„Jestem zaszczycony mogąc dać swój wkład we wspólne wysiłki Fundcji Lantosa oraz Middle East Media Research Institute [MEMRI]… Jestem wdzięczny mogąc wyrazić swój wielki podziw dla waszych wysiłków i czekam na wasze dalsze osiągnięcia.” Wice-prezydent Joseph Biden.

Instytut Badania Mediów Blisko-Wschodnich (MEMRI) miał dziś trzecie, doroczne posiedzenie upamiętniające utworzenie Archiwum Lantosa, archiwum antysemityzmu i negowania Holocaustu (http://www.memri.org/subject/en/51.htm ) przedstawiono na nim trzeci raport o zebranej dokumentacji. Archiwum Toma Lantosa jest największym na świecie zbiorem źródeł na ten temat i obejmuje materiały w języku arabskim, farsi, urdu/pasztu i z mediów tureckich.

Mówcy

Spotkanie, które miało miejsce w Speaker’s Dining Room na Kapitalu obejmowało wystąpienia na temat natężenia antysemityzmu i negowania Holocaustu na Bliskim Wschodzie wygłoszone przez: Ileanę Ros-Lehtinen (Przewodniczącą Komitetu Spraw Zagranicznych Kongresu), Hannah Rosenthal (Specjalną Wysłanniczkę do spraw Monitorowania i Zwalczania Antysemityzmu w Departamencie Stanu), Sarę Bloomfield (Dyrektor U.S. Holocaust Memorial Museum), doktora Khaleela Mohammeda (wykładowcę religii na stanowym uniwersytecie San Diego), oraz prezydenta MEMRI Yigala Carmona.Podczas spotkania odczytano również listy przesłane przez Przewodniczącego Izby Reprezentantów Johna Boehnera oraz współprzewodniczącego Komisji Praw Człowieka im. Tona Lantosa Franka Wolfa.

Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner pisał:

„W kwietniu 1945 roku, po inspekcji świeżo wyzwolonego obozu koncentracyjnego w Ohrdruf w Niemczech w pobliżu Weimaru, generał Dwight D. 'Ike’ Eisenhower wydał rozkaz, aby wszyscy znajdujący się w tamtym regionie amerykańscy żołnierze byli świadkami okropności, które tam zobaczył. Zmusił również do tego samego obywateli niemieckich oraz przedstawicieli władz z pobliskiego miasta… Zdawał sobie sprawę, że jest obowiązkiem udokumentowanie świadectw stanowiących niepodważalną odpowiedź dla tych, którzy będą negować Holocaust. Ten przykład generała Eisenhowera, znajduje swoje odzwierciedlenie w pracach Middle East Media Research Institute. Projekt tego instytutu, zatytułowany Antysemityzm & Dokumentacja jest świetnym, analitycznym monitorowaniem współczesnego antysemityzmu, tak aby dzisiejsze niesprawiedliwości znalazły się w świetle prawdy… Dziś, wspólnie z MEMRI, oddaję honor życiu, osiągnięciom i dziedzictwu Toma Lantosa.”

Frank Wolf pisał:

Mam honor oddania hołdu Lantos Anti-Semitism and Holocaust Denial Archives. Chciałbym osobiście podziękować Middle East Media Research Institute za jego wkład w działanie Fundacji Lantosa … Lantos Archives pozwala zapewnić, iż kontynuowane jest dzieło Toma Lantosa – który sam ocalał z Holocaustu i z pasją zwalczał plagę antysemityzmu próbując zapobiec przyszłym ludobójstwom.

Kompilacja wideo przedstawiona na tym spotkaniu dostępna na YouTube i na Facebooku

Podczas tego spotkania MEMRI przedstawiła wideo z zestawem antysemickich klipów z ostatniego roku (z napisami w języku angielskim) z arabskich i irańskich rozgłośni telewizyjnych, w tym z Al-Dżaziry.

To wideo można obejrzeć tu:http://www.youtube.com/watch?v=RtGgI7oZ7fI .

Pokaż to wideo innym wkładając poniższy link: http://www.youtube.com/watch?v=RtGgI7oZ7fI na twoją stronę Facebooka.MEMRI opublikuje nagranie video z tego spotkania oraz teksty przemówień w przyszłym tygodniu w www.memri.org .