliPM_heb).

[2] Alhurra.com, August 20, 2020; Annahar.com, August 21, 2020; Twitter.com/daou_rimane, August 17, 2020.

[3] Al-Akhbar (Lebanon), August 25, 2020.

[4] Al-Quds Al-Arabi (London), August 20, 2020.

[5] Annahar.com, August 21, 2020.

[6] Twitter.com/LebarmyOfficial, August 18, 2020.

[7] Lebanondebate.com, August 19, 2020.

[8] Annahar.com, August 23, 2020.