W piątkowym kazaniu 20 marca 2020 r. w Muslim Youth of Victoria w Kanadzie szejk Jounus Kathrada zapytał, dlaczego muzułmanie nie traktują równie poważnie nakazów Allaha, by dystansowali się od grzechu, jak traktują wskazówki medyczne o społecznym dystansowaniu się podczas pandemii COVID-19. Powiedział, że muzułmanie powinni dystansować się od cudzołóstwa przez spuszczanie wzroku, noszenie hidżabu i unikanie spotkań, na których są razem mężczyźni i kobiety.  

Poradził swoim słuchaczom, by skontrolowali samych siebie i sprawdzili, czy ich bliskimi przyjaciółmi są muzułmanie, czy nie-muzułmanie, wyjaśniając, że ta sprawa jest bardziej niebezpieczna niż koronawirus lub jakakolwiek inna zaraza. Szejk Kathrada cytował wersety z Koranu, które mówią, że muzułmanie nie powinni brać niewiernych – Żydów lub chrześcijan – jako sojuszników i że Żydzi i chrześcijanie nigdy nie będą zadowoleni z muzułmanów, dopóki ci nie wyznają ich religii. Podkreślił, że nie-muzułmanie nadal są istotami ludzkimi i powinni być traktowani sprawiedliwie i wzywani do przyjęcia islamu, ale dodał, że Allah ostrzegł muzułmanów w sprawie tego, co kryje się w sercach nie-muzułmanów.   

Ponadto szejk Kathrada krytykował znanych, angielskojęzycznych muzułmańskich kaznodziejów, którzy radzą muzułmanom, by nie sprzeciwiali się małżeństwom gejów. Ta wypowiedź może nawiązywać do niedawnego wykładu znanego amerykańskiego uczonego, Omara Suleimana, o tytule „Sojusze i budowanie koalicji”. Szejk Suleiman wygłosił ten wykład na konferencji LGBTQ+, która odbywała się w East Plano Islamic Center w Plano w Teksasie i wywołała krytykę w społeczności muzułmanów (jeden z przykładów znajduje się w MEMRI TV Clip No. 7878).

Wykład szejka Kathrady został zamieszczony na stronach Facebooka i YouTube należących do Muslim Youth Victoria. Więcej o szejku Jounusie Kathradzie można zobaczyć w MEMRI TV Clips No. 7534, No. 7098, No. 6950, and No. 6906, as well as MEMRI Special Dispatches No. 8318 and No. 7851.

Aby zobaczyć klip z szejkiem Jounusem Kathradą w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Kiedy Allah nakazuje nam trzymanie się z daleka od… grzechów, dlaczego nie słuchamy?”

Szejk Jounus Kathrada: Poważnie traktujemy tego wirusa. Nie lekceważymy wszystkich tych zaleceń od profesjonalistów i wszystkich tych nakazów, i wszystkich tych zakazów.

[…]

[Jedną] z rzeczy, jakie oni  zalecają jest społeczne dystansowanie się.

[…]

Kiedy Allah nakazuje nam trzymanie się z daleka – dystansowanie się – od grzechów, dlaczego wtedy nie słuchamy?

[…]

Gdzie jesteśmy wobec słów Allaha, kiedy mówi On, by nie zbliżać się lub podchodzić do rozpusty lub cudzołóstwa.

[…]

Dystansujcie się od tych rzeczy, które prowadzą do tego straszliwego przestępstwa.

[…]

Dystansujcie się od nie spuszczania wzroku, więc spuszczajcie wzrok. Dystansujcie się od nie noszenia hidżabu – noście hidżab. Dystansujcie się od swobodnych zgromadzeń [tj. gdzie są kobiety i mężczyźni], gdzie nie ma żadnych wskazówek lub restrykcji dla was.

[…]

Bliskość z nie-muzułmanami jest ”bardziej niebezpieczna niż koronawirus lub jakakolwiek inna zaraza”  

Rozejrzyjcie się, kim są wasi bliscy przyjaciele.

[…]

Czy są muzułmanami, czy nie-muzułmanami?

[…]

Zapytajcie się o wasze dzieci. Kim są ich najbliżsi przyjaciele? Kim są ludzie, z którymi chcą przebywać? Czy są muzułmanami, czy nie-muzułmanami?

[…]

Przysięgam na Allaha, że ten rodzaj rzeczy jest bardziej niebezpieczny niż koronawirus lub jakakolwiek inna zaraza albo wirus.

[…]

[Koran powiada:] ”Nie bierzcie niewiernych za sojuszników”.

[…]

[Mówi także:] „Nie bierzcie sobie za sojuszników Żydów i chrześcijan – oni są sojusznikami jedni dla drugich. A kto z was bierze ich sobie za sojuszników, to sam jest spośród nich. Zaprawdę, Allah nie prowadzi drogą prostą ludu niesprawiedliwych”. I raz jeszcze… nie mówię wam, że ci nie-muzułmanie nie są ludźmi. Oni są istotami ludzkimi!

[…]

„Nie bierzcie [Żydów i chrześcijan] jako waszych bliskich przyjaciół… Allah wie; On ich stworzył”

I nigdy nie usłyszycie mnie mówiącego, że powinniście traktować ich niesprawiedliwie, że powinniście traktować ich źle lub, że powinniście zabijać ich, gdzie ich znajdziecie.

[…]

Traktujcie ich dobrze. Bądźcie mili wobec nich. Wzywajcie ich do islamu. Pokażcie im, czym jest islam.

[…]

Nie bierzcie ich za sojuszników. Nie bierzcie ich na swoich bliskich przyjaciół. Nie wspierajcie i nie pomagajcie im przeciwko muzułmanom.

Nie myślcie, że są tam, żeby wam pomóc. W ostateczny rachunku, wierzcie mi… Allah wie. On ich stworzył. On mówi nam, co jest w ich sercach.

[…]

[Koran mówi:] „Żydzi i chrześcijanie nigdy nie będą z was zadowoleni aż do czasu, kiedy zaczniecie wyznawać ich religię – na ich sposób”.

[…]

„Musimy być świadomi tego, żebyśmy mogli wykonywać te nasze obowiązki… nakazywanie dobra i zakazywanie zła”  

W wielu zachodnich krajach, co mamy? Mamy te prawa, które są uchwalone, które pozwalają na małżeństwa gejów, a więc mężczyzna może wziąć ślub z mężczyzną, a kobieta może wziąć ślub z kobietą. A potem mamy kilku najpopularniejszych, angielskojęzycznych kaznodziei – niektórzy z nich uczeni – i oni mówią nam: „Nie sprzeciwiajcie się temu. To jest ich prawo, zostawcie ich [w spokoju]”.

[…]

Musimy być świadomi tego, żebyśmy mogli wykonywać te nasze obowiązki, którymi  są nakazywanie dobra i zakazywanie zładoradzanie sobie wzajemnie, protestowanie, nakazywanie dobra, zakazywanie zła, oczywiście wszystko według instrukcji wyłożonych dla nas w naszym szariacie.