W artykule z 25 czerwca 2020 r. w katarskiej gazecie “Al-Arab”, dziennikarz, 'Abdallah Al-’Abd Al-Rahman pomstował na wprowadzanie sekularyzmu w świecie arabskim i muzułmańskim mówiąc, że za “straszliwy stan” dzisiejszych arabskich i muzułmańskich społeczeństw winne są efekty sekularyzmu. Napisał, że w epoce kolonialne Zachód próbował wprowadzić sekularyzm do świata muzułmańskiego, a kiedy to się nie udało, wymyślił nowy rodzaj sekularyzmu “z arabsko-islamskim zapachem”.  Dzisiaj Arabowie i muzułmanie pozbyli się kolonializmu, dodał, ale nadal są wśród nich ludzie, którzy upierają się przy naśladowaniu modelu zachodniej kultury przez przyjmowanie sekularyzmu – co jest poważnym aktem zdrady islamskiego narodu, religii i kultury.

Należy wspomnieć, że podobny pogląd na sekularyzm znajduje się programach szkolnych w Katarze. Podręcznik do nauki o islamie dla klasy 11 przedstawia go jako negatywne zjawisko i jako rodzaj herezji pochodzącej z Zachodu, którą kolonializm wprowadził do świata arabskiego w celu odsunięcia muzułmanów od ich wiary i wychowania pokolenia pozbawionego religijnej wrażliwości[1].

’Abdallah Al-Abd Al-Rahman (Źródło: Al-Arab, Katar)

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty z Al-’Abd Al-Rahmana:[2]

Jeden fakt jest bezsporny: nie ma usprawiedliwienia dla istnienia sekularyzmu w świecie arabskim i muzułmańskim ani dla importowania go tam. Ci, którzy zawiadują eksploatacją trzeciego świata, w istocie doszli do tego wniosku. Doszli do pewnego wniosku, że idea eksportowania koncepcji sekularyzmu lub oddzielenia religii i państwa do świata arabskiego i muzułmańskiego nie ma sensu i nie trwałaby długo. [Zrozumieli także], że ujawniłoby to [ich] ideologię, która jest wroga wobec zasad religii i islamskiego szariatu, i która stoi za [całą] ideą eksportowania [sekularyzmu do świata arabskiego i muzułmańskiego]. Dlatego wymyślili nowy plan: wynalezienia nowego sekularyzmu z arabsko-islamskim zapachem.

Wpływ arabskojęzycznych [kampanii] głoszących sekularyzm i promujący sekularyzm, który ich poprzedzał – to jest, od momentu sekularyzm zaczął wkraczać do świata arabskiego i muzułmańskiego, najpierw przez polityczny i militarny kolonializm, a później pod auspicjami arabskich i muzułmańskich rządów, które głównie pozostały “lojalne” wobec kolonialnego dziedzictwa – [ten wpływ] doprowadził nas do haniebnego i straszliwego stanu, jakiego doświadczamy obecnie w różnych dziedzinach życia: ideologicznej, edukacyjnej, społecznej, komunikacyjnej, politycznej, prawnej itd. Ten wpływ jest jasny dla wszystkich. ”

Zasady i fundamenty [islamskiej] kultury religijnej wszystkie czerpią swoją siłę z Koranu i Sunny Proroka. Jeśli uważamy islam za duchowe powiązanie [z Bogiem] i za nic innego, lub za religię, która jest ograniczona do domeny jednostki i jej osobistego życia, co odzwierciedla jego stosunek z Bogiem – czego chcą Zachód i świeckie chrześcijaństwo – sensem tego jest odbieranie z islamskiego charakteru jego kulturowych, edukacyjnych i behawioralnych treści. To właśnie dzieje się w arabskim i muzułmańskim świecie w XXI wieku …

W tej sytuacji pytaniem jest: jaki rodzaj arabskiej i islamskiej tożsamości utworzy się w końcu w świetle wezwania do arabskiego rodzaju sekularyzmu? Odpowiedź jest jasna: [rodzaj, który jest] repliką europejskiej kultury we wszystkich jej rozmaitych aspektach, ekonomicznym, komunikacyjnym, edukacyjnym prawnym itd.…

Zachodni sekularyzm narzucono nam w epoce kolonialnej i mimo [naszych] wysiłków przez całą historię, by pozbyć się tego nienawistnego sekularyzmu, ci, którzy dorastali pod patronatem starego kolonializmu i zostali umieszczeni wśród nas, obecnie śmiało przywracają go w sposób, który jest nikczemny, by ująć to łagodnie. [Także teraz], kiedy odzyskaliśmy niepodległość i [wyzwoliliśmy się] od kolonializmu, nadal żyjemy w klimacie, w którym [pewni ludzie] upierają się przy [naśladowaniu] tego wypaczonego, zachodniego modelu kulturowego. To jest jeden z najpoważniejszych rodzajów zdrady szlachetnego narodu islamskiego, wiary i kultury. Nie mogę znaleźć lepszego określenia na tych, którzy “prowadzą dżihad” [w celu] zastosowania zachodniego sekularyzmu do wszystkich dziedzin życia.

Jeśli w europejskim społeczeństwie sekularyzm reprezentuje neutralne stanowisko lub stanowisko, które “neutralizuje” duchownych i teoretycznie oddziela je od spraw społeczeństwa i państwa pod pretekstem, że [duchowni] przekroczyli granice, to w naszym islamskim społeczeństwie sekularyzm reprezentuje stanowisko wrogości wobec islamu i muzułmanów…


[1] See MEMRI Inquiry & Analysis Series No. 1442 – Review Of Qatari Islamic Education School Textbooks For The First Half Of The 2018-2019 School Year – Chapter II: Secularism Presented As A Heretical Western Invention Injected Into The Islamic World To Distance Muslims From Their Faith – February 19, 2019.

[2] Al-Arab (Qatar), June 25, 2020.