Poniższy raport jest próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

19 maja 2021 r. kanał Telegramu, Sabereen News, który popiera proirańskie, szyickie milicje w Iraku i chwali się 100 tysiącami prenumeratorów, opublikował fotografię zwolenników ruchu Al-Nudżaba na motocyklach z flagą Al-Nudżaba i z fotografią Kasema Solejmaniego, byłego dowódcy Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Zwolennicy są w cywilnych ubraniach i ich twarze zasłaniają hełmy. Niedaleko widać libańskich żołnierzy. Tekst, który towarzyszy zdęciom, brzmi: “Zwolennicy irackiego ruchu Al-Nujaba wyprawieni na motocyklach na drugą stronę syjonistycznego osiedla Misgaw Am na libański-palestyńskiej granice”[1].

Kilka godzin później kanał opublikował trwające minutę wideo, które pokazuje dwa motocykle z flagami ruchu Al-Nudżaba i widokiem, który wydaje się być zamieszkałym obszarem izraelskim. Następnie widać, jak motocykle jadą drogami w Libanie. W tekście opublikowanym wraz z wideo jest informacja, że to wideo jest odpowiedzią na twierdzenia tych, których Sabereen News opisuje jako “zwolennicy Państwa Islamskiego (ISIS)” na Twitterze, którzy napisali, że poprzednio zamieszczona fotografia jest fałszerstwem. Zapewnia, że klip sfilmowano naprzeciwko Misgaw Am, skąd motocykle pojechały na teren z widokiem na Metullę.[2]

Należy zauważyć, że w momencie pisania niniejszego, ani fotografia, ani wideo nie zostały zamieszczone na stronie internetowej Al-Nudżaba ani na jej oficjalnym kanale na Telegramie.

Niezależnie od tego, czy fotografia jest autentyczna, czy nie, jest częścią znacznych wysiłków proirańskich, szyickich milicji w Iraku, które są kierowane przez Iran, ustanowienia związku między nimi a palestyńskimi grupami oporu, żeby dokooptować palestyńsko-izraelski konflikt do „osi oporu”. Jest to także aspekt wojny psychologicznej, jaką prowadzą przeciwko Izraelowi.

Od wybuchu działań wojennych między Izraelem a palestyńskimi frakcjami 10 maja 2021 r., wysocy rangą funkcjonariusze ruchu Al-Nudżaba deklarowali gotowość i chęć walki obok Palestyńczyków przeciwko Izraelowi. Podobne uczucia wyrażały inne irackie milicje.[3]

Ponadto, szef biura politycznego Brygad Hezbollahu zadzwonił do sekretarza generalnego Islamskiego Dżihadu, Zijada Al-Nachaletha, jak również do szefa biura politycznego Hamasu, Ismaila Haniji, i wyraził gotowość swojej organizacji do poparcia palestyńskiego narodu w każdy sposób i do poświęcenia swoich zasobów na wzmocnienie nieustępliwej postawy palestyńskiego narodu przeciwko syjonistyczne agresji.[4]

16 maja kanał Sabereen News zamieścił słowa dowódcy Al-Haszd Al-Sza’abi (Siły Mobilizacji Ludowej, PMU), który twierdził, że szyiccy wojownicy zebrali się, by pomóc Palestyńczykom. Dowódca nie powiedział, gdzie zebrali się, zaś kanał podaje, że wojownicy “zostali wysłani , by otworzyć front w nieujawnionej lokalizacji, by wesprzeć naród palestyński”[5].


[1] Telegram.me/sabreenS1, May 19, 2021.

[2] Telegram.me/sabreenS1, May 19, 2021.

[3] See MEMRI JTTM Reports: Al-Nujaba Spokesman: We Are Ready To Enter Into A Direct Conflict With The Zionist Regime; We Have Weapons That Can Reach Deep Into Israel, May 19, 2021; and Pro-Iranian Shi’ite Groups In Iraq: Ready To Assist The Palestinian Factions In The Struggle Against Israel, May 16, 2021.

[4] Kataibhezbollah.org, May 18, 2021.

[5] See JTTM Report: On Telegram, Hizbullah Brigades Shares Photos Of FIGHTERS Using Tunnels To Support Palestinians, Iran-Backed Militia Commander Confirms Sayyed Al-Shuhada’ Battalions And Al-Nujaba Movement Fighters Deployed To Fights Israelis, May 17, 2021.