27 lutego 2022, Władimir Putin postawił rosyjskie siły odstraszania w stan gotowości.[1] Podczas gdy konwencjonalna wojna szaleje w Ukrainie i jest mowa o partyzanckiej wojnie, groźba nuklearna zawsze czaiła się w tle. Sam Putin nawiązał do niej w przemówieniu do narodu 24 lutego 2022 r., kiedy groził bezprecedensową reakcją wobec każdego, kto ośmieli się zakłócić jego działania. Radio Echo Moskwy opublikowało na swojej stronie internetowej dwa blogi, zaciekle krytyczne wobec Putina, które nawiązują do groźby nuklearnej. Pierwszy jest autorstwa Dmitriego Gudkowa, byłego członka systemu, który zbuntował się i przystąpił do opozycji. W tym roku reakcją władz było oskarżenie go o przestępstwa kryminalne, ale pozwolenie mu na ucieczkę. Gudkow uciekł do Ukrainy. Gudkow w zasadzie nawołuje rosyjskie elity, by obaliły Putina w celu uratowania własnych majątków i życia, i zapobieżenia nuklearnej katastrofie, zanim Putin wyśle wszystkich wraz z sobą do nieba. Abbas Gallijamow, były autor przemówień Putina i konsultant polityczny, dochodzi do innego wniosku.   Jakkolwiek odrażający jest Putin, nie wolno pozwolić, by poczuł się jak szczur wepchnięty w kąt, ponieważ to może prowadzić do nuklearnej katastrofy. Zamiast tego należy skonstruować system gwarantujący jemu i jego współpracownikom dożywotni immunitet, żeby odszedł spokojnie.  

Oba blogi znajdują się poniżej:


Putin z ministrem obrony Rosji, Siegiejem Szoigu, i szefem sztabu, Walerym Gerasimowem (Źródło: Eer.ru)

Gudkow: Rosyjskie elity muszą opuścić Titanic Putina

Elity Rosji, to wasza ostatnia szansa przetrwania… to jedyny sposób, aby uciec z gangu na Titaniku. Deputowany Dumy Państwowej Michaił Matwiejew zrozumiał to przed innymi, wzywał do zaprzestania wojny na Ukrainie. Zadziałał instynkt samozachowawczy. Na pokładzie wciąż gra orkiestra, stoły zastawione przysmakami, gości zabawiają Baskijskie Słowiki, ale kapitan statku oszalał. Koniec jest znany, to tylko kwestia czasu. Rosja nie wyjdzie z tych sankcji z żywym i wolnym Putinem.

 

Główne rosyjskie banki są na [zachodnim] świecie zablokowane. Zatrzymany jest eksport ropy naftowej i technologii. Rosyjskie samoloty nie mogą latać. Niebo jest dla nich zamknięte w sąsiadujących krajach. Dodajcie imienne sankcje przeciw każdemu. Z każdą minutą ich przybywa. Totalna izolacja. I wy, ‘elity’, zostaniecie wykopani z Europy i Ameryki. Wy i wasze dzieci wrócicie do Rosji, do rosyjskiej bezpieki i Kadyrowa. Przyjdzie czas, że oni się za was wezmą. Nie będzie już szacunku ani sukcesji. Tylko opricznina w stylu Iwana Groźnego, która was zniszczy. Tylko wy macie pieniądze. Ale Putin nie dostanie żadnej Ukrainy. Im dalej pójdzie, tym większa będzie wojna.

 

Żadna ilość propagandy was nie uratuje. Śmierć ludzi na Ukrainie widzi nie tylko cały świat, ale i cała Rosja, która ma tu przyjaciół, krewnych, znajomych. Wkrótce wszyscy was znienawidzą. […] Nie ma wyboru: Putin wybrał drogę politycznego samobójstwa. Ma bombę atomową, a jeśli coś pójdzie nie tak, niech umrze cała reszta.

 

A teraz albo jesteście z nim, albo przeciw niemu. Nie bójcie się, nie ma się czego bać. I tak wkrótce stracicie pieniądze, możliwości, wszystko. Już jesteście wyrzutkami, a jutro możecie również zostać więźniami lub trupami. [2]


Dmitry Gudkow (Źródło: Rosbalt.ru)

Gallijamow: Nie powinniśmy marzyć o Norymberdze, ale o tym, jak uniknąć wojny nuklearnej  

Wielu nie zgodzi się ze mną, ale nie zapominajcie, że prezydent Rosji ma guzik nuklearny. No cóż, powiedzmy, że trzeba brać pod uwagę cechy osobowości.

Ogólnie sądzę, że Putin już zaczął zgadywać, że zapędził się w ślepą uliczkę. Aby nie poczuł chęci przedsięwzięcia skrajnych kroków w tej sytuacji, musi zrozumieć, że w rzeczywistości istnieje droga wyjścia. Pamiętacie, co powiedział o szczurze zapędzonym do kąta w swojej pierwszej książce?

Międzynarodowa społeczność będzie musiała podjąć bezprecedensowe kroki, żeby stworzyć system gwarantujący osobistą nienaruszalność Putinowi. Rozumiem, że jest to niesłychanie trudne. Uważacie człowieka za zbrodniarza wojennego i musicie zaprojektować jego bezpieczeństwo. I musicie przekonać go, że nie oszukacie go. A on jest nieufnym człowiekiem. Tutaj może być niezbędne napisanie na nowo części systemu stosunków międzynarodowych, stworzenie jakichś nowych instytucji – coś jak „nienaruszalny i dożywotni światowy nestor”. Ogólnie mówiąc, wszystko musi być zrobione tak, by nie sądził, że to jest koniec. A biorąc pod uwagę jego “chłopięcą logikę” sądzę, że podobne kroki będą musiały być podjęte wobec każdego, kogo wskaże palcem – wszystkich tych [współtowarzyszy Putina] Rotenberga, Kowalczuka, Ławrowa, Szoigu i innych takich jak oni. Im także trzeba będzie gwarantować dożywotni immunitet.

I, proszę, nie piszcie o fakcie, że “prochy Claesa stukają mi do serca”. [Z powieści Thyl Ulengpiegel, w której Claes, protestancki bohater, zostaje spalony na stosie przez Hiszpanów]. Do mojego serca także. Ale optymalne decyzje polityczne powinny być podejmowane bez emocji i z zimną głową.

Tak, ten plan jest niedoskonały, sam widzę jego słabe aspekty. Zrealizowany może dać nadzieję innym autokratom, popychając ich do tych zbrodni, o których nadal po cichu marzą, ale boją się ich spróbować wykonać. Wszystko to jest prawdą, ale hipotetyczna groźba jest nadal lepsza niż groźba, która staje się całkowicie realna.

Nie powinniśmy marzyć o Norymberdze, ale o tym, jak uniknąć wojny nuklearnej.

Nawiasem mówiąc, stworzenie tego systemu będzie także technicznie najtrudniejsze do zorganizowania. Czy możecie wyobrazić sobie, jaka lawina krytyki spadnie na tych, którzy zechcą to zrobić? Znaczna część pracy może zostać wykonana w tajemnicy, biorąc już przygotowane decyzje do społeczeństwa z gotowością przegrania wyborów i odejścia po nich. Odpowiedzialni politycy muszą czasami to robić. To nie ma znaczenia w imię wielkiej sprawy, jeśli jest możliwe.[3]


Abbas Gallijamov (Źródło: M-business.gazeta.ru)


[1] Rbc.ru, February 27, 2022.

[2] Echo.msk.ru, February 26, 2022.

[3] Echo.msk.ru, February 26, 2022.