16 maja 2022 r. na stronie internetowej jordańskiej gazety państwowej „ Al-Rai” ukazał się artykuł dziennikarza Radży Talaba zatytułowany „Naftali Bennett – nazista z jarmułką”. W artykule autor twierdził, że izraelski premier Naftali Bennett nakazał zamordować reporterkę Al-Dżaziry Shireen Abu 'Akleh, która zginęła 11 maja 2022 roku w strzelaninie między palestyńskimi terrorystami a izraelskimi siłami zbrojnymi w Dżanin. Talab nazwał Bennetta i innych izraelskich urzędników nazistami i stwierdził, że Bennett, który ma pewne cechy wspólne z Hitlerem, kieruje się „morderczym instynktem”, „nieustannym poczuciem niższości” i chęcią obrony „fałszywego poczucia nacjonalizmu”. Artykuł został ponownie opublikowany na stronie internetowej, a także opublikowany na kontach mediów społecznościowych „Al-Rai”, 21 maja. 

Należy zauważyć, że w ostatnich tygodniach, pośród wydarzeń w Al-Aksa i wynikających z nich napięć między Izraelem a Jordanią, jordańska gazeta państwowa „Al-Rai” opublikowała kilka zjadliwych artykułów przeciwko Izraelowi, z których część zawierała również twierdzenia antysemickie i negowanie Holocaustu. [1] Dwa z tych artykułów także były autorstwa Radży Talaba. W jednym poparł oświadczenie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który powiedział, że Hitler był Żydem, a w drugim twierdził, że Izrael wyolbrzymia zakres Holocaustu i fałszuje jego szczegóły, i uznał za mało prawdopodobne, by sześć milionów Żydów zginęło w Holocauście.


Radża Taleb (Źródł: Facebook.com/raja.talab.9)


Artykuł na stronie Al-Rai na Twitterze (Twitter.com/alrai, 22 maja 2022)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty jego artykułu: [2]

Naftali Bennett i jego rodzina, którzy przybyli z Kalifornii do Palestyny ​​w 1967 roku, nie mają większego związku [z tą ziemią] niż drzewko oliwki lub figi [niedawno] zasadzone na palestyńskiej ziemi. Podobnie jak większość tych, którzy nazywają siebie „Izraelczykami”, nie mają żadnego związku z tą ziemią ani tym regionem. Są potomkami Chazarów ze wschodniej Europy i nie mają nic wspólnego z rasą semicką [pod względem] genów ani nawet wyglądu. [Izraelczycy] przybyli do Palestyny uciekając przed ubóstwem i głodem po II wojnie światowej lub szukając „wolności” od sowieckich i socjalistycznych reżimów totalitarnych epoki zimnej wojny. W każdym razie ich imigracja do Palestyny ​​została im dana jako darmowy prezent od Agencji Żydowskiej dla Izraela… który nadzorował projekt imigracyjny pod kuszącym hasłem „Lepsze życie w Ziemi Obiecanej”.

To jest ziemia, o której nic nie wiedzą i nigdy nie słyszeli [przed emigracją do niej]. Ale to, co rzuca się w oczy i jest zawstydzające u tych ludzi, to fakt, że stali się niepohamowanymi ekstremistami [w swoim stosunku do] Palestyńczyków i Arabów… Wśród tych [ ekstremistów] są Naftali Bennett, [izraelski minister finansów] Avigdor Lieberman i [były premier Izraela] Benjamin Netanjahu. Bennett, który był przewodniczącym Rady Osiedlenia, [3] jest najbardziej ekstremistyczny spośród nich…

Trzej wymienieni powyżej są nazistami [w ich stosunku] do narodu palestyńskiego. Nie czują wstydu, wyrzutów sumienia ani poczucia odpowiedzialności, kiedy dręczą Palestyńczyka, czy to dziecko, kobietę, młodego mężczyznę czy osobę starszą. Ich morderczemu instynktowi [wynikającemu z potrzeby] wykazania się, towarzyszy ciągłe poczucie niższości i potrzeba obrony ich fałszywego nacjonalizmu. To skłaniało ich i nadal skłania do popełniania zbrodni i chwalenia się nimi w celu zdobycia powszechnego poparcia wewnątrz tworu [tj. Izraela], który wciąż poszukuje swojej tożsamości kulturowej i historycznej.

Naftali Bennett – który pochodzi z zamożnego środowiska, bo jest milionerem z rzekomo liberalnej [części] świata, a mianowicie Ameryki – próbuje zbudować nową tożsamość, której istotą jest „judaizm ekstremistyczny”, i okazuje jedynie formalne [cechy] religijne, które wyraźnie nie mają związku z historią judaizmu ani z Żydami. Upiera się przy noszeniu jarmułki na głowie, aby pokazać, że jest pobożnym Żydem. Naftali Bennett należy do nowego pokolenia syjonistów, który głupio przyjął teorię, że nie ma czegoś takiego jak naród palestyński…

To Bennett podjął decyzję o zamordowaniu Shireen Abu 'Akleh. Nie możemy pozwolić sobie na chowanie głów w piasek i pytanie, kto wystrzelił kulę w tę bohaterską męczennicę, podczas gdy wszyscy wiedzą, że to Bennett musi być decydentem, gdy chodzi o tak poważną sprawę. To on polecił policji brutalne zachowanie w celu powstrzymania niosących trumnę męczennicy Shireen i który histerycznie walczył z obecnością flagi palestyńskiej, co świadczy o jego słabości ideologicznej i duchowej w obliczu tej flagi i jej symbolicznego znaczenia.

Bennett i Hitler mają dwie wspólne cechy. Pierwsza to pozbawienie ludzi życia i wolności na podstawie czysto rasowej i przekonanie, że tylko ludzie jednego rodzaju mają prawo do życia i wolności. Druga to przekonanie, że morderstwo i eksterminacja innego to czyny bohaterskie, a nie zbrodnie lub okrucieństwa. Hitler postanowił popełnić samobójstwo i napisał swoją decyzję na notatce, którą dał najbliższej mu osobie, swojej żonie Evie Brown, aby uniknąć publicznej egzekucji, jak Mussolini. Naftali Bennett jest wciąż młody i powinien wiedzieć, że hańba będzie go prześladować w imieniu Shireen Abu 'Akleh, aż w końcu go zabije.


[1] See MEMRI Special Dispatch No. 9961 – Antisemitic Messaging In Jordanian State Daily: Lavrov’s Claim That Hitler Was Jewish Is Correct; Israel Exploits, Exaggerates The Holocaust, May 12, 2022.

[2] Alrai.com, May 16, 21, 2022.

[3] In 2010-2011 Bennett served as director of the Yesha Council, the umbrella organization of municipal councils of Jewish settlements in the West Bank.