Wprowadzenie

Kryzys syryjski, trwający od marca 2011 r. spowodował jak dotąd śmierć około 35 tysięcy ludzi i zmusił setki tysięcy Syryjczyków do ucieczki do sąsiednich krajów, szczególnie Turcji i Jordanii, gdzie żyją w założonych dla nich obozach dla uchodźców. Niedawno wyszedł na światło dzienne nowy aspekt tego kryzysu humanitarnego: zjawisko zwane „małżeństwo ochronne” (sutra po arabsku), gdzie arabscy muzułmańscy mężczyźni żenią się z Syryjkami na uchodźctwie, często dziewczynkami w wieku 12-16 lat, pod pretekstem ratowania ich przed ciężkimi warunkami życia w obozach dla uchodźców, broniąc ich honoru i pomagając rewolucji syryjskiej. Według doniesień rodziny dziewczynek często chętnie wydają je za mąż za bardzo niską cenę panny młodej, żeby oszczędzić im życia w obozie, a równocześnie zdobyć pieniądze na utrzymanie rodziny. Informacje mediów wskazują, że te wypadki zdarzają się w Jordanii, Turcji, Libii i innych krajach i że muzułmańscy mężczyźni z całego świata arabskiego przyjeżdżają do krajów sąsiadujących z Syrią w poszukiwaniu młodziutkiej żony wśród uchodźców. Niektórzy twierdzą, że pewni duchowni muzułmańscy zachęcają do tej praktyki, nazywając ją „obowiązkiem narodowym”, a także sami biorą w tym udział.

Niedawne ujawnienie tego zjawiska przez media arabskie wywołało falę oburzenia wśród Syryjczyków i innych Arabów i rozpoczęto kampanię przeciwko niemu, także na Facebooku. Według działaczy te małżeństwa stanowią wykorzystywanie uchodźców w obozach, szczególnie młodych dziewcząt. Informowali oni o przypadkach dziewczynek wydawanych za starych mężczyzn, o małżeństwach prowadzących do gwałtów i prostytucji i o mężczyznach z różnych krajów arabskich licytujących się w Internecie o syryjskie kobiety. W świetle tego zjawisko zostało nazwane „dżihadem żądzy” jako szyderstwo z tych, którzy przedstawiają je jako formę dżihadu na rzecz ludu syryjskiego.

Należy wspomnieć, że zakres tego zjawiska nie jest jasny. Kampania medialna przeciwko temu i kroki oficjalne podjęte przez władze jordańskie, by to pohamować sugerują, że jest to stosunkowo rozpowszechnione zjawisko; niektórzy twierdzą jednak, że ogranicza się do niewielkiej liczby przypadków lub wręcz sugerują, że zostało wymyślone i rozdmuchane przez reżim syryjski w celu zaszkodzenia rewolucji i jej zwolennikom.

Niniejszy raport jest analizą tego zjawiska tak, jak przedstawiają je media arabskie, jak również jego krytyki.

Pełen raport po angielsku można przeczytać tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6806.htm Poniżej podajemy jedynie tłumaczenie śródtytułów oraz podpisów pod ilustracjami.

Powody zawierania małżeństwa: niska “cena” syryjskich dziewcząt w obozach dla uchodźców

[…]


Demonstracja w Egipcie: “Nasze dziewczyny z obozów uchodźców są wolnymi kobietami, nie zaś więźniami. Nie jesteśmy na sprzedaż” [3] .

[…]

Zasięg zjawiska pozostaje niejasny

[…]

Czy duchowni zachęcają do tego zjawiska?

Krytyka zjawiska w Syrii i świecie arabskim

[…]

Kampania na Facebooku: Nowa forma niewolnictwa; Igranie z przyszłością kobiet

[…]


„Uchodźcy, nie zaś więźniowie” strona Facebooka. [23]


Z kampanii na stronie Facebooka: „Nie chcę wychodzić za mąż. Chcę studiować, pracować i żyć.” [24]

[…]

Wykorzystywanie kobiet uchodźców – wynik globalnej niekompetencji

[…]

Stosunki seksualne pod pozorem dżihadu

[…]

* L. Barkan jest pracownikiem badawczym w MEMRI.

Przypisy:

[3] https://www.facebook.com/Lajiaat.Lasabayaa

[23] https://www.facebook.com/Lajiaat.Lasabayaa

[24] https://www.facebook.com/Lajiaat.Lasabayaa